Вучић: Не треба црква да доноси кључне политичке одлуке

Цркви се не оспорава право да износи своје мишљење, али ја не морам да се са сваком изјавом представника цркве сагласим, рекао је Александар Вучић. Истиче да је у Бакуу исказано огромно поштовање према Србији. Оцењује да у свету никада није била овако компликована ситуација, па чак ни у време пред Први светски рат.

Председник Србије Александар Вучић одбацио је оцене да се држава понаша као да јој је СПЦ крива у случају Косова и Метохије, али је истакао да не мисли да кључне политичке одлуке треба да доноси црква.

"Не треба црква да доноси кључне политичке одлуке, а свакако има право да износи своје мишљење", рекао је председник Србије на питање да прокоментарише писање Блица да је држави само црква крива за Косово.

Подвукао је да њему црква није ни за шта крива.

Истакао је да се цркви не оспорава право да износи своје мишљење, али да он не мора да се са сваком изјавом представника цркве сагласи.

"Ми смо секуларна држава и веома поштујем цркву. Нисам велики верник, али јесам верник. Не мислим да сам мало учинио и лично, и као председник Владе и државе... Тешко да ће се пронаћи неко да је више направио за српску цркву", рекао је Вучић у изјави новинарима у Бакуу.

"Показано огромно поштовање према Србији"

Вучић је истакао да је веома поносан на земљу из које долази, јер је у Азербејџану показано огромно поштовање и истакао да је председника Илхама Алијева позвао да посети Србију и очекује га у марту или априлу идуће године.

"Наши домаћини су до сваког детаља бринули да поштовање покажу, од председниковог аутомобила, који су добили до сада само председници Русије и Турске, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, преко потпуно од сваког саобраћаја очишћених улица, до тога да само имали веома дуг разговор у четири ока са председником Илхамом Алијевом", рекао је Вучић у изјави новинарима у Бакуу.

Вучић је пренео да је са Алијевом разговарао о сарадњи у различитим областима, подсећајући да се добрим показала сарадња са азербејџанским компанијама на ауто-путу Љиг–Чачак.

Рекао је да ћемо промптно да кренемо у изградњу обилазнице Остружница – Бубањ Поток у дужини од 19 километара и да ту постоји могућност за сарадњу.

Такође, како је додао, разговарано је и о енергетском сектору, здравству, па све до сарадње у спорту и култури.

Разговарали смо како да размењујемо знање из области спорта, посебно имајући у виду да је Азербејџан велесила у борилачким вештинама, рекао је Вучић додајући да су разговори били добри и садржајни.

Упитан о потенцијалним вишемилионским инвестицијама Азербејџана у Србији, Вучић је рекао да је Азербејџан "много снажнији" од више милиона евра и да ће о томе разговарати вечерас са председником Алијевом.

"Србији много значи подршка Азербејџана"

Вучић је изјавио да Србији у случају Космета много значи подршка земаља попут Азербејџана, које не признају косовску независност, и које веома држе до независности и слободе у одлучивању и до одбране права на такву позицију у међународним односима.

Вучић је то рекао одговарајући на констатацију да је после упадљиво велике серије разговора са западним званичницима о решавању КиМ сада у земљи која разуме позицију Србије и не признаје независно Косово, те питање шта за Србију значи та подршка, колико га охрабрује и колики може бити њен утицај на коначно решење.

Уз опаску да га је изненадило такво питање, односно приступ, јер, каже, готово да никога не интересује одакле нам долази подршка и колико нам значи, истакао је да је за нас веома важна подршка земаља попут Азербејџана.

Не може да каже, додао је, да се ствара блок, али почиње да се ствара блок поштовања међу земљама које држе до своје независности и слободе.

Како је рекао, треба видети како председник Азербејџана Алијев паметно води своју земљу, прави трилатералне састанке, Русија–Иран–Азербејџан, Турска–Иран–Азербејџан... и гледа како да сачува слободу и независност у одлучивању.

Вучић је рекао да се ту разумемо, поштујемо и проналазимо заједнички језик.

Указао је и да је Азербејџан чланица Организације исламских земаља и помаже нам и подвукао да је веома важно што је Азербејџан на нашој страни.

"Сложеније него пред Први светски рат"

Другачија је клима у Европи, никада овако компликована ситуација у свету није била, чак ни у време пред Први светски рат, приметио је председник Вучић, коментаришући ригидне ставове Холандије и Француске у вези са отварањем поглавља за земље кандидате у јуну, те позицију и изгледе Србије у том контексту.

"Није да несто прејудицирам, али тако није било ни пред Први светски рат", приметио је Вучић у разговору са новинарима у Бакуу, али је инсистирао на процени да су околности у Европи и свету много компликоване и сложене, те да је много опасности које нас окружују.

Нама је у тој ситуацији, поручио је, боље да гледамо да сачувамо мир и стабилности и радимо на развоју економије.

У том смислу су, додаје, у доста незавидној позицији Македонија и Албанија, којима ће, како претпоставља, у јуну бити изречене неке похвале, "да се не каже баш да је катастрофа и да нису ништа добили", али сматра да им неће дозволити да отворе поглавља.

Кад је реч о Србији, а на питање остаје ли нама тај датум 2025. за улазак у пуноправно чланство, Вучић каже да то нико у овом тренутку не може да каже.

"Мислите да они то знају, било ко у Европској унији? Али прво ми да урадимо свој посао, владавину права, разне слободе, да то завршимо, а онда остаје још најтежа препрека, нормализација односа с Приштином... тако да – да ли ико зна да ли ће до тога доћи и како – само може да се нагађа", рекао је и додао да нико не зна под каквим условима ће се све збивати, биће новог таласа избеглица, из Сирије свакако, можда и двоструко, троструко већег од претходног...

Поменуо и притиске на Турску и најавио промену става, можда и позиције Италије у европској заједници.

Како је навео, велики је притисак на Турску, зато је, каже, Ердоган и заказао изборе раније, јер је притисак очекивао, али се, додао је, нада да ће Турска умети да се одбрани.

"Уверен сам да ће Турска и турски народ умети да се одбране", поручио је.

Кад је реч о отварању нових поглавља за земље кандидате за ЕУ, Вучић је навео да треба сачекати и видети шта ће бити у јуну, али је приметио да је већ у Софији било јасно да то неће "ићи лако".

Просто, каже, другачија је атмосфера у Европи, и Француска и Холандија ту имају нешто ригиднији став у вези с поглављима и новим чланицама, друге земље либералнији...

"Видели сте уосталом Салвинијеву (Матео, лидер Лиге за север) изјаву, а они ће сад представљати италијанску владу. То је била и једна од главних тема на заседању Европске народне партије у Софији недавно, а то сада представља највећи проблем у Европи... Они, наиме, најављују да ће радити све супротно досадашњој влади, да ће можда чак изаћи из еврозоне, видећемо", рекао је Вучић.

Ми, додао је, да у свему томе сачувамо мир и стабилност и да развијамо економију.

"Да наставимо овако, сада нас у свету уважавају, бићемо у много бољој позицији него што смо били, али и у бољој него земље које су биле испред нас. Да ми мало сукобе прескочимо, и да имамо раст већи од четири одсто ове године, па 4,5 идуће и полако да омогућимо сигурну и бољу будућност за наше грађане", закључио је председник Вучић.

Број коментара 54

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
15° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се