Урбанова орбита

У Берлину је 20. октобра свечано отворена изложба о Петеру Урбану (1941-2013) "Урбанова орбита – заоставштина једног преводиоца", којом је обележена двадесета годишњица Фондације немачких преводилаца.

Његова лична заоставштина подељена је између Београда и Марбаха - најзначајнијег музеја немачких писаца, у коме се налази његова архива, док се у београдском Удружењу за културу, уметност и медјународну сарадњу Адлигат у оквиру којег су отворени Музеј српске књижевности и Музеј књиге и путовања, налази Урбанова библиотека са више од 15.000 публикација, укључујући многа прва издања важних руских и немачких писаца, књиге са посветама, као и неколико изузетних издања штампаних пре скоро три стотине година. О томе су писали многи значајни немачки медији, укључујући Франкфуртер алгемајне цајтунг, Радио Берлин, Радио Келн итд.

Председник Удружења Адлигат, Виктор Лазић, отишао је у Берлин како би присуствовао овом догађају, током којег је Удружењу Адлигат исказано велико поштовање.

Отварању изложбе присуствовала је немачка министарка културе госпођа Грутерс и позната немачка књижевница Фелицитас Хопе. Уважене госпође, као и управник Фондације немачких преводилаца, господин Јакоб Бекер, изразили су жељу да посете Београд.

Урбан је један од најзначајнијих немачких преводилаца и писаца, историчар, германиста и слависта. Урбан је постао познат у Немачкој по својим преводима Бабеља, Чехова, Хармса, Гончарова, Гогоља, Пушкина, Тургењева. Такође је преводио са српског, хрватског, словеначког и чешког језика. Добитник је више важних награда, а захваљујући њему немачка јавност се упознала са многим класицима српске књижевности.

Као један од најугледнијих светских преводилаца и стручњака за Чехова, Урбан је деценијама сакупљао публикације за своју библиотеку и формирао најбољу колекцију књига о Чехову у Немачкој. Та вредна збирка се данас налази у Београду и, заједно са донацијама других писаца, чини једну од најбољих специјализованих библиотека о Чехову на целом свету.

Петер Урбан је годину дана студирао у Београду и био је веома везан за српску престоницу. Током студија се упознао са српским песником и академиком Миодрагом Павловићем, са којим се дружио пола века и којег је касније преводио. Део изложбе у Берлину посвећен је њиховом, сада већ легендарном пријатељству. Заоставштина Миодрага Павловића, иначе оснивача Адлигата, такође се налази у Адлигату.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво