Титова вила на Палићу враћа се наследницима

После више од седам деценија од конфискације, такозвана Титова вила на Палићу треба да буде враћена наследницима Вилима Конена. Некада репрезентативни објекат, сврстан у културна добра Суботице, не користи се готово деценију и по, запуштен је и чека нове власнике.

Богати немачки индустријалац јеврејског порекла Вилим Конен поседовао је неколико фабрика и станова у Суботици, куће у Новом Саду и Београду и две виле на Палићу. Најпознатију непокретност саградио је 1900. године у палићкој шуми и у њој се родио Вилим Конен Млађи, који је вилу наследио.

„Преко лета су богатији боравили у летњиковцу, посвећивали се слободним активностима и спорту“, прича Стеван Мачковић, аутор књиге Индустрија и индустријалци Суботице 1918–1941.

Комунистичка власт 1946. године конфисковала је сву имовину Вилиму Конену због наводне сарадње са окупатором, иако је био антифашиста и помагао Народноослободилачки покрет.

„Био је власник '29. новембра', чувене индустрије меса која је пословала код нас. Брутално се са њим поступало после Другог светског рата, био је осуђен на смрт“, објаснио је директор Агенције за реституцију Републике Србије, Страхиња Секулић.

Смртна казна ипак није извршена, Вилим Конен робија у колубарским рудницима, а 1961. добија пасош. Стеван Мачковић каже да је Вилим живот завршио практично тамо где му је отац био рођен – у Немачкој.

Вилим Конен Млађи рехабилитован је 2013. године, што је дало основ потомцима да од државе траже поврат одузете имовине, па и виле на Палићу.

„Чим будемо имали правоснажно решење из којег се види ко су законски наследници, правоснажно решење достављамо Агенцији за реституцију, која наставља даље поступак“, наводи Грго Тиквицки, адвокат наследника покојне Вере Конен.

Процес реституције почео је 2014. године, а велике су шансе да се ове године и заврши. Страхиња Секулић каже да, чим се буде завршило утврђивање наследног удела, одлука о враћању имовине биће донета.

Вилим Конен за живота се безуспешно жалио страним државама и владама на третман комунистичких власти према приватној својини. Пола века касније, неправда ће, по свему судећи, бити исправљена.

Број коментара 16

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво