Читај ми!

Дачић: Далеко од споразума

Различита тумачења састанка у Бриселу. За разлику од председника, по повратку из Брисела премијер Дачић тврди - Србија је далеко од потписивања договора и споразума са представницима власти у Приштини. Ми смо заслужили датум, чак и ако нема договора о овом питању, каже Дачић. Кетрин Ештон долази у четвртак у Београд.

После састанка државног врха са високом представницом ЕУ Кетрин Ештон постоје различита тумачења тих разговора. За разлику од председника, по повратку из Брисела премијер Ивица Дачић тврди да је Србија далеко од потписивања договора и споразума са представницима власти у Приштини о питању заједнице српских општина на Косову.

Дачић каже и да нема помака по питању степена надлежности и да је основни проблем што Приштина не прихвата да мења своје законодавство.

Премијер је рекао да је делегација Србијe изнела јединствен став да жели да настави пут евроинтеграција и да је у интересу грађана Србије да постану чланови ЕУ. "Надам се да то није интерес само Србије већ и стратешки интерес ЕУ", навео је Дачић.

"Ако би косовски премијер Хашим Тачи желео да северна Митровица буде део приштинских власти, он би то могао и морао да учини само оружјем. О каквом дијалогу и мирном решењу говоримо ако су нам то једине опције", рекао је премијер Дачић.

Премијер каже да је Србија спремна за договор, али да он не може да буде у оквиру устава и закона Косова него да мора да буде политички договор у коме учествује међународна заједница зато што се тиме отклања могућност сукоба.

"Ми смо заслужили датум за почетак преговора са ЕУ, чак и ако нема договора о овом питању, јер смо за договор спремни, али је за договор потребно да постоји решење које може да се спроведе на терену", истакао је Дачић.

Како је рекао, Србија инсистира на томе да се формира заједница српских општина на Косову која ће имати неке од кључних надлежности и своје органе.

Заједница општина треба да има своју скупштину, председника, потпредседника, савет или веће, каже премијер и додаје да ти органи могу бити бирани директно или индиректно, али да је за Србију то мање битно од њених надлежности.

"Дајте нам заједницу српских општина која ће имати шта да ради или немојте више да губимо време на то", рекао је Дачић.

Премијер каже да је тај став пренео и Кетрин Ештон и да око таквих ствари "неће бити ценкања".

Дачић је навео да је фактичко стање да Србија на једном делу Косова нема власт, као што је фактичко стање да Приштина нема власт на северу Косова.

"Ниједан резултат ових преговора неће бити промена тог стања", навео је Дачић и додао да је дијалог једина опција како се те ствари не би решавале оружјем.

Уколико прихвате предлог следи уставни закон

Уколико се прихтави концепт Србије у вези са надлежностима заједнице српских општина, уследиће доношење уставног закона, најавио је премијер.

"У платформи јасно пише да ће део надлежности бити пренет на косовске органе и тиме ће они постати део нашег правног система, а самим тим заједница српских општина биће део тог система. За то су неопходне међународне гаранције и, уколико Приштина прихвати, донећемо уставни закон, а то није лако", рекао је Дачић.

Нагласио је да је Приштина попустила у односу на тврде почетне ставове, али не и у вези суштинских питања, и да ће се о томе разговарати на састанцима који следе.

"Ми јесмо задовољни разговорма, јесте дошло до прогреса. Председник није мислио на синоћни састанак већ на почетне позиције Приштине, али ја мислим да смо још далеко од потписивања било какавог споразума нити да смо близу решења овог проблема", рекао је Дачић.

Премијер је указао да, уколико не дође до договора о полицији, правосуђу, надлежностима заједнице српских општина односно о ономе шта она ради, неће бити потребно потписивање никаквог посебног документа већ ће уследити рад експерата на томе како све то применити у пракси.

"Наредни састанак са Тачијем мора добро да се припреми. Ја сам спреман на компромис, али Приштина није спремна да одступи јер имају подршку Америке. Договор не зависи од нас. Србија је урадила све, нема више где и зато не вреди више вршити притисак на Србију. Ми испод овог не можемо", подвукао је Дачић.

"Кад год се одвија дијалог у Бриселу тамо је и Рикер. Ја сам свестан тога и увек сам се сретао са њим, а он је увек понављао да не могу овлашћења за српску заједницу и нова Република Српска. То није њихов став већ став Приштине", рекао је Дачић.

Нагласио је да је неопходно тражити нестандардно решење јер је примена постојећих било где у свету и Европи немогућа.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво