Metod za rano otkrivanje sepse

Trovanje krvi koje je smatrano bolešću prošlosti i te kako je prisutno i u modernom svetu. Šanse za preživljavanje bile su 50 odsto zbog kasnog dijagnostikovanja, ali je tim naučnika iz Lajpciga razvio novu metodu kojom se sepsa otkriva neuporedivo brže.

Sepsa, ipak, nije bolest prošlosti i ovaj vid trovanja krvi veoma je čest u razvijenoj Zapadnoj Evropi, dok je u siromašnim zemljama prava pošast.

Radio Dojče vele prenosi da mnogi sepsu dobiju baš u bolnicama, ali i da je sada razvijen metod za njeno rano otkrivanje.

U Nemačkoj godišnje 60.000 ljudi umre od trovanja krvi, a mnogi među njima umiru od sepse koju neretko zarade baš tokom operacija.

Kada se sepsa ustanovi, šanse za preživljavanje su svedene na 50 odsto, što znači da polovina obolelih umre, jer se sepsa kasno dijagnostikuje pa je i tretiranje gotovo nemoguće.

Istraživači Instituta „Fraunhofer" kod Lajpciga razvili su novu metodu kojom se sepsa otkriva neuporedivo brže.

Oni koriste nanometarske čestice oksidovanog gvožđa, kaže dr Dirk Kulmajer sa Instituta za imunologiju.

Prema njegovim rečima, pomoću magneta se nekoliko minuta pomeraju čestice kroz krv, tako da se mogu pronaći i izolovati bakterije i virusi.

Međutim, kako dodaje Kulmajer, nije sve tako jednostavno, jer oko 30 vrsta bakterija i sedam vrsta gljivica koje izazivaju sepsu nisu prirodno namagnetisane, ali postoji način da se privuku.

Tako je moguće vrlo rano otkriti sepsu i to već kada se u krvi bolesnika nađe stotinak bakterija.

U poređenju sa novom, starije metode otkrivaju bolest tek posle dva dana kada se bakterije umnože i kada je često prekasno.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво