Потврђени споразуми, констатована оставка Јанковића

Скупштина Србије потврдила је више међународних споразума, међу којима су и они о полицијској сарадњи, о подстицању и заштити улагања, елиминацији незаконите трговине дуванским производима, климатским променама, пловидби Тисом, као и споразуми из области образовања и културе. Посланици су констатовали и оставку Саше Јанковића на место заштитника грађана.

10.30 - Народни посланици започели су нову седницу Скупштине Србије.

09.50 – Председница Скупштине Маја Гојковић закључила је прву седницу и одредила паузу од неколико минута. 

09.45  За констатовање оставке Саше Јанковића гласала су 142 посланика, нико није био против.

09.30 Посланици гласају о потврђивању међудржавних споразума. 

Скупштина је констатовала оставку Саше Јанковића на место заштитника грађана. За констатовање оставке гласала су 142 посланика, а нико није био против.

Јанковић, који је био кандидат за председника Србије, оставку на место омбудсмана поднео је 7. фебруара и од тада функцију заштитника грађана обавља заменик омбудсмана Милош Јанковић.

Посланици су се изјашњавали и о измени одлука о избору чланова скупштинских одбора и састава сталне делегације у Парламентарној скупштини Савета Европе.

Лидер ЛСВ-а Ненад Чанак биће нови члан парламентарног Одбора за европске интеграције, уместо Маринике Тепић, која је крајем јануара иступила из ЛСВ-а и посланичког клуба те странке и прикључила се изборном штабу Саше Јанковића, а јуче је приступила Новој странци Зорана Живковића.

Скупштина Србије усвојила је измене одлука о избору чланова и заменика чланова одбора, којим су чланства у тим телима разрешени посланици који су напустили посланичке групе ЛСВ и ДЈБ у парламенту и уместо њих су изабрани нови.

Тепићева је иначе била председница Одбора за европске интеграције, а после њеног разрешења, то скупштинско тело бираће новог председника.

Усвајањем измене одлуке, Чанак ће, уместо Маринике Тепић, бити и заменик члана у Одбору за права детета и члан Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова.

Посланик Горан Чабради, који је такође напустио ЛСВ, разрешен је чланства у Одбору за заштиту животне средине и у Одбору за права детета.

Скупштина је усвојила и измену одлуке о избору чланова и заменика чланова одбора, на предлог покрета ДЈБ, по којој се чланства у шест одбора разрешавају Јован Јовановић, Александра Чабраја и Соња Павловић.

Они су раније иступили из ДЈБ и посланичког клуба ДЈБ у парламенту и подржали председничку кандидатуру Саше Јанковића.

Уместо њих, члан Одбора за спољне послове биће Јасмина Николић, Владимир Ђурић биће заменик члана у Одбору за европске интеграције и у Одбору за пољопривреду, шумарство и водопривреду, а за члана Одбора за културу и информисање изабрана је Татјана Мацура.

У Одбору за заштиту животне средине заменик члана биће Љупка Михајловска из ДЈБ.

На предлог ДЈБ, усвојена је и измена одлуке о утврђивању састава сталних делегација Скупштине Србије у међународним парламентарним институцијама, којом је Јован Јовановић разрешен дужности члана делегације у Парламентарној скупштини Савета Европе.

Уместо Јовановића, у тој делегацији биће Александар Стевановић из ДЈБ.

Скупштина није прихватила предлог посланика Двери да се у парламенту формирају анкетни одбори за утврђивање чињеница и околности током изборних процеса за парламентарне и председничке изборе.

У разлозима за доношење одлуке о образовању анкетног одбора, Двери тврде да је изборни процес за председника Србије обележен нерегуларностима, које су "утицале или су могле да утичу на резултате избора".

Потврђено више међудржавних споразума

Измене Споразума влада Србије и Бугарске о полицијској сарадњи требало би да допринесу ефикаснијем сузбијању илегалних миграција. 

Наиме, изменама тог споразума, српским и бугарским полицајцима у заједничким патролама на граници биће омогућено да је прелазе и мимо државних, званичних граничних прелаза, на зеленом појасу, како би могли ефикасније да се укључе у сузбијање илегалних миграција. 

Споразумом влада Србије и Немачке о сарадњи у области безбедности јача се сарадња са Немачком, посебно у области ефикасног спречавања и сузбијања кривичних дела организованог и тешког криминала, тероризма, криминала у вези са опојним дрогама, илегалне трговине оружјем, као и илегалне миграције и кријумчарења људи преко државне границе.

Споразум влада Србије и Пољске о сарадњи у борби против организованог и других видова криминала омогућује ефикаснију оперативну сарадњу две земље на сузбијању тероризма и његовог финансирања, илегалне производње и илегалног промета оружја, трговине људима, сексуалне експлоатације, противправног лишавања слободе, илегалног прелажење граница и организовања илегалних миграција, као и кријумачарења робе. 

Скупштина је потврдила и Споразум Владе Србије и Владе Државе Катар о узајамном подстицању и заштити улагања. 

Ратификован је и Споразума влада Србије и Мађарске о пловидби Тисом, којим се та река отвара за половидбу свих бродова без плаћања накнада. 

Протоколом о елиминацији незаконите трговине дуванским производима, који је такође потврђен, успостављају се правила за сузбијање незаконите трговине дуванским производима на глобалном нивоу кроз контролу ланца снабдевања дуванским производима и јачање међународне сарадње. 

Потврђен је Споразум Србије и Румуније о социјалној сигурности, који се односи како на здравствено осигурање, тако и на остваривање права и из области пензионог и инвалидског осигурања. 

Ратификована је и Конвенција о Европском шумарском институту, чији је циљ ширење вредности у погледу пошумљавања простора и развоја посебних сорти. 

Потврђени су и Доха-амандмани на Кјото-протокол уз Оквирну конвенцију УН о промени климе, који се односе на смањење емисије штетних гасова који имају ефекат стаклене баште. 

Скупштина је ратификовала и Споразум о учешћу у Средњоевропском програму универзитетске размене ("CEEPUS III"), чији је циљ да омогући већу размену студената. 

Предвиђено је 415 стипендија за младе из Србије и 149 стипендија за стране студенте у нашој земљи. 

Такође, потврђен је и Споразум Владе Србије и осталих чланица Иницијативе за реформу образовања у југоисточној Европи о седишту Секретаријата Иницијативе, који предвиђа да ново седиште секретаријата буде у Београду. 

Ратификован је и Споразум влада Србије и Чешке о сарадњи у области културе, образовања, науке, омладине и спорта.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 18. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи