Србија на вези, РТС Свет, 18.55

О заштити културног наслеђа, пре свега археолошког блага, у емисији "Србија на вези" говориће Данијела Ванушић, помоћник министра културе задужена за заштиту културног наслеђа и др Стефан Поп Лазић, научни сарадник Археолошког института у Београду. Реприза емисије у среду, 9. октобра у 13 сати.

Манифестација Дани европске баштине, која се сваке године у септембру одржава у земљама Европе па и у Србији, има за циљ да културно наслеђе прикаже, на њега подсети и са њим упозна домаћу и међународну јавност. Србија је, захваљујући свом положају на раскрсници путева многих култура, крцата археолошким благом.

Српски и аустралијски археолози већ неколико година детаљно истражују локалитет Глац крај Сремске Митровице, где је откривена луксузна касноантичка грађевина.

У насељу Свињарица, у близини Лебана, откривено је велико археолошко налазиште које потврђује да су овде живели људи још пре 8.000 година.

Тим српских и аутријских археолога прошлог лета близу Царичиног града открио је локалитет из неолита. То су прва систематска истраживања праисторије лесковачке котлине и Пусте реке и трајаће 4 године. И у Зрењанину се ненадано отворило археолошко налазиште.

Пре неколико дана, током радова на реконструкцији топловодне мреже у зрењанинској Градској башти, откривено је мноштво предмета из различитих епоха далеке прошлости - старих и седам хиљада година.

Неолитска винчанска култура један је од најпознатијих археолошких феномена везаних за територију данашње Србије.

У Народном музеју у Панчеву у току је изложба „Форензика древности" - 20 година нових археолошких истраживања Винче.

"Србија врви од археолошког блага; оно нам је на дохват руке", један је од закључака са пре пар дана одржане Конференције за новинаре у Министарству културе, која је за тему имала стање археолошких локалитета и перспективе заштите.

Око три стотине до сада неизлаганих предмета непроцењиве вредности из црквених и манастирских ризница, сачуваних од зуба времена и насртаја неумника који су желели да их оскрнаве и затру, први пут ће бити пред очима јавности на изложби у Музеју СПЦ.

Наша екипа је, ексклузивно, дан пред сутрашње отварање, имала прилику да види како теку последње припреме.

Уредници: Милена Вујовић и Татјана Адамовић

Реализација: Ернестина Глигоријевић

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво