Fizička osnova placebo efekta

Nemački stručnjaci utvrdili su da i samo verovanje da je tretman efikasan fizički izaziva prekid signala bola, što stvara mogućnost razvoja novih načina borbe protiv takvih zdravstvenih problema.

Blagotvoran uticaj lažnog leka na stanje pacijenta, odnosno placebo efekat, nije samo stvar uobraženja, on je stvaran i dopire sve do kičme, zaključili su stručnjaci Univerzitetskog medicinskog centra Hamburg-Ependorf u Nemačkoj.

To otkriće moglo bi da pomogne pronalaženju novih načina borbe protiv bola i drugih poremećaja.

Koristeći specijalnu vrstu magnetne rezonance, fMRI, nemački stručnjaci su utvrdili da samo verovanje da je tretman protiv bola efikasan izaziva prekid signala bola u regionu kičmene moždine poznatom kao leđni rog.

To ukazuje da se radi o „moćnom biološkom mehanizmu", zaključili su stručnjaci.

Vođa istraživanja Falk Ajpert i njegove kolege izložili su bolnoj vrelini mišice petnaestorice zdravih muškaraca i potom uporedili reagovanje kičmene moždine kod onih koji su mislili da su bolna mesta tretirana anestetičkim kremom i kod onih kojima je rečeno da je u pitanju placebo.

Nijedna od krema uopšte nije bila delotvorna protiv bola, ali je kod ispitanika koji su verovali da dobijaju anestetičko sredstvo došlo do znatne redukcije nervne aktivnosti u kičmenoj moždini.

Osobina lažnih lekova, koji ne sadrže aktivne supstance, da ostvare pravi klinički boljitak dugo već muči doktore i nervira farmaceute.

U kliničkim testiranjima medikamenata jednoj grupi ispitanika se obično daje eksperimentalni lek, a drugoj placebo.

Činjenica da se stanje često poboljšava i kod onih lečenih placebo preparatom, otežava donošenje zaključka da li je lek koji se testira efikasan.

Placebo efekat je naročito jak kada se tretiraju neka stanja u vezi sa centralnim nervnim sistemom, kao što su depresija ili bol.

Stručnjaci tradicionalno na taj efekat gledaju kao na čisto psihološki, ali nemačko istraživanje pokazuje da u tome postoji i važna fizička komponenta.

Još nije jasno šta to smiruje signale bola u kičmi kada se primenjuje placebo.

Ajpert pretpostavlja da je u pitanju dejstvo više hemijskih jedinjenja, uključujući i prirodne opijate, noradrenalin i serotonin.

Reč placebo potiče inače iz latinskog jezika i znači „udovoljiću".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво