Проблеми Универзитета у Београду, од рачуна за струју до задужбина

Питање материјалног стања, очување квалитета наставе, враћање задужбина универзитету, судбина универзитета у природи, само су нека од питања која стоје пред Универзитетом у Београду. Зато се очекује наставак разговора са представницима Министарства просвете, Савета универзитета и Конференције универзитета Србије.

На Унверзитету у Београду објашњавају: оснивач, односно држава, треба да финансира материјалне трошкове са 60 одсто. Прошле године је издвајала у просеку 18 одсто, а ове године је буџет умањен за још 20 одсто.

"Долази у питање егзистенција, уопште рад државних факултета, а то је уништавање државног школства, а то наравно има дугорочне последице и на економију и привреду земље, а да не говорим о демографији Србије где је просек старости око 50 година и да млади људи и даље одлазе из ове земље", каже проф. Бранко Ковачевић, председник Савета Универзитета у Београду.

Ректор Универзитета проф. Владимир Бумбаширевић каже да се разговара и са градом.

"Ту постоје два пута, разговори са министарством, а почели смо и разговоре са градом да видимо како бисмо могли да превазиђемо проблеме који су се јавили. Део дуговања је смањен, али пре свега репрограмирање дугова се односи на грејање", истиче Бумбаширевић.

На адекватан начин треба решити и питање враћања задужбина Универзитету.

"Враћено је нешто од тих задужбина, оне су нама дате само на коришћење. И онда имате проблем и њиховог одржавања. Мора да се поштује воља задужбинара. Ако се не поштује, онда наследници увек могу да траже да се та имовина врати", додаје професор Ковачавић.

Бумбаширевић сматра да закон не иде на руку Универзитету.

"Покушавамо да видимо, с обзиром на то да нам Закон не иде на руку, јер се ради о правном лицу, а не физичким лицима, тако да покушавамо и са Министарством правде и са другим инстанцама да нешто учинимо да би се у крајњој линији воља задужбинара који су оставили своју имовину у одређене сврхе управо користили у те сврхе", истиче ректор Бумабаширевић.

Питањем материјалног стања државних универзитета бавиће се и Заједница државних универзитета Србије, као и Конференција универзитета Србије.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво