Као некада, такмичење у народним вештинама на Космају

Кроз векове, на овим просторима, људи су ценили појединце који су били храбри и издржљиви, снажни и прецизни. На почетку је то било важно да би се преживело, а касније, у мирним периодима настале су „младићке игре“ где су момци показивали своју снагу, вештину и храброст како би освојили девојку. С намером да се подсетимо тог времена, асоцијација „Спорт за све“ организовала је „Фестивал традиционалних народних вештина“.

По угледу на традиционалне народне вештине, са циљем да унапреди здравље учесника и подстакне све генерације да се баве спортом, Милорад Борковић из „Србијашума“ осмислио је дисциплину која се у природи успешно реализује већ 11 година.

„Шумарски вишебој је једна дисциплина која има 10 станица. Једна станица је прескакање пањева, друга станица је прескакање преко греде, трећа станица су школице, четврта станица је брдо“, набраја Милорад Борковић.

За боћање се верује да је настало још у Египту, када су фараони са исклесаним каменим куглама играли нешто што се може окарактерисати као претеча ове, сада већ познате дисциплине, која се игра на свим континентима.

„Па има више дисциплина. Има игра појединаца, парова, кругова, тројки. То су све дисциплине које се одиграју у току једне утакмице, а када су светска и европска првенства, онда се то ради појединачно“, објашњава Балша Ђурађ из Боћарског клуба „Канарево брдо“.

Лук и стрела, камен, пањ и потковица служили су некада како за борбу, тако и за рекреацију. Послужили су и сада, захваљујући студентима Факултета спорта и физичког васпитања.

„Ја сам лично задужен за бацање камена са рамена, организоваћемо још скок удаљ из места, прескакање вијаче, биће још разних игара“, навео је студент Факултета спорта и физичког васпитања Вук Николић.

Пензионисани професор Факултета спорта и физичког васпитања Драгољуб Вишњић не везује овај Фестивал само за традицију. За њега је он и позив деци, омладини и грађанству да се што више баве физичким вежбањем.

„Да што више користе благодети физичке културе и да се ту пронађу, јер у данашње време где имамо све више спортских канала, ми смо све мање учесници а све више посматрачи“, рекао је Вишњић.

У жељи да од заборава сачувају народна надметања, организатори ће наставити традицију фестивала, а поред старијих, међу заинтересованима расте и број деце.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво