Вулин о заштити тешко оболелих: Закон о раду најмањи проблем

Измене Закона о раду у вези са запосленима који се лече не може да решава Министарство за рад, већ Републички фонд за здравствено осигурање мора да уради анализу заједно са Министарством финансија, истакао је министар Александар Вулин.

Александар Вулин је рекао да није још добио предлог, да би морао да га види, али да је Закон о раду најмањи проблем и додао да се ради о једном члану закона.

Како је навео, да би то било ефекасно мора најпре да се види са Министарством здравља и Министарством финансија да ли има новца за тако нешто, односно да ли је могуће да се боловање исплаћује у износу од 100 одсто, колико дуго, на који начин, за које болести.

"То су ствари које не може да решава Министарство рада, то морају да решавају они који то плаћају'', рекао је Вулин.

Подсетио је да Министарство рада не плаћа боловање, већ Републички фонд за здравствено осигурање.

"Питање је да ли републички фонд за здравствено осигурање има тај новац, за који број људи и који су људи који то треба да приме. То је сада нешто што може да буде предмет за анализу, а ја сам увек за разговор о свакој закононодавној иницијативи и промени, па и о овој'', рекао је Вулин, те додао да се то мора укључити више министарстава кључна за то питање.

Објаснио је да ту није реч о субвенцијама већ о поштовању закона и о томе какав је закон, односно да се види да ли може нешто да се промени и уради.

''То је нешто о чему мора да се разговара и са послодавцима и синдикатима. То није нешто што можете да донесете преко ноћи. Морамо сагледати из свих углова'', рекао је Вулин додајући да се држава труди и хоће да буде максимално хумана.

Подсетио је да се за најтеже облике болести иде у инвалидску пензију и након само пет година радног стажа.

Посланик ДС-а Душан Милисављевић предложио је измене Закона о раду по којима запослени у процесу лечења од малигних тумора и рехаблитиоације не могу бити отпуштени.

И посланици Демократске странке Србије упутили су у скупштинску процедуру предлог за измену Закона о раду које би заштитиле запослене оболеле од тешких болести, односно да запослени који су животно угрожени због тешких болести или повреда у несрећним случајевима не могу добити отказ за време лечења.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво