Ko će platiti cenu ukidanja plastičnih kesa?

U priči o plastičnim kesama nije jedina dilema zašto teret ekološke svesti ide isključivo po džepu građana. Pitanja ima još mnogo - od toga da li ćemo plaćati i papirne kese, pa do nepoznanice kuda ide novac od prodaje plastičnih kesa.

Beograd je među prvim gradovima u Evropi koji će od prvog januara sledeće godine zabraniti upotrebu plastičnih nerazgradivih kesa. Ovo je jedna od najavažnijiih odluka Skupštine grada za sve nas, jer je potrebno 240 godina da bi se razgradila jedna plastična kesa.

Trgovci u glavnom gradu kažu da će spremno dočekati ovu promenu i da će kupcima na raspolaganju biti papirne, biorazgradive plastične kese i cegeri.  

„Sve kese će se naći u ponudi svih naših maloprodajnih objekata. Kupci će uvek moći kod nas da kupe i torbu i ceger, a naša težnja je da nema udara na džep potrošača“, rekao je trgovac Miloš Mitrović. 

Naplaćivanje plastičnih kesa, koje je kod nas počelo 2017. godine, donelo je izvesne rezultate, ali je cena od dva do pet dinara bila nedovoljna da bi se povećao nivo svesti kod potrošača.

U Ministarstvu zaštite životne sredine, koje je izradilo Zakon o ambalaži i ambalažnom otpadu, kažu da je izmena zakona o upravljanju otpadom trenutno na javnoj raspravi, a usvajanje se očekuje do kraja godine.

„Ne postoji nikakav problem u dogovoru sa velikim trgovinskim lancima. Ideja se pokazala kao veoma dobra,  pozivamo građane da se uključe i kroz pokazivanje ekološke svesti smanje zagađenje životne sredine“, istakao je Filip Abramović iz Ministarstva zaštite životne sredine. 

Tokom prethodne dve godine, koliko je trajala velika kampanja za smanjenje upotrebe plastičnih kesa, trgovci su samo više zaradili, jer su naplaćivali kese reklamirajući često na njima sopstvenu firmu.

U Srbiji se godišnje potroše dve milijarde plastičnih kesa, koje se teško razgrađuju i ugrožavaju životnu sredinu.

U 35 zemalja sveta upotreba plastičnih kesa potpuno je zabranjena.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво