Srbija i Alžir - duga istorija prijateljstva

Društvo prijatelja Alžira, Ambasada Alžira i Udruženje za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju „Adligat“ organizovali su izložbu starih i retkih knjiga o Alžiru u Narodnom muzeju u Beogradu uz podršku Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije.

Izložba je organizovana povodom promocije knjige „Srpsko vojničko groblje u Alžiru", zbornika radova uglednih istoričara, diplomata i novinara o Srpskom vojničkom groblju iz Prvog svetskog rata, koje se nalazi u mestu Deli Ibrahim, u gradu Alžiru, u kojem su sahranjeni 324 srpska ratnika, koji su preminuli u Alžiru tokom lečenja, piše u saopštenju Adligata.

Alžir, najveća zemlja afričkog kontinenta i arapskog sveta, prostire se na više od dva miliona i trista hiljada kvadratnih kilometara (kao 26 Srbija) i broji 42 miliona ljudi.

Srbija i Alžir imaju dugu istoriju prijateljstva o kojem svedoči i Zbirka Alžira u Adligatu, najveća i najznačajnija takva zbirka u jugoistočnoj Evropi, koja je nastala spojem privatne inicijative i ugašenih fondova državnih institucija koje su tokom više decenija sakupljale građu o nesvrstanim zemljama.

Zbirka koja se nalazi u Muzeju knjige i putovanja u okviru Adligata formirana je najvećim delom iz fondova Biblioteke Lazić (od 1882), Instituta za međunarodni radnički pokret i Legata profesora i diplomate Darka Tanaskovića.

Udruženje Adligat sa Ambasadom Alžira i Društvom prijatelja Alžira planira katalogizaciju i popisivanje zbirke, kao i njeno prezentovanje javnosti i digitalizaciju najvažnije građe u skoroj budućnosti. O ovoj izložbi i aktivnostima Viktora Lazića u Alžiru je objavljen niz tekstova u uglednim medijima.

Prisutnima su se obratili ministar Zoran Đorđević kome je ambasador Alžira Abdelhamid Šebšub uručio posebnu zahvalnicu, a prisutnima se obratila i Bojana Borić Brešković direktorka Narodnog muzeja u Beogradu.

Ovom prilikom su dodeljene i zahvalnice za istaknute prijatelje Alžira koji su svojim radom u prethodnom periodu zbližili dva naroda, a među dobitnicima su i Viktor Lazić, predsednik Adligata, Bojana Borić Brešković, direktorka Narodnog muzeja u Beogradu, Branka Đukić, dirketorka Tanjuga, Aleksandra Kurteš, novinarka „Politike", Robert Čoban, predsednik „Kolor Pres Grupe", „Kord magazin", kao i srpske kompanije koje su poslovno pristune u Alžiru i pojedincima: Energoprojektu Hidroinženjeringu a.d, Institutu „Mihajlo Pupin", Amdžadu Migatiju iz Jugoimport SDPR-u J. P, Igoru Vukmirici iz PMC Inženjeringa.

U Narodnom muzeju je ovim povodom, prikazana i izložba fotografija Stevana Labudovića, zaslužnog građanina Narodne Demokratske Republike Alžir, kojom se obeležava godišnjica od smrti velikana jugoslovenskog filma i fotografije.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво