Робокап постаје стварност – један поглед је довољан

Откривено је да америчка полиција користи софтвер који са великом прецизношћу препознаје лица чак, и када су фотографије мутне. Фирма која стоји иза технологије чак може да понуди полицајцима специјалне дигиталне наочаре.

Сједињене Државе је у суботу узбуркао новински извештај према којем тајанствена компанија већ две године локалним полицијским снагама у Америци продаје софтвер за препознавање лица. Фирма "Clearview" нуди софтвер који претражује фотографије на друштвеним мрежама и у стању је да идентификује особе чак и када су фотографије мутне или је део лица заклоњен.

Према писању Њујорк тајмса, иако "Clearview" од 2017. године продаје технологију америчкој полицији, али је то први пут поменуто тек крајем прошле године у судским списима у случају једне пљачке на Флориди.

Идеја за такав софтвер се родила 2016, а покретачи су били аустралијски предузетник Хоан Тон Тат и Ричард Шварц, тада блиски сарадник бившег градоначелника Њујорка Рудија Ђулијанија. Наводно је идеја привукла крупне инвеститоре када је уочено да би софтвер могао добро да се уновчи продајом полицији.

Тон Тат је признао медијима да програм теоретски омогућава да полицајци носе специјалне дигиталне наочаре те једним погледом на нечије лице добију податке о тој особи. Нешто попут Робокапа, супер-полицајца из америчког филма. Међутим, аустралијски предузетник тврди да ту технологију још неће никоме продавати.

На инсистирање новинара да одговори да ли претрагом фотографија са Фејсбука крши услове те друштвене мреже, Тон Тат је одговорио: „Многи то раде. Фејсбук то зна“.

У Кини већ реалност

"Clearview" тврди да је њихов софтвер већ помогао да се реше бројни случајеви злостављања деце или крађе идентитета иако, како пишe Тајмс, за то нису понуђени никакви докази. Софтвер наводно у 75 одсто случајева успешно препознаје особу.

Извештај је појачао страхове у погледу повреде приватности, а многи корисници друштвених мрежа су појаву тог софтвера назвали „дистопијском“.

У Кини су врхунски софтвери за препознавање лица већ у употреби од стране власти. Од децембра је на снази закон који захтева да сваки купац телефонске СИМ картице мора да скенира лице и тај биометријски податак бива регистрован заједно са бројем телефона. Таква апликација већ се користи у школама, јавном превозу или концертним дворанама.

До сада се мислило да Сједињене Државе немају овако прецизну технологију за препознавање лица. На истом трагу су Русија, Француска и Велика Британија.

Са друге стране, Немачка се броји у индустријске земље са најмање сигурносних камера на јавним местима. Овде не постоји законски оквир за примену технологије препознавања лица, премда су већ извођени пилот-пројекти.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво