Дачић: Рано је говорити о подршци САД и Русије идеји разграничења

Министар спољних послова Ивица Дачић је рекао да је рано говорити о томе да ли Русија и САД подржавају идеју Београда о разграничењу са Албанцима, јер је далеко уопште могућност да се дође до неких договора о решењу за КиМ.

Ивица Дачић је навео да он и председник Александар Вучић стално разговарају са руским званичницима.

"Ми ништа не радимо иза леђа нашем главном стратешком партнеру, земљи која нам даје највећу подршку. С друге стране, то је тема о којој се разговара са најважнијим земљама без обзира што ЕУ води дијалог. Нема трајног решења без учешћа и других земаља", рекао је Дачић одговарајући на питања новинара да ли је Београд Русији и САД изнео идеју о разграничењу и да ли је тражио подршку за њу.

Дачић, који се у башти хотела "Москва" састао са портпаролком руског министарства спољних послова Маријом Захаровом пред њен повратак у земљу, навео је да је Београд отворен за дијалог и налажење трајног решења за питање КиМ и додао да ће то бити тема свих састанака у септембру, али и сада у августу.

"Август одавно већ, барем за нас овде у Србији, није месец одмора", каже Дачић и наводи да су САД отворене да се о свему разговара, укључујући и идеју разграничења.

Истина је, наводи, да је дошло до промене америчког става кад је реч о томе да се ипак отвори могућност да се и даље води дијалог о налажењу трајног решења за проблем Косова.

"Спољна политика САД се руководила ауто-пилотом" 

Подсетио је да је до сада став САД био пре свега фиксиран на то да је то већ све завршено и на изјаву саветника америчког председника да се спољна политика САД руководила ауто-пилотом који је одавно постављен.

"Сада се то променило доласком нове администрације. Они не преферирају сада, нити предлажу неко решење, али отварају могућност да се у непосредном дијалогу Београда и Приштине дође до обострано прихватљивог решења и то је све", каже Дачић.

Додаје да је то и довољно да се ипак отворе врата за дијалог.

"Као што знате, ми никада не можемо да признамо једнострани акт Приштине што значи да уколико желе да се настави дијалог о трајном решењу, ми стојимо на располагању", каже Дачић и додаје да Приштина мисли да се ништа није променило.

Оно што је ново, додаје, јесте да и многе земље у Европи и САД увиђају да ипак то питање није решено и истиче да Београд наставља борбу за одбрану територијалног интегритета и суверенитета и разговоре са земљама да наставе са повлачењем признања Косова.

"Против смо учлањења Косова у међународне организације док се не реши питање статуса и отворени смо за дијалог. Ако нема дијалога, ми никад нећемо признати независност Косова, једнострани акт који су они донели", подвукао је Дачић.

Упитан да прокоментарише изјаву председника Републике Српске Милорада Додика да Србија треба да тражи север Косова, односно интегрише у свој састав четири оптшине на севру покрајине, Дачић је рекао да о томе прича већ 10 година.

"Немојте ви мене сада да питате нешто што ја причам већ 10 година. Сад испада да је то ново. Па ја то причам 10 година! Немојте мене да питате да ја то коментаришем. Мени је драго што после свих напада које сам доживљавао свих ових 10 година, и други тако мисле", каже Дачић.

Дачић је рекао и да би требало поднети кривичне пријате против оних људи који су били на  власти у време када је једнострано проглашена независност Косова, јер ништа тим поводом нису урадили.  

На тај начин је одговорио на питање о изјави Бошка Обрадовића да треба поднети кривичну пријаву против председника Александра Вучића.

"Када погледате, у време екипе људи, можда не Бошка Обрадовића, јер он тада није био на власти, а не верујем да ће икад бити, Косово је прогласило независност. Па шта да причам? Шта су они предузели? Сви они који седе сада тамо за тим столом су били влада Коштунице и Тадића када је Косово прогласило независност. И шта су урадили? Против њих треба да се поднесе пријава", рекао је Дачић.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво