Читај ми!

Srbi staju na put melanomu

Petoro naših naučnika nagrađeno je za najbolji inovacioni projekat pod nazivom „Skrining - rana dijagnostika melanoma“ u Danskoj. Za godinu dana trebalo bi da počne praktična primena mobilne aplikacije za rano otkrivanje melanoma.

Na takmičenju u Danskoj petoro naših naučnika nagrađeno je za najbolji inovacioni projekat pod nazivom „Skrining - rana dijagnostika melanoma“.

Za stručnjake biomedicine i biomedicinskog inženjerstva posao nije završen, jer za godinu dana izum treba da postane i praktično primenljiv.

Iz Poslovno-tehničkog inkubatora tehničkih fakulteta Univerziteta u Beogradu, prerasli su u „start-ap“ kompaniju i osvojili prvu nagradu za inovaciju - mobilna tehnologija se može koristiti u ranom otkrivanju melanoma.

„Možete da slikate mladež na koži, to je ta aplikacija. Tu fotografiju naš algoritam obradi i tada odgovori da li je to sumnjivo, i postoji mogućnost da se ta fotografija pošalje doktoru i da onda on odgovori“, kaže direktor „Teleskina“ primarijus Jadran Bandić.

Tim okuplja inženjere i lekare. Kombinuju se medicinska istraživanja, informacije, digitalna tehnologija i spoj mladosti, entuzijazma i iskustva. Uspeh obezbeđuje proširenje međunarodne univerzitetske saradnje.

„Imamo saradnju sa Univerzitetom u Birmingemu, Univerzitetom Tampere, Univerzitetom u Mariboru i Sorbonom. Sve je na bazi medicine, razvoja medicine i inženjerstva, odnosno uvođenja biomedicinskog inženjerstva kao jedne nove grane iz koje će studenti moći da studiraju i koja će se razviti u okviru Beogradskog univerziteta“, ističe doktorand Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Aleksandra Dragičević.

„Morate da gledate ono što je potrebno lekarima. Znači to je polazna osnova. A onda inženjeri treba da naprave nešto što je jednostavno i što je jeftino u odnosu na postojeće metode dijagnostikovanja. Najviše se odmaklo u ovom delu kada je u pitanju koža, odnosno melanom, ali napredujemo i u drugim oblastima i nadamo se da ćemo jednoga dana i tu postići zadovoljavajuće rezultate i da će biti moguća klinička primena“, navodi profesor Đuro Koruga sa Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Osim novčanog iznosa, nagrada podrazumeva da u narednih godinu dana naprave kliničke studije i da izum bude praktično primenjen u zdravstvu.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво