Вештачка интелигенција заслужна за проналазак новог моћног антибиотика

Научници су помоћу технологије вештачке интелигенције успели да идентификују нову, моћну врсту антибиотика који делује против широког спектра бактерија, укључујући и оне који узрокују туберкулозу.

Научници наглашавају да је вештачка интелигенција самостално открила нови антибиотик, назван халицин. Програми вештачке интелигенције су и до сада коришћени приликом откривања нових врста антибиотика, али научници тврде како је овог пута технологија потпуно самостално, без коришћења претходно задатих претпоставки, дошла до открића халицина.

Бактерије све отпорније на антибиотике

Отпорност бактерија на антибиотике последњих деценија све више расте, а стручњаци страхују да би резистентне инфекције, ако се ускоро не открију нови лекови, до 2050. године могле да односе и до десет милиона живота годишње, наводи се у чланку објављеном у часопису Нејчер. С друге стране, последњих година научницима никако не полази за руком да открију и провере нове антибиотике.

„Непрекидно проналазимо исте молекуле. Потребни су нам нови спојеви са дугачијим механизмима деловања“, истиче микробиолог Џим Колинс са МИТ-а.

Вештачка интелигенција је прво прошла обуку

Колинс и његове колеге су развили вештачку неуронску мрежу, односно алгоритам по моделу људског мозга који може да научи својства молекула.

Истраживачи су оспособили вештачку интелигенцију да уочи молекуле који блокирају раст бактерије ешерихије коли, користећи се регистром од 2335 молекула са познатим антибактеријским деловањем. У тој бази података било је и 300 одобрених антибиотика, као и 800 природних производа из биљних, животињских и микробних извора.

Експерт за вештачку интелигенцију са МИТ-а, Регина Барзалеј наглашава како је вештачка интелигенција у том процесу научила да препознаје и нове обрасце непознате стручњацима.

Пронађен моћни антибиотик

Када су обучили вештачку интелигенцију, научници су јој задали да прегледа другу базу која садржи око 6.000 молекула чији опсег деловања још увек није у потпуности истражен. Затражили су да нађе молекуле које би могли да делују против ешерихије коли, а који не личе ни на један познати антибиотик.

Када је алгоритам предочио свој избор, научници су за тестирање одабрали око 100 молекула. Један од њих, који се тестира и за лечење дијабетеса, показао се као моћан антибиотик.

Нови антибиотик је назван халицин, према Халу, интелигентном рачунару из филма 2001: Одисеја у свемиру.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво