Николић: Гарда – елитна јединица која поносно чува отаџбину

Дан гарде и 186 година од њеног оснивања свечано је обележен у касарни “Дедиње”, а председник Републике Србије Томислав Николић истакао је у обраћању тим поводом да су својим досадашњим радом и изузетним залагањем припадници Гарде Војске Србије заслужили дивљење и поверење свих грађана Србије.

Председник Николић је рекао да они који данас чине ту елитну плаву јединицу чувају наслеђе о коме говоре одличја којима се држава и народ захваљују за све што су чинили и чине.

"“Уверен сам да ћете и у наредном периоду, као припадници Гарде, одговорно извршавати све своје тежишне задатке који су од виталног значаја за систем одбране земље, уз даље унапређење система командовања на свим нивоима. Наставите да дајете свој видљив допринос јачању угледа Војске Србије. Дозволите ми да, у уме свих грађана Србије, честитам гардисткињама и гардистима Дан њихове јединице”", рекао је Николић, одајући заслужено признање свим припадницима Гарде ВС.

Председник је нагласио да Гарда Војске Србије подиже стандарде обучености и креативности у светским размерама, што је чини елитном јединицом, не само наше војске, већ једном од елитних јединица уопште, те да у данашњим условима и околностима, та јединица извршава успешно све постављене задатке, сусреће се са изазовима које доносе све три мисије Војске Србије, ослањајући се на своје часно наслеђе и поносно чувајући отаџбину.

"“О сложености посла које обавља јединица гарде, а о којима се мало зна, нека кажу бројке које ова јединица исписује између два своја празника, од године до године: поред задатака сталног обезбеђења 18 објеката система одбране и логистичке подршке 118 ослоњених састава Министарства одбране и Генералштаба Војске Србије, ова јединица је у претходној години остварила завидне резултате реализујући чак 238 војних почасти, 27 наступа Репрезентативног оркестра Гарде, 2 егзерцира, 6 почасних артиљеријских паљби, превожење 162 стране војне делегације као и 226 активности у Репрезентативним објектима”", рекао је председник.

Посебно је истакао учешће Гарде на војним парадама у Москви и Пекингу поводом 70. годишњице победе над фашизмом, када је Србија, како је навео, поносно представила своје антифашистичко наслеђе и демонстрирала јединствени стројеви корак.

“Са гардистима, као симболом свеколике Војске Србије, пре три недеље обележили смо комеморативним свечаностима стогодишњицу искрцавања српске војске и народа на Крф и Видо у пријатељској Грчкој.

Припадници Гарде активно су укључени у изградњу мира у региону и свету. У мултинационалним операцијама под мандатом Уједињених нација у Либану и Централноафричкој Републици, тренутно се налази седам припадника Гарде.

Мисија наше војске о изградњи мира у региону и свету високо је рангирана у свести припадника Гарде”, рекао је Николић.

Истакао је чињеницу да се више од 80 одсто професионалних војних лица из састава Гарде изјашњава за учешће у мултинационалним операцијама.

Председник је нагласио да током Великог рата, који је уз незапамћено страдање нашег народа изнедрио и велике људе – војводе и редове подједнако, настала су и врхунска уметничка дела у сликарству, књижевности, фотографији, филму, али и у примењеној музици.

“Поменимо само величанствени „Марш на Дрину“, који је компоновао начелник оркестра Краљеве Гарде Станислав Бинички. Уз звуке овог надахњујућег марша, припадници Гарде прошли су све најтеже битке и недаће које су снашле Војску и народ Србије у оба светска рата. Оркестар Гарде је допринео подизању морала, духовној обнови српске војске и народа на Крфу, у Бизерти, где год се војска опорављала после албанске голготе”, рекао је врховни командант Војске Србије.

Према његовим речима, данас је репрезентативни оркестар Гарде чувар музичке традиције, поносне и значајне за свеукупну културу Србије, а да “сјајне композиторске бравуре војничких маршева и пригодних мелодија данас спадају међу најуваженију примењену војну музику на свету, а интерпретација нашег гардијског оркестра доживљава изузетне хвале за дисциплину, увежбаност и вештину извођења.

Николић је навео и да смо дужни да памтимо и поштујемо несаломиву снагу и вољу гардиста који су пре једног века начинили изузетан подвиг, у зиму 1915. и 1916. године, током повлачења према Грчкој, гардисти су на рукама носили свог остарелог и оболелог краља Петра Првог Карађорђевића преко залеђених албанских планина.

“Тих дана, на сличан начин су збринули и врховног команданта Српске војске, престолонаследника Александра Карађорђевића, који је у Скадру тешко оболео. Уздајући се у своје гардисте, одбио је понуду савезника да га бродом евакуишу у Италију. Остао је уз своју војску да дели њену судбину. Гардисти су га на рукама носили кроз непролазну Албанију све до Драча”, рекао је председник.

Додао је да су тада, једва опорављени гардисти, 20. јула 1916. године, пребачени са Крфа у Солун где учествују у операцијама на правцу Кајлар-Влахо-Клисура. Потом су храбро јуришали током пробоја Солунског фронта и гоњењу непријатеља све до ослобођења Србије.

Председник је навео и да су током Другог светског рата гардисти делили судбину земље и народа, а да се окончањем Априлског рата 1941. године, један део официра Гарде придружио покрету Југословенске војске у отаџžбини, а други су, у оквиру Главног штаба Народноослободилачких партизанских одреда Југославије, чинили јединице Врховног штаба. Од тих гардиста осморица су проглашени за народне хероје, а недуго затим и сама јединица је одликована Орденом народног хероја.

“За све што Гарда чини и ради, за постигнуте резултате и уложен огроман труд који служи на понос грађанима наше отаџбине, одајем заслужено признање свим припадницима јединице Гарде Војске Србије. Врло добро, живела Србија”, рекао је председник.

Командант Гарде генерал мајор Миломир Тодоровић навео је да у готово двовековном низу значајних догађај, јубилеја и повода у којима Гарда има своје значајно место и улогу, јасно се и недвосмислено оцењује и истиче да она даје изузетно велики допринос да Војска Србије остане институција којој се највише верује.

"“Углед наше јединице је неспоран и временом постаје све већи, чиме доприноси свеукупној стабилности Србије. На Ђурђевдан, 6. маја, желимо да се присетимо наших почетака и истакнемо само оне најбитније одреднице као оријентире у будућем раду”", рекао је Тодоровић.

Уверен је, како је рекао, да је данас друштво свесно да је Гарда као репрезент војске и државе у мирнодопским временима важан чинилац очувања Србије, њеног територијалног интегритета и суверенитета, али и стабилности и просперитетног развоја.

Свечаности су присуствовали и министар одбране Зоран Ђорђевић, начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић, високе званице, као и многобројна родбина и пријатељи гардиста, док су изложена и возила у којима се возио Тито – два "мерцедеса пулмана" са шест врата, "ролс-ројс" и бели "пинц гауер", који је превезао његову светост патријарха Павла до почивалишта.

На Ђурђевдан 1830. године, врховни књаз Србије Милош Обреновић упутио је распис старешинама ондашњих нахија за захтевом да му “из задружних и имућнијих кућа, по стасу и угледу, одаберу младиће за његову Гарду”. Издвајајући их од “простих војника”, кнез је лично поставио услове за одабир гардиста – сви одреда да су здрави, неожењени и у сваком погледу примерени момци, непијанице и неветрогоње и ако је могућно, да буду писмени”.

Уприличена је смотра јединица Гарде, као и дефиле борбених возила, артиљеријских оруђа.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво