Све омашке светских званичника у 2018. години

Медији су забележили низ несмотрености светских и европских званичника у протеклој години, од којих су неке наишле на симпатије, а неке пак на подсмех.

Посебна пажња је била усмерена на америчког председника Доналда Трампа, који и иначе по свом понашању одудара од уобичајених образаца и понашања шефа светске силе.

У октобру је, на пример, највише коментара изазвао видео-снимак Трампа који, улазећи у авион, покушава да затвори кишобран. Пошто му то не полази за руком, само га немарно оставља испред улаза.

Камере су прошлог јула у Белој кући забележили и како се Трамп „бори“ са типкама на телефону покушавајући да позове мексичког председника Енрикеа Пења Нијету. 

Снимак овог телефонирања, праћен веома изражајним гримасама, обишао је свет.

Буру подсмеха пак амерички председник је изазвао у априлу, када је на турнеји по Балтичким земљама, на запрепашћење тројице домаћина, оптужио њихове земље „да су 1990-их година започеле ратове који су довели до распада Југославије“.

Током тог сусрета Трамп је грешком рекао и да спорни гасовод „Северни ток 2“, од Русије до Немачке, треба да се изгради кроз територију балтичких држава, али да оне, међутим, нису на тој траси јер су у ствари јужније.

„Укусна“ супруга аустралијског премијера

Ни француски председник Емануел Макрон није прошао незапажен по пропустима у претходној години. У мају је највише пажње привукао тиме што је супругу аустралијског премијера назвао „укусном“, уместо пријатном. Ову забуну је изазвала разлика у значењу речи delicious у енглеском и француском језику, у коме се она преводи и као диван или пријатан.

У јуну је Макрон љутито одбрусио једном тинејџеру, који га је назвао по надимку "Ману" и пред њим певао химну социјалиста.

Он му је на то оштро одговорио да се у Француској данас пева Марсељеза и да мора да га ословљава са „господине председниче“.

Ипак, крајње неуобичајено понашање за једног председника државе, Макрон је показао у новембру.

Приликом сусрета са америчким председником Трампом и немачком канцеларком Ангелом Меркел, на скупу поводом века од потписивања примирја у Првом светском рату, када их је више пута додиривао за колено и хватао за ногу.

Колиндино ватрено навијање на Светском првенству 

Хрватска председница Колинда Грабар Китаровић је у 2018. години скренула пажњу светске јавности пре свега понашањем током Светског првенства у фудбалу у Русији, када је својим ватреним навијањем за хрватски тим, у навијачком жару љубила сваког ко је био у њеној близини.

На дан одигравања финалног меча између фудбалских репрезентација Француске и Хрватске, нису је омели ни киша, ни бројни блицеви да грли и љуби и француског председника Макрона и чланове хрватске фудбалске репрезентације.

Иако потпуно мокра, Грабар Китаровићева је, у дресу репрезентације и белим панталонама, поскакивала, певала, грлила и љубила све од реда. Није сматрала проблемом ни то да тако мокра утрчи у свлачионицу код хрватских репрезентативаца.

Тереза Меј и традиционални афрички плес 

Још једна жена је на себе скренула пажњу, не због политичких иступа, већ због понашања, као и Колинда, само не са толико симпатија.

Покушаји британске премијерке Терезе Меј, током афричке турнеје у августу 2018. године, да опонаша традиционалан афрички плес, изазвали су лавину подсмешљивих коментара на друштвеним мрежама. 

Да је ти коментари нису дотакли, Мејова је показала на Конференцији конзервативне странке, на коју је ушетала играјући уз песму Денсинг квин шведске поп групе „Аба“.

На крају је њен начин играња на друштвеним мрежама добио назив „Мејбот“.

Све Јункерове несмотрености 

Ипак, на првом месту по броју испада и протекле године је био председник Европске комисије Жан Клод Јункер, иначе познат по свом неконвенционалном понашању.

Он се више пута у јавности, према писању светских медија, појавио под дејством алкохола. 

На једном од скупова, тачније на самиту НАТО-а одржаном у Бриселу, морали су чак да га придржавају, и док је стајао на бини и док је силазио.

Из његовог кабинета су саопштили да је разлог томе био бол у леђима.

У новембру прошле године Јункер је доспео у средиште пажње када се на једном скупу појавио у ципелама различитих боја.

Када је уочено да носи једну браон и једну црну ципелу, људи из његовог тима су га брже-боље извели из сале.

Пред крај године, председник Европске комисије је направио још једну несмотреност, некоме симпатичну, неком не – када је на самиту лидера земаља ЕУ у Бриселу, улазећи у салу пришао жени из протокола и протресао јој косу, а потом наставио даље грлећи и љубећи све на које је наишао.

Заменик косовског премијера Енвер Хоџај обрукао се пред својим сународницима Албанцима, после заједничке седнице приштинске владе и Владе Албаније у Пећи, када је објављена фотографија на којој се види да не уме правилно да склопи руке у знак „албанског орла“.

Језичке недоумице румунске премијерке 

И мандант румунске премијерке Виорике Данчиле обележиле су разне „смешне“ ситуације. 

Током самита Средњоевропске иницијативе у Загребу, хрватски медији су више пажње посветили њеним језичким и политичким пропустима него току Самита.

Тако су подсетили да је Данчиле, као прва жена премијер у Румунији, већ после две седмице мандата изјавила да су „они који дезинформишу Европску унију, упркос чињеници што знају истину, аутисти“.

Изјава је наишла на осуду локалних невладиних организација, па је премијерка била принуђена да се извини.

Медији тврде да јој ни енглески језик баш не иде од руке и да је то показала приликом сусрета с израелским премијером Бенјамином Нетанјахуом. На изјаве задовољства израелског колеге њиховим сусретом, она је само говорила: „Јес, јес“.

У јуну је румунска премијерка заборавила име свог колеге, естонског премијера Јурија Ратаса, на заједничкој конференцији за новинаре. Поред тога естонска застава је била окренута наопако, а грешку протокола исправио је сам естонски премијер.

Као један од озбиљнијих превида премијерки Румуније се приписује то што је у јулу, током посете Црној Гори, рекла да је срећна што се налази у Приштини.

На крају, у септембру, Виорике Данчиле је требало да дочека шефа Европске комисије Јункера, али је стигла пошто је колона са европским званичником увелико напустила аеродром.

Из премијеркиног кабинета су саопштили да Данчиле није закаснила, већ да је Јункер дошао раније.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво