Читај ми!

Mинистар поручује грађанима: Обезбедите своје рачунаре

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић апеловао је на грађане да послушају савете за безбедно коришћење интернета, обезбеде своје рачунаре и посебно обрате пажњу на безбедност деце и младих. Од десет кривичних дела која се почине на интернету, чак девет извршилаца не буде откривено, кажу у Одељењу за борбу против високотехнолошког криминала.

"Њима је потребна наша помоћ како би коришћење савремених информационих технологија било увек на њихову корист, а никада на њихову штету", истиче се у отвореном писму министра Стефановића, поводом светског Дана безбедног интернета.

Истакао је да уколико рачунари грађана и рачунарске мреже нису заштићени, извршиоци кривичних дела могу их злоупотребити за вршење најтежих кривичних дела и то не само на нашој територији већ широм света.

"Као што не бисте оставили широм отворена врата на вашем стану или кући, немојте остављати ваше рачунаре без заштите, пошто су на такав начин лака мета извршиоцима кривичних дела", указује се у писму.

Стефановић је додао да су савремено доба и нове технологије, поред бројних предности, донели деци нека нова игралишта и забаву, а самим тим и неке нове претње и бриге одраслих.

"Начин живота се променио, игра се из паркова и дворишта и безбедне и безбрижне средине, преселила на интернет и виртуелни свет у којем, нажалост, вреба сајбер криминал. У том свету наша деца се злоупотребљавају и нуде им се различити непримерени садржаји за њихов узраст", истиче се писму.

Стефановић је нагласио да је ризике који настају од високотехнолошког криминала, као и штету коју овај вид криминала доноси нашим грађанима, пре свега деци, правним лицима и држави, могуће предупредити.

Угроженост информационог друштва довела је до тога да Министарство унутрашњих послова Републике Србије сматра борбу против високотехнолошког криминала приоритетом.

Циљ је да се ефикасно заштите првенствено малолетници и деца и тиме обезбеди будућност друштва и државе.

Стефановић је подсетио да је 2010. године покренута опсежна акција "Армагедон" за сузбијање кривичних дела у вези са сексуалном злоупотребом малолетника и деце на интернету.

Од почетка те акције поднете су кривичне пријаве против 133 извршиоца кривичних дела. Само у току 2015. откривена су 44 кривична дела из ове области и лишено слободе 36 лица, што представља својеврстан рекорд у односу на претходне године.

Остварили смо добре резултате и у међународној полицијског сарадњи са другим државама широм света, каже министар.

"Случајеви о којима сам говорио, откривени су како уз помоћ оперативног рада полицијских службеника Одељења за борбу против високотехнолошког криминала Службе за борбу против организованог криминала, тако и у сарадњи са другим полицијским службеницима у нашој држави и иностранству. Захвалност дугујемо и грађанима, који су пружили допринос, али и невладиним организацијама са којима смо остварили значајну сарадњу на пољу превенције", истакао је Стефановић.

Додао је да су полицијски службеници у основним и средњим школама одржали десетине предавања деци, родитељима и наставницима.

"Нажалост, бележи се и пораст броја кривичних дела извршених на штету правних лица. За извршење кривичних дела користе се насавременији типови рачунарских вируса, врше се и ДДОС напади, неовлашћени присупи заштићеним рачунарима и рачунарским мрежама и др.", рекао је Стефановић.

Према његовим речима, штета која је овим путем нанета правним лицима рачуна се у милионима евра.

"Тамна бројка овог вида криминала је изузетно велика а проблеми са којима се суочавамо у истрагама су анонимност извршилаца на интернету, као и глобална природа овог транснационалног вида криминала. Примећене су и активности криминалних група које све више користе рачунарске технологије да би вршили најтежа кривична дела", указује Стефановић.

Поручио је да је Министарство унутрашњих послова Републике Србије уз грађане и у виртуелном простору док се суочавају са ризицима које нам је донело информационо друштво чији смо и ми данас део.

Истовремено, Одељење за високотехнолошки криминал МУП-а Србије стоји на располагању за све врсте консултација, додао је министар Стефановић.

Од десет кривичних дела на интернету, девет некажњено

Од десет кривичних дела која се почине на интернету, чак девет извршилаца не буде откривено, каже шеф одсека у Одељењу за борбу против високотехнолошког криминала МУП-а Србије Владимир Урошевић.

Урошевић зато поручује, поводом светског Дана безбедног интернета, да корисници те мреже морају да поведу рачуна какве податке добровољно остављају јер, како истиче, све сутра може постати предмет извршења кривичног дела.

Како је објаснио, Министарство унутрашњих послова Србије има могућности и капацитете да се против тога успешно бори, али да је поражавајућа статистика на светском нивоу управо због скривања идентитета извршилаца и инфраструктуре интернета, где се сервиси налазе по читавом свету.

Статистика тог министарства показује да су најчешћи случајеви злоупотребе на интернету сексуална злоупотреба малолетних лица у порнографске сврхе.

"Највише пажње посвећујемо сузбијању тих кривичних дела, али ту су и рачунарске преваре, прављење и ширење рачунарских вируса, ДДОС напади, неовлашћени приступ заштићеној мрежи и рачунарима, злоупотреба платних картица у електронском облику и угрожавање сигурности на интернету", подвукао је Урошевић.

МУП Србије покренуо је 2010. акцију "Армагедон", у оквиру које је више од 120 особа ухапшено, док је заплењено више десетина терабајта недозвољеног материјала.

"У 2015. поднете су 44 кривичне пријаве из те области што представља својеврстан рекорд у односу на претходне године. Верујемо да ће се тај тренд наставити", истакао је Урошевић. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво