Мира Бањац: Најскупља је некултура

Публика, „чудо од публике“, највећа је вредност Фестивала европског филма Палић, који се ове године одржава 25. пут, сматра призната глумица и доскорашња председница његовог Савета, Мира Бањац.

„Овај град је однеговао заиста васпитану публику, истинске љубитеље филмске уметности и без њих не би могло ништа да се догоди. У целом овом граду, који је давно заслужио свој фестивал, осећа се да се догађа лепа уметничка фешта. По људима се види да знају шта је у њиховом граду и то је врхунац свега и само то је могло да одржи један заиста европски фестивал“, истакла је Бањац у интервјуу Танјугу.

Прослављена глумица каже да стално говоримо о Европи, а Европа је заправо ту.

„Треба само приметити и људи који су то приметили, уживају“, додала је Мира Бањац, која је синоћ предала акт о оснивању Палићког фестивала драмском писцу и академику Душану Ковачевићу, новом председнику Савета.

Фестивал се, према њеним речима, мењао током година како се друштво мењало.

„Без јаке економије нема јаке културе и, нажалост, увек зависимо од многих других ствари, али није све у парама. Мало ме нервира што пре било којих разговора иду паре. Култура је скупа и треба да буде скупа. Најскупља је некултура, јер један национални идентитет не постоји без озбиљне културе и просвете“, наглашава позната уметница.

Ипак подвлачи да је много важније оно што се дешава у главама људи, који процењују колико новца и за шта треба да се издвоји, јер се и у беспарици догоди велика представа, велики филм, велика књига, значајна изложба.

„Иза свега стоји човек. Човек је мера живота. Људи могу све и ја увек верујем само у људе, не у систем, него у људе, који се и прилагођавају систему, таквом какав наиђе, али вредни људи који знају шта хоће и имају свој кредо, због кога не би прешли границу, они раде“, рекла је Бањац.

Савет палићког фестивала, којим је до ове године председавала, радио је, каже потпуно бесплатно и додаје да никад није постављено питање у вези са тим.

„Ја сам лично профитирала јер сам упознала неке занимљиве, значајне људе који су дошли са својим филмовима. Можда сада на другачији начин промишљам посао којим се бавим“, рекла је добитница награде „Александар Лифка“ за изузетан допринос европском филму.

Фестивал, додаје, нису само свечаности, већ је важна комуникација међу људима, размишљање, мешање естетика. Примећује да се већ годинама уназад „буде мале кинематографије“.

„Кад кажем мале, не мислим да су то мали народи, већ су мале кинематографије које нису стигле да буду у врху. Зашто? Зато што имају тему. Велике кинематографије више немају праву тему. Многе праве теме су већ испуцане. Американци више немају шта да снимају. Снимили су већ све најсјајније ратне филлмове“, каже српска глумица.

„После је дошла она дивна генерација Лија Страсберга и та фина модерна драматургији и то је прошло. Сада видите само насиље, много полиције, безнађе. Велике кинематографије се не дотичу правих великих тема“, додала је уметница.

Мира Бањац примећује да се филмски аутори сада окрећу малим темама, а то је породица.

„Ту су проблеми, породица се љуља, не само код нас. Ритам живота и поимање живота су утицали на то да немамо више чврсту породицу. Наша деца се разводе после два-три месеца. Ту је много чинилаца који су разлог, од социјалног, преко помодарског, до брзине живљења“, рекла је Бањац.

Управо мање кинематографије имају те „праве чврсте теме“ и то се пробилио на филмском тржишту.

„И то су углавном млади редитељи, млади глумци и млади сценаристи. Млади могу све, млади могу све“, нагласила је Мира Бањац.

Фестивал европског филма Палић почео је синоћ на Летњој позорници, која је до последњег места била испуњена.

Осим Мире Бањац, гости фестивала су и глумица Ева Рас, редитељ Слободан Шијан, композитор Зоран Симјановић, такође лауреати награде „Александар Лифка“, а дана током поподнева стижу овогодишњи добитници значајног признања за допринос европском филму, глумци Раде Шербеџија и Брајан Кокс.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво