ЕУ: Србија мора да оствари владавину права и постепено усагласи спољну политику са ЕУ

ЕУ сматра да Србија мора постићи резултате у реформама владавине закона, јачању правосуђа и борби против корупције, а постепено мора усагласити своју спољну политику с безбедносном и спољном политиком ЕУ, истакнуто је у "Приоритетима заједничке спољне и безбедносне политике ЕУ" које су у Луксембургу подржали шефови дипломатија Уније.

Како се наводи, та обавеза предстоји Србији после отварања поглавља 23 и 24 у преговорима о чланству у ЕУ.

"ЕУ охрабрује Србију да искористи позитиван замах напред и ојача законодавне реформе и њихову пуну примену на кључним пољима правосуђа, борбе против корупције и организованог криминала, слободе изражавања и медија", стоји у документу који је министрима ЕУ поднела на разматрање висока представница Федерика Могерини.

Посебна пажња, како се додаје, треба да буде посвећена темељним правима, укључујући "најрањивије" групе и мањине.

У документу се наводи да после ванредних избора, на којима је премијер Александар Вучић добио "јасну подршку за политику интеграције у ЕУ", нова влада треба да се усредсреди на кључне реформе.

Такође ће бити важно да Србија задржи конструктиван став према свим суседима и остане ангажована у иницијативама регионалне сарадње, док ће ЕУ и даље позивати Србију да се постепено усагласи са Заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ, у складу са Оквиром за преговоре ЕУ о чланству са Србијом", наведено је у документу.

Додаје се да "процес нормализације односа између Београда и Приштине, односно дијалог уз подршку ЕУ, мора бити у доброј вери настављен током 2016. године, а споразуме у дијалогу морају спровести обе стране", што је важно за њихов напредак ка ЕУ.

У "Приоритетима Заједничке спољне и безбедносне политике ЕУ" оцењено је и да је на Косову дошло до велике поларизације политичких снага и да постоји опасност од повременог насиља опозиције.

Наводи се такође да је за споразум о безвизном режиму ЕУ за грађане Косова нужно да власти у Приштини ратификују гранични споразум са Црном Гором и постигну опипљивије резултате у борби против организованог криминала и корупције.

Министри ЕУ подржали су и став да Унија "усредсреди пажњу на даљу политичку стабилизацију и безбедност" Западног Балкана и подржава нормализацију односа Београда и Приштине.

ЕУ ће настојати и да отклони претње по стабилност због политичке поларизације на Косову и у Македонији, уз подстицање функционалне државе Босне и Херцеговине. ;

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 15. мај 2024.
17° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара