Живот после губитка

Филм Тома Форда „Самац" прати један дан у животу Џорџа, професора на колеџу, којем у саобраћајној несрећи погине дугогодишњи партнер. После тога, он покушава да нађе разлог да настави живот...

Модни креатор Том Форд дебитовао је као редитељ остварењем „Самац" ("A Single Man"), филмом о геј професору, који после дугогодишњег заједничког живота изгуби свог партнера.

Тема „Самца" је потрага за смислом живота после великог губитка, а Колин Фирт, који игра главну улогу, на Фестивалу у Венецији је добио признање као најбољи глумац.

„Самац" је заснован на књизи Кристофера Ишервуда, а прича почиње после фаталне саобраћајне несреће у којој погине Џим (Метју Гуд).

Џорџ Фалконер (Колин Фирт) за то сазнаје када га телефоном позове Џимов рођак, али и упозори да не сме да дође на сахрану човека са којим је живео 16 године.

После тога, Џорџ је усамљен и сломљеног срца и покушава да нађе утеху у дружењу са пријатељицом Чарли (Џулијен Мур), са којом је некада био у вези.

Јасно је да је Чарли још увек „загрејана" за њега, али Џорџ је сувише потресен да би био заинтересован.

Џорџ избегава и агресивно удварање његовог студента Кенија и уместо започињања нове везе, планира да изврши самоубиство.

Већи део филма дешава се током једног дана у Лос Анђелесу раних шездесетих, када друштво није благонаклоно гледало на особе другачијег сексуалног опредељења.

Тако се у филму обрађује и тема дискриминације: прво имплицитно, а затим и експлицитно када Чарли говори Џорџу како он и Џим и нису имали „праву везу".

Ипак, преко исечака из њиховог заједничког живота, постаје јасно је да су Џорџ и Џим имали однос испуњен љубављу, без обзира на то шта је окружење мислило.

Њихова љубавна прича је у контрасту са животима комшија, једноличних људи из предграђа који подижу породице и граде нуклеарна склоништа.

Снимање „Самца" финансирао је сам Том Форд, а премијера је била на Фестивалу у Венецији.

У Северној Америци, филм је учествовао на Фестивалу у Торонту, а планирано је да се приказује у биоскопима у САД у децембру, како би се квалификовао за предстојећу доделу Оскара.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво