Награда "Доситеј Обрадовић" за животно дело Стевану Бугарском

Награда „Доситеј Обрадовић" за животно дело, коју додељује Задужбина „Доситеј Обрадовић", за 2017. годину, уручена је Стевану Бугарском, водећeм научном и културном посленику међу Србима у Румунији.

Београд је текућег месеца био у знаку Доситеја Обрадовића, књижевника, мислиоца, учитеља и народног просветитеља. Задужбина Доситеј Обрадовић у оквиру Доситејевих дана, организовала је разноврсне и пригодне програме. У Доситејевом дому представљена је студија књижевника Ђорђа Ј. Јанића Доситеј између православља и атеизма. У Саборној цркви одржан је помен Доситеју, који је служио старешина храма, протојереј-ставрофор Петар Лукић, уз учешће Првог српског певачког друштва. Тринаестог априла у Доситејевом дому било је приређено афористичко подне, а 12. априла 2018. године, Задужбина Доситеј Обрадовић је на посебној свечаности у Народном позоришту у Београду, на сцени Раша Плаовић уручила награду Доситеј Обрадовић за животно дело, за 2017. годину, господину Стевану Бугарском. Ова награда, по правилнику, додељује се за животно дело, за све дисциплине просвете, књижевности и културе.

У образложењу жирија и председавајућег професора Војислава Јелића, вођен критеријумима високог моралног и хуманистичког карактера и досега дела стоји следеће:

„Стеван Бугарски је водећи научни и културни посленик међу Србима у Румунији, угледни проучавалац готово свих области српске баштине, од знаменитих личности попут грофа Ђорђа Бранковића, Доситеја Обрадовића, Саве Текелије, Милоша Црњанског, до српске штампе, црквене уметности, историје српских светиња, летописне традиције и политичке историје. Повезујући научне и просветитељске циљеве и настојања, којима је и Доситеј Обрадовић предано служио и тако своме роду заувек осигурао узорно место међу просвећеним народима Европе и света, он је својим прегалаштвом постао чувар српске баштине и самосвојности Срба у Румунији. Речју и делом Стеван Бугарски је учинио видљивим оно најважније што матици припада али истом снагом и замахом допире и до њених сународника у расејању. Рушећи ограде које нас деле саградио је мостове који нас спајају.

Уверени смо да је Стеван Бугарски, неуморни прегалац и поштовалац Доситејевог просветитељског задатка, по свему заслужан и достојан да прими награду с Доситејевим именом и знаком. Жири је радио у саставу: Војислав Јелић (председник), Славко Гордић, Марко Недић, Драган Симеуновић и Мирко Васиљевић."

Председник Управног одбора Задужбине, професор емеритус Душан Иванић, у својој беседи након уручења награде овогодишњем славодобитнику, међу осталог је навео:

„Ако би смо желели на најбољи начин да представимо Стевана Бугарског, онда то можемо најбоље да урадимо једном реченицом Милорада Павића, који је за себе рекао да је његова биографија, заправо, његова библиографија".

Захваљујући на додељеном признању, господин Стеван Бугарски, открио је једну невидљиву и промисаону везу између њега и Доситеја Обрадовића, у светлу управо добијања ове награде која носи име по великом просветитељу из Чакова.

„А ја сам Семартонац и моја баба по оцу води порекло из породице Паункић из које је била и Круна, мајка Доситеја. Тако да, господо, ако ми то неко задовољство, а јесте, од свих вас ја сам Доситејев најближи рођак. Ово сад је посебни догађај и посебни доживљај, ја седим и радим свој посао и онда нађе се неко ко то примети и ко то цени, па ево хоће да ме и награди, а то је нешто нечувено. И зато, благодарећи сада Доситејевој задужбини за пажњу коју ми је указала, захваљујући цењеном жирију што је изгласао мени ово признање, хоћу да се понадам да није додељено због сродства с Доситејем, него да сам га и заслужио."

Свечаност уручивања овогодишње награде Стевану Бугарском било је пропраћено и богатим уметничким садржајем, за којег су се побринули Гудачки оркестар филхармоније младих Борислав Пашћан, под управом Ђорђа Павловића и драмски уметници: Милан Цаци Михаиловић и Андреја Маричић који су читали одломке из дела Стевана Бугарског и Доситеја Обрадовића. А програм према сценарију Радомира Путника водила је драмска уметница Рада Ђуричин, која је казивала и поуке из дела Доситеја Обрадовића.

Награда се састоји од плакете с ликом Доситеја Обрадовића, дар Народне банке Србије, дипломе, рад уметника Добрила Николића и новчаног износа који дарује Задужбина Доситеј Обрадовић. Ову награду су досад добили академик Владета Јеротић, примадона Бисерка Цвејић, књижевник Раша Попов и академик Љубомир Симовић.

Својим присуством признање Стевану Бугарском, поред угледних личности из београдског културног живота, свечаност су увеличали и председник Савеза Срба, Огњан Крстић, посланик Савеза у румунском Парламенту, Славољуб Аднађ, потпредседник Савеза, Дејан Попов и директор Српске гимназије Доситеј Обрадовић у Темишвару, Јадран Кланица.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво