Говор Ким Ил Сунга у "Адлигату"

Књижевник Милоје Поповић Каваја, дугогодишњи директор Сава центра и Информативно-културног центра Југославије у Њујорку, поклонио је Удружењу за културу, уметност и међународну сарадњу "Адлигат", у оквиру ког су отворени Музеј српске књижевности и Музеј књиге и путовања, оригинални примерак говора Ким Ил Сунга, председника Северне Кореје, који је председник одржао у Београду приликом додељивања звања почасног грађанина Београда 11. јуна 1984. године.

Данас је потпуно заборављена чињеница да је овај „велики" и „вечни" вођа корејског oнарода, који је постхумно проглашен „Вечним председником Демократске Народне Републике Кореје", био почасни грађанин наше престонице. Ким Ил Сунг је, иначе, био близак и са Стаљином и са Титом, због чије сахране је такође дошао у Београд.

Он је фактички оснивач Северне Кореје и ову државу је водио током страшног Корејског рата. У Кореји постоји више од 500 његових споменика, укључујући и један од највећих бронзаних споменика на свету, који се налази у Пјонгјангу.

„Овај оригинални примерак говора Ким Ил Сунга, добио сам на поклон у салону Скупштине Града Београда, након свечане доделе Повеље почасног грађанина. Примио сам га од шефа његовог протокола, као да сам знао да ће једног дана то бити занимљив музејски експонат. Данас је његов унук Ким Џон Ун у центру пажње светске јавности због нуклеарних експеримената", каже нам Милоје Поповић, донатор овог необичног експоната, чији се легат - спомен соба налази у Адлигату.

Поповић је био дугогодишњи директор Сава центра и директор Информативно-културног центра Југославије у Њујорку.

Аутор је стихова за Марш на Дрину, чувену корачницу Станислава Биничког. У легату су нарочито занимљиви оригинални говор Ј.Б. Тита и ибрик који је Поповићу лично поклонио Садам Хусеин.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво