Напокон решен математички проблем стар скоро 160 година?

Риманова хипотеза, један од седам математичких проблема за чије решење се добија награда од милион долара, изгледа да је решена. Овог пута нулама зета-функције бавио се Мајкл Атија, награђивани британско-либански математичар, а да ли је успео да реши чувени проблем, утврдиће комисија.

Један од најпознатијих нерешених математичких проблема могао би ускоро да буде прецртан са те листе.

На скупу одржаном у Хајделбергу, који је ишчекиван са изузетно великим нестрпљењем у научним круговима, пензионисани математичар Мајкл Атија, добитник Филдсове медаље и Абелове награде, представио је рад за који тврди да је доказ Риманове хипотезе, главоломке која је мучила многе његове колеге у протеклих 160 година.

„Реши Риманову хипотезу и постаћеш славан. Ако си већ био славан, постаћеш озлоглашен“, рекао је 89-годишњи научник током излагања.

„Нико не верује у било који доказ Риманове хипотезе јер је она сувише тешка. Нико није дошао до решења и зашто би то сада неко успео да реши? Изузев, наравно, ако немате потпуно нову идеју“, каже Атија.

Решење које је понудио мораће да провери комисија како би се утврдило да ли је тачно, а тиме и постало вредно милион долара.

Амерички Институт за математику „Клеј“ понудио је награду од милион долара свакоме ко реши неки од популарно названих миленијумских проблема, међу којима је и Риманова хипотеза.

Нигеријац Опејеми Енок такође је био уверен 2015. године да има решење за један од највећих математичких проблема свих времена први пут формулисан у раду Бернарда Римана из 1859: О броју простих бројева испод задате величине.

До сада је само један миленијумски проблем решен, али награда од милион долара није додељена: Григориј Перелман 2010. године одбио је и признање и новац за решење Поенкареове хипотезе. 

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи