Ансамбл „Станислав Бинички“ слави 120. рођендан

Концертом и изложбом Ансамбл „Станислав Бинички“ слави јубилеј - 120 година постојања. Тачно на дан настанка , 26. септембра, у 20 часова, у великој дворани Коларчеве задужбине, почиње рођендански концерт „Рок симфонија“.

Композитор и диригент, Војкан Борисављевић, који је припремио програм обележавања овог значајног јубилеја, наглашава да је ансамбл „Станислав Бинички“ пре 30 година први, на тада најпопуларнијем фестивалу „Месам“, извео један сличан концерт на коме је Бора Ђорђевић са хором и оркестром извео легендарну песму Погледај дом свој анђеле.

После тога, додаје Борисављевић, многи други оркестри су то уврстили у свој репертоар, па и Београдска филхармонија, Симфонијски оркестар РТС-а, Новосадска опера, и данас је то у тренду.

„Осим тога, други разлог је била жеља да у оквиру овог јубилеја, поред других концерата, да се оваквим избором приближимо једној мало другачијој публици“, наводи гост Јутарњег програма.
Капетан фрегате, начелник Ансамбла, Светозар Василески напомиње да ће поред Симфонијског оркестра ансамбла „Станислав Бинички“, наступити и хор Министарства одбране Србије. Њима ће се придружити и бројни вокални солисти, међу којима и Јадранка Јовановић, Душан Свилар, Бора Ђорђевић, Момчило Бајагић Бајага, Тања Јовичевић, Бојана Стаменов, Тијана Дапчевић, Кики Лесандрић и други.

Војкан Борисављевић напомиње да је управо један од главних квалитета овог ансамбла то што добро изводи све музичке жанрове. Војну музику, класичну, фолк, етно, и евергрин, али и рок. Овај концерт ће бити нека врста рок-евергрина, јер неке од песама које ће бити изведене трају и више од 50 година.

„Бинички" овим концертом опет постаје једна врста авангарде и та репертоарска различитост је нешто што краси овај ансамбл већ 120 година, сматра Василески.

„Када је Станислав Бинички дошао у Србију 1899. године и код Министарства војног формирао први оркестар који је у то време могао да изводи симфонијску музику, била је нека врста прекретнице у нашој култури. За ту двадесет и једну годину колико је радио у Министарству војном, Бинички је формирао службу, написао два капитална дела, Марш на Дрину и оперу На уранку, био и директор Београдске опере, фомирао музичку школу 'Стеван Мокрањац', тако да је он човек коме се ми никада нећемо одужити. Министарство одбране је у Алеји великана у Дому војске поставило барељеф посвећен Станиславу Биничком“, истиче начелник ансамблa, Светозар Василески гостујући у Јутарњем програму. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво