Диковић: Никада нисам починио, нити наредио злочин

Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић поручио је да је био учесник херојске борбе за Косово и Метохију и одбацио тврдње да је починио или наредио било какав злочин.

Диковић је, током посете Спомен-соби киднапованим и несталим Србима на простору КиМ, рекао да је највећи број људи, три четвртине, отет по доласку међународних снага на Косово.

"Данас ме прозивају и називају злочинцем, а они који су чинили злочине још нису доступни правди. Са овог места прилика је да још једном кажем, пред свим овим људима и пред богом, пред народом, да ниједан злочин нити сам учинио, нити сам наредио, нити сам на било који начин утицао да до злочина дође", рекао је Диковић том приликом.

Генерал је истакао да је спреман да у име свих одговара за оно што је неко други учинио, а никако за оно што је лично урадио, "јер нема зашто".

Како је додао, сви наши генерали који су одговарали, као и сви наши команданти, нити су наређивали, нити чинили злочине.

"Ниједно наређење нисам добио које би на било који начин усмеравало да се чини нешто нечовечно према цивилима на КиМ. Напротив, у свакој одлуци је стајало да се поступа хумано и у складу са обичајима рата. То је истина коју желим да саопштим на овом месту", рекао је Диковић.

Начелник Генералштаба каже да, гледајући родитеље наших отетих цивила, војника и полицајаца, као да гледа њих, као да су му и они пред очима и изразио наду да ће се доћи до пуне истине и да "тим људима на другом свету који су обележили данашњицу, испуне жељу и до истине дођу".

Диковић, како каже, у том "простору туге за херојима и њиховим животима", као и простору поноса, видео је и своје војнике и нагласио да сви они не смеју пасти у заборав и да њихове жртве не смеју бити узалудне.

"Хвала Удружењу на великој истрајности да истина изађе на видело, да се не забораве страшни злочини и да сваки буде санкционисан. Тешка је то борба која траје 20 година, а надамо се да ћемо доћи до истине, а онда ћемо стићи и до правде. Подсетимо се да је највећи број људи киднапован после доласка снага КФОР на простор КиМ, и то 75 одсто. По пет одсто људи за време оружане побуне и НАТО агресије и 20 одсто пре отпочињања оружане побуне", рекао је Диковић.

"Нека свако носи свој део крста због тога што је највећи број људи киднапован и страдао после доласка међународних снага на простор КиМ", истакао је начелник Генералштаба.

Спомен-соба косметским жртвама је соба 2.500 људи који су убијени у периоду од 1998. до данас, рекла је Снежана Марковић Здравковић, чији су брат и отац киднаповани, а потом убијени.

"Годинама смо у борби за истину и правду за њих, али нажалост дочекали је нисмо", навела је Снежана Марковић Здравковић.

Имена многих злочинаца су позната, а постоје и докази, тврде представници Удружења и траже већу подршку јавности.

"Ево доказ (Марк) Касњети из Призрена са његовим саборцима УЧК-а води заробљене, киднаповане Србе. Молимо новинаре да тражите од Тужилаштва за ратне злочине и од Министарства правде, мислим да ће садашња власт то да дозволи, само да питате где се налази тај злочинац. Да ли је и даље у затвору или је ослобођен", истакао је Симо Спасић, председник Удружења породица киднапованих и убијених на КиМ.

Слободанка Крстић, мајка двојице убијених синова из Суве Реке, уручила је генералу Љубиши Диковићу захвалницу "Памтићемо косметске жртве" за учествовање у одбрани Косова и Метохије.

Захвалнице су уручене и медијским кућама за подршку и допринос у борби за истину, међу којима је и Радио-телевизија Србије.

Без коментара о америчкој визи

Диковић није желео да коментарише одбијање Амбасаде САД у Београду да му изда визу за одлазак на Конференцију начелника генералштабова о борби против насилних екстремистичких организација.

Генерал Диковић је рекао да сомен-соба косметским жртвама није место на коме треба постављати питања било које врсте, осим оних о жртвама и породицама.

"Не бих желео ни о чему другом сада да причам. Немојте, заиста, тренутак је такав, могао бих рећи нешто што није ни лепо нити би било на нивоу дужности на којој се налазим, причати о америчкој визи сада није згодно и не бих то желео", рекао је Диковић новинарима.

Додао је да је пред Богом важно рећи да све мајке једнако плачу, све жртве треба да дођу до истине, сви треба да буду задовољени: "Боримо се за наше српске мајке, а жалимо за свим жртвама, посебно невиним."

Министар одбране Александар Вулин изјавио је раније данас да "није јасно" зашто је генерал Диковић одбијен за визу у САД, као и да се ради о храбром и часном официру којим се Војска Србије поноси, те да ништа у његовом ратном путу и житвоту не може бити разлог да не добије визу САД.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 02. мај 2024.
19° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво