Помен пилотима код Куманова

На дан почетка агресије Немачке на Краљевину Југославију, а поводом седам деценија од погибије српских пилота на аеродрому Аџитепе код Куманова, у селу Доње Коњаре у Македонији одржан је помен и положено цвеће на спомен-обележје.

У првом налету нацистичке авијације, у зору 6. априла 1941. два сата пре почетка бомбардовања Београда и званичног почетка Другог светског рата, на аеродрому "Аџитепе" код Куманова погинуло укупно петнаесторо, од којих чак осам пилота. Помену првим српским жртавама Другог светског рата присуствовали представници Србије и српске заједнице у Македонији.

Цвеће на спомен-обележје погинулих пилота положили су амбасадор Србије у Македонији Томислав Ђурин, конзул Драгица Јањић, представници невладиних организација и странака Срба из Куманова. На обележавању седме деценије од погибије осам храбрих српских пилота говорио је Часлав Јовановић, председник Регионалног одбора Уједињене српске заједнице из Куманова.

"Данас се подсећамо на историјски догађај и одајемо дужну пошту и признање храбрим пилотима. Подсећамо на тај 6. април 1941. године, када су два сата пре бомбардовања Београда и почетка Другог светског рата у Југославији, били издати и убијени орлови Петог ловачког пука Војске Краљевине Југославије на аеродрому "Аџитепе" код Куманова. Они су положили своје младе животе у неравноправној борби са фашистичким окупатором. То је пример како се брани и гине за државу, пример свима у тешким временима", рекао је Часлав Јовановић.

Погинули авијатичари

У првом обрачуну авијације Краљевине Југославије са јуришним летелицама нацистичке Немачке код Куманова погинули су пилоти: Константин Јермаков, капетан прве класе, командир 112 ескадриле, Рус, Војислав-Воја Поповић, капетан друге класе, командир 111. ескадриле, Милорад Танасић, поручник, Милутин Перовић, потпоручник, Јефта Арсић, наредници Радомир Милојевић Рале, Верољуб Стојадиновић и Милорад Радевић.

На спомен-обележју у селу Доње Коњаре исписана имена укупно 15 погинулих са аеродрома "Аџитепе". Они су прве жртве априлског рата 1941. упркос чињеници да је тај податак заборављен, ни историјски заобиђен па је широј јавности готово - непознат.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво