Мали у парламенту: Јавни дуг под контролом

У наставку расправе о Предлогу буџета за следећу годину, министар финансија Србије Синиша Мали каже да је јавни дуг данас под контролом за разлику од периода када се, како каже, водила неодговорна политика која је угрозила финансијску стабилност и будућност грађана Србије. Влада привреди обезбедила олакшице од 20 милијарди динара, рекао Мали.

Мали је у парламенту где се расправља о Предлогу буџета за 2019. годину указао да је јавни дуг за време претходне власти растао "вртоглавом брзином" и да су довели земљу пред банкртоством.

Министар финансија је рекао да је крајем децембра 2008. године јавни дуг износио 8,8 милијарди евра, годину дана касније је порастао за 12 одсто, затим је 2010. године увећан за додатних 23,4 одсто и достигао износ од 12 милијарди евра.

Додао је да је јавни дуг 2011. године порастао за додатних 21,6 одсто и стигао до 14,8 милијарди евра, а 2012.године до 17,7 милијарди евра.

Јавни дуг је, каже, 2013.године био 20,1 милијарду евра, а 2014. године 22,7 милијарди евра када је јавни дуг заустваљен мерама фискалне консолидације и указао да је неодговорна политика бивше власти довела Србију пред банкротством.

Према његовим речима, од 2015. године укупан јавни дуг је био 24,8 милијарде, 2016. године такође 24,8 милијарди, иако је било великих инвестиција, а 2017. године 23,2 милијарде евра.

До краја године, Мали каже да ће јавни дуг до краја године износити 24,2 милијарде евра. Он је истакао и да је ова власт морала да исплаћује и камате скупих кредита које су узимали њихови претходници.

"Они су имали и негативан раст БДП-а 2009. године од 3,1 одсто, годину дана касније, раст је био 0,6 одсто, а 2011. 1,4 одсто. Следеће године опет је српска економија имала негативан раст од један одсто", рекао је Мали и подсетио да ће ове године тај раст бити око 4,5 одсто.

Наводећи да је један од основних показатеља успешности осим стопе раста и учешће јавног дуга у БДП-у, министар финансија је рекао да је 2013. године то учешће било 77 одсто, а да је данас на нивоу од 55 одсто. 

Влада од 1. јануара планира укидање доприноса за незапосленост 

Министар финансија Синиша Мали изјавио је да привреда и привредници никада нису били више у фокусу неке Владе као ове која је за привреду у 2019. обезбедила олакшице од 20 милијарди динара.

Мали је у Скупштини Србије подсетио да у прилог његовој тврдњи говори то да се управо пролази кроз Бужет и читав сет реформских закона усмерених да привреду учине конкурентнијом и да се премаше високе стопе раста наше економије, привреде и БДП-а остварен у првих девет месеци.

Привреда је, како је подсетио у том периоду расла по стопи 4,5 одсто што Србију сврстава у најбрже растуће економије и додао да је буџет конципиран да тај раст подржи и у будућности.

"Мере које смо планирали за буџет донели смо у сарадњи са привредницима", рекао је Мали и додао да Влада од 1. јануара планира укидање доприноса за незапосленост на терет послодавца. 

"Први пут смањујемо оптерећење на зарде што се никада у историји није десило, што показује да је захетв привредника у фокусу владе. Под два имамо Закон о накнадама где смо јасно рекли испуњавамо обећање да ћемо укинути намете на привреду - четири смо укинули, велики број основица умањили што је направило уштеду по процени Минситарства око две милијарде динара", рекао је он.

Министар је додао да је претходно растерећење трошка зарада, односно укидање доприноса за незапосленост 12 миијарди динара на годишњем нивоу. 

"Само те две мере направиле су 14 милијарди динара растерећења привреде, односно више новца за инвестирање, развој, запошљавање", казао је он. 

Ристичевић: Економска политика опозиције "Мики Маус" политика

Посланик владајуће коалиције Маријан Ристичевић критиковао је у парламенту ставове опозиције о стању државне касе и економије, речима да опозиција навија за неуспех државе.

Ристичевић је у расправи о буџету рекао да је упоредио два предлога буџета, онај за 2011-2012. и буџет за 2019. годину и рекао да је садашња "позиција" када је дошла на власт затекла "обезглављену државу".

Поредећи два буџета рекао да су порески приходи пре шест година били 750 милијарди динара, а да је данас приход од пореза 1.059 милијарди динара.

Ристичевић је пред посланицима поставио питање "где се денуло 3,5 милијарди динара?" јер је то сума пореског прихода која, каже, није наплаћена 2011, односно 2012. године.

Тврди да је порез на добит правних лица 2012. године износио 39 милијарди динара, док је та цифра данас, наводи, 108 милијарди.

"Питам их да ли су вакцинисани против срамоте кад овај податак нису приметили", рекао је Ристичевић, и поредећи податке из буџета за следећу годину са буџетом од пре шест година рекао да је економска политика опозиције да "посаде чварак и сутра да иду да беру прасе".

"То је 'Мики Маус' политика", рекао је Ристичевић.

Претходно су посланици искористили своје право да поставе питања представницима власти.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 09. мај 2024.
14° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара