Ђурић: Влада одобрила додатни пакет помоћи Србима на КиМ

Додатни пакет помоћи за српски народ на КиМ се односи на стамбено збрињавање, развој пољопривреде, развој бањско-туристичког и лечилишног комплекса у Бањској, изјавио је Марко Ђурић. Поручио је да Србија није одустала од остваривања својих политичких циљева, међу којима је формирање ЗСО један од важнијих.

Влада Србије је јуче одобрила додатни пакет помоћи и подршке за српски народ на КиМ, пре свега за стамбено збрињавање, за развој пољопривреде, за даљи развој бањско-туристичког и лечилишног комплекса у Бањској, изјавио је директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић.

"Ова одлука Владе има за циљ да пошаље јасну поруку да нашем народу на КиМ и припада и опстанак и останак и будућност са жељом да поправимо услове животе, на начин који нам је доступан", рекао је Марко Ђурић новинарима у северној Косовској Митровици, након што је са председником општине Косовска Митровица Гораном Ракићем обишао две стамбене зграде у Бошњачкој махали.

Зграде су намењене збрињавању младих брачних парова са децом и социјално угроженом становништву, имају по око хиљаду квадратних метара и по 12 станова, а изграђене су средствима Канцеларије за КиМ.

Ове зграде које смо обишли су део великог програма подршке стамбеној изградњи на КиМ. У претходне четири године изградили смо заједно са нашим представницима на КиМ 888 стамбених јединица, а на јучерашњој седници смо одлучили да подржимо и додатну изградњу", рекао је Ђурић.

Најавио је да ће се на северу КиМ ове године изградити још најмање четири такве зграде.

"Петоструко већа издвајања за пољопривреду"

Када је реч о пољопривреди, пакет који је јуче одобрен подразумева петоструко више издвајања средстава за пољопривреду за српске средине на КиМ, рекао је Ђурић.

Додао је да ће се кроз програм подстицати и сточарство и ратарство и све оно што може да допринесе опстанку и одрживом економском боравку Срба у јужној покрајини.

Најавио је да ће у Косовској Митровици у другој половини маја месеца бити одржан велики бизнис-форум.

На форуму ће, према речима Ђурића, учествовати неке од највећих српских компанија и најзначајнија имена српског бизниса, који ће бити охрабрени и финансијски и на друге начине од Србије да улажу у српске средине на КиМ.

"Очекујем да ће то бити додатни импулс економској одрживости српског народа на КиМ. Све то ће бити рађено са нашим представницима у привременим институцијама и свима онима који су спремни да помогну из других националних заједница и из међународне заједнице, јер је то нешто што је у интересу свих", рекао је Ђурић.

"КиМ нас обично асоцира на проблеме, заборављамо лепоте"

Директор Канцеларије за Косово и Метохију је рекао, приликом обиласка пиваре у Бањској и објекта у изградњи будућег комплекса "Рајска бања", да је Влада Србије одобрила додатна средства за тај пројекат, који ће, поручио је, постати седиште туризма и развоја тог дела јужне покрајине.

У оквиру будућег бањског комплекса прошле године је завршен отворени базен, а ове године биће завршен и затворени део са савременим термалним купкама, спољни и унутрашњи базен с грејаном водом, сауне, лечилишта и визиторски центар.

Приметио је да кад се говори о КиМ, обично се помињу проблеми и изазови свакодневице, а заборавља се колико природних лепота и споменика српске баштине има у јужној покрајини.

"Хајде да видимо да ли ће формирати ЗСО"

Србија није одустала од остваривања својих политичких циљева, међу којима је формирање ЗСО један од важнијих, поручио је Марко Ђурић у северној Косовској Митровици, додајући да је у том правцу послата јасна порука.

Марко Ђурић је подсетио да је Београд одлучио да сачека и види да ли ће се кренути у формирање ЗСО.

"Један од кључних предуслова да до тога дође по плану имплементације је да Приштина прилагоди свој правни оквир. Хајде да видимо да ли ће се то у наредна три и по месеца десити и да ли су говорили истину када су тврдили да хоће да формирају ЗСО", рекао је Ђурић.

Навео је да је Београд изразио сумњу према намерама Приштине и додао да не верује да постоји политичка воља да се формира ЗСО јер, каже, да је Приштина нешто хтела да уради, урадила би то у претходних пет година.

"Ми ћемо наставити да радимо свој посао, наставићемо и са политичким притиском и наставићемо да се боримо са нашим најснажнијим оружјем, а то је српски народ на КиМ и спремност да останемо и опстанемо на овим просторима као држава", рекао је Ђурић.

Навео је да је Србија претходних пет година била активнија него икада раније у помоћи српском народу на КиМ, те да је Бриселски споразум, а нарочито оно што се односи на ЗСО, борба за Србе и Србију у јужној покрајини.

"Мислим да је то један од разлога зашто појединим политичким круговима у Приштини не одговара спровођење Бриселског споразума. Сматрам да не постоји искрена намера Приштине да се формира ЗСО и мислим да то представља једну врсту политичко-дипломатског маневра који има за циљ да скине међународни притисак са Приштине", истакао је Ђурић.

Говорећи о намерама албанских представника на КиМ у оквиру дијалога Београда и Приштине, Ђурић је рекао да преговори не служе уколико неко унапред каже какав исход треба да буде, те да би ЕУ требало да се позабави тим питање.

Навео је да у току његовог мандата на КиМ боравио до сада троцифрени број пута и истакао да је и на тај начин показао да нема проблем са тим да дели судбину српског народа на КиМ.

"Када је реч о решавању питања КиМ, сматрам да је потребно да што више људи из централне Србије буде укључено у то и буде свесно какви су проблеми са којима се људи у јужној покрајини суочавају", рекао је Ђурић.

Ракић: ЗСО мора бити у складу са Бриселским споразумом

Заједница српских општина мора бити формирана у складу са Бриселским споразумом, и то је порука коју су представници Српске листе пренели аустријским и немачким посланицима, изјавио је председник општине Косовска Митровица Горан Ракић.

Ракић је новинарима у Косовској Митровици рекао да су се представници Српске листе претходних дана водили разговоре са водећим политичким партијама Аустрије и Немачке, а да су им пренели захтеве да ЗСО мора бити формирана што пре.

"Поручио бих Албанцима да предрасуда да оно што је добро за Србе аутоматски није добро за Албанце и обрнуто више неће постојати. ЗСО није претња ниједној другој заједници", рекао је Ракић.

Навео је да ће се у општине са већинским српским становништвом на КиМ довести инвеститори и отворити нова радна места, и да ће на тај начин ојачати свих десет општина.

Током посете Ђурића Бошњачкој махали у северној Косовској Митровици дошло је до инцидента, пошто је Албанац покушао да одузме опрему за снимање српским новинарима, међу којима је била и новинарка Радио Београда, при чему је дошло до кошкања.

Марк Ђурић је, иначе, обиласком пиваре у Бањској завршио данашњу посету КиМ.

Број коментара 15

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи