Ставови грађана Србије о спољној политици земље

Истраживања "Ставови грађана о спољној политици Србије", Београдског центра за безбедносну политику (БЦБП), показала су да је већина грађана и даље за чланство у ЕУ, и против чланства у НАТО. Резултати показују и да су грађани задовољни постојећим нивоом сарадње са Русијом.

Перцепција ЕУ је погоршана у последњем периоду, једино је ауторитет по питањима владавине права и демократије, а од чланства се очекује економска корист и побољшање имиџа у свету.

Истраживач Милош Поповић каже да грађани виде Русију као војну силу, као економског и технолошког гиганта.

"ЕУ и Немачка су успешне у области демократије, владавине права, људских права и имају поверење грађана што се тиче кредибилности инвеститора", рекао је Поповић на представљању резултата истраживања.

Додао је да грађани виде САД као водећу економску силу, док за Кину сматрају да је успешна економска и политичка сила.

Што се тиче утицаја великих сила, грађани Србије виде утицај Немачке, Кине и Русије као позитиван на нашу земљу, док је утицај ЕУ и САД махом негативан.

Такође, са доласком Трампове администрације грађани не очекују промену америчке спољне политике према Србији.

"Сматрају да би улазак у ЕУ привукао стране инвеститоре и повећао запосленост, док би савез са Русијом повећао безбедност", појаснио је Поповић.

Директорка Београдског центра за безбедносну политику Соња Стојановић Гајић нагласила је да је већина грађана Србије задовољна тренутним нивоом сарадње са Русијом, да трећина грађана жели интеграцију Србије у Евроазијску унију, петина против, а већина нема став.

"Већина грађана нема став по питању Крима и сматра да Србија треба да остане неутрална у вези са сукобом у Украјини", појаснила је Стојановић Гајић.

Већина грађана је за чланство у ЕУ, а против чланства у НАТО. Међутим, уколико би услов за чланство у ЕУ било признавање Косова , већина би одустала од приступања.

"Дужина трајања приступања ЕУ утиче да већина грађана сматра да никада нећемо постати чланица", каже Стојановић Гајић.

На питање када мислите да ће Србија постати чланица ЕУ, чак 41 одсто испитаника је одговорило "никада".

Тамара Скроза која се бавила праћењем медија каже да су медијски извештаји на порталима, штампаним и електронским медијима доминантно неутралног садржаја према ЕУ, Русији, САД, Кини, НАТО - 29,6 одсто.

Проруских садржаја било је 21,4 одсто про-САД текстова било је 11,6 одсто и про ЕУ текстова 10 одсто.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 01. мај 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво