Косово није примљено у Интерпол

Захтев Косова није прошао ни у другом кругу гласања, сазнаје РТС. Против пријема Косова у Интерпол гласала је 51 држава, 68 је било за, а 16 се уздржало од гласања, чему је претходила пауза која је одређена како би, сазнајемо, делегације изашле из сале и како би САД, Британија и Турска извршиле додатни притисак на земље чланице пре другог круга гласања. Ово је велика победа Србије, каже за РТС министар унутрашњих послова Небојша Стефановић.

11.15 – Косовска влада оптужила је "дивљу кампању" Србије за неуспех у Интерполу, констатујући да је покушај чланства Косова у Интерполу пропао.

11.00 – Председник Вучић је поручио да је Србија сачувала свој образ. Поносан сам што је Србија, без много новца и моћи успела да се избори против најмоћнијих сила света и покаже колико је вредно чувати своју слободу, интегритет и независност, рекао је Вучић.

10.05 – У 10.45 председник Србије Александар Вучић и шеф дипломатије Ивица Дачић одржаће конференцију за новинаре.

9.59 – Захтев Косова није прошао ни у другом кругу гласања.

9.50 – Приштина није успела у првом кругу гласања да избори чланство у Интерполу, сазнаје РТС. За чланство Косова у Интерполу гласало је 76 земаља, 56 је било против, а 22 су се уздржале.

9.10 – Прве су подршку Србији пружиле Намибија, Румунија, Венецуела и Суринам. 

8.55 – На дневном реду је тачка о тзв. Косову. Након обраћања министра Стефановића који је оштро реаговао због кршења Резолуције 1244, почела је расправа на којој се земље-делегати јављају за реч и образлажу своју одлуку. У корист Србије су се за реч јавиле Шпанија, Мароко, Кипар, Кина, Белорусија, Русија.

Ни након два круга гласања, Приштина није успела да избори чланство у Интерполу.

Против пријема Косова у Интерпол гласала је 51 држава, 68 је било за, а 16 се уздржало од гласања.

Како је за РТК 1 рекао извор из косовске владе, већина држава које су се уздржале приликом гласања о чланству Косова у Интерполу су државе које су признале независност Косова.

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић рекао је у укључењу у Јутарњи програм РТС-а да је исход гласања у Интерполу велики резултат и велики успех Србије.

Захвалио је члановима делегације МУП-а који су присуствовали Генералној скупштини, али и председнику, премијерки и шефу дипломатије, који су претходних месеци радили да покажу да су "право и правда изнад лобирања". Захвалио је и свим државама које су подржале Србију.

"Овo је био и велики испит за Интерпол и мислим да је један део земаља разумео да би се овим политизовала ова организација, да би она престала да буде полицијска и важна, да би она постала политичко тело, а то смо сви желели да избегнемо", истакао је Стефановић.

Притисци нису успели и, како је нагласио Стефановић, разлика је у другом кругу гласања била још и већа.

Заседање Генералне скупштине се наставља, а сутра би требало да буде изабран нови председник Интерпола.

Притисци уочи другог круга гласања

Министар Стефановића је у уводном обраћању оштро реаговао на седници Генералне скупштине због кршења Резолуције 1244. 

Делегати су потом образлагали своју одлуку о захтеву Косова за пријем у чланство Интерпола. Намибија и Румунија су подржале Србију, а за реч су се јавили и делегати из Шпаније, Марока, Кипра, Кине, Белорусије, Русије.

Након расправе први пут се гласало о чланству, а Косово није успело да обезбеди двотрећинску већину. Новом гласању је претходила пауза која је одређена како би, сазнајемо, делегације изашле из сале и како би САД, Британија и Турска извршиле додатни притисак на земље чланице пре другог круга гласања.

Министар Стефановић оштро се успротивио одређивању паузе и на питање председавајућем на основу чега је одређена пауза, није добио одговор.

Ни у другом кругу Косово није успело да обезбеди двотрећинску већину. 

Косово је до сада три пута подносило захтев за чланство – 2010, 2015. и 2017. године.

Интерпол је прошле године усвојио Резолуцију по којој земље које траже пријем морају бити чланице УН или имати статус посматрача.

На јутрошњу вест реаговали су званичници из Београда, али и из Приштине. И стране агенције су известиле о поразу приштинске делегације.

Грађани северног дела Косовске Митровице прославили су на улицама победу Србије.

За разлику од Косова, Кирибати и Вануату су постали нове чланице Интерпола.

Број коментара 83

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
5° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво