Роботи Лала и Соса – радници фарме из Криваје

Уложена средства мања, а приноси већи – то је формула по којој ради фарма у Криваји. У томе је успела захваљујући примени модерних технологија. Прву дигиталну фарму у Србији обишли су министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић и представници Европске инвестиционе банке.

Дронови који снимају терен. Роботи „Лала“ и „Соса“, који скенирају сваку парцелу да би потом свака биљка добила баш оно што јој је потребно у правој мери, само су део механизације фарме 21. века.

„Применом најновијих иновационих технологија и дигитализације у пољопривреди, оптимизују се приноси који, применом традиционалних метода, могу да варирају чак од два до четири пута. Овде се практично извлачи максимум из сваког дела земље“, истиче министар Ненад Поповић и додаје да се трошкови смањују 30 до 40 одсто.

Фарму је осмислио Институт „Биосенс“, захваљујући чијим иновацијама Србија показује колико може да напредује у дигитализацији традиционалне пољопривреде.

„Имамо прилику, применом нових решења и дигитализацијом овога, не само да стигнемо развијене земље него и да будемо и лидери. У наредном периоду ћемо чути још и о развоју система Агросенс и развоју дигиталних фарми“, наводи директор Института „Биосенс“ Владимир Црнојевић.

Влада ће, најављује министар, ради већег коришћења модерних технологија у пољопривреди у следећем буџету предвидети и средства за то, а значајна је подршка и Европске инвестиционе банке. Оправдано, кажу, јер се број научника у „Биосенсу“ повећао са 12 пре неколико година на више од 80.

„Неопходан им је бољи простор у којем ће радити, нама је драго да можемо да их помогнемо са 14 милиона евра, колико кошта пројекат изградње нове зграде. Да створе и отворе нова радна места за нове младе научнике и они остану овде“, каже директорка Европске инвестиционе банке за Западни Балкан Дубравка Негре.

Дигитална фарма у Криваји сваког последњег петка у месецу отвара врата за све заинтересоване пољопривреднике који желе да виде шта значи прецизна пољопривреда и које су све њене предности.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво