Извор: CBS news

Трампова администрација објавила документе о атентату на Мартина Лутера Кинга

Влада Сједињених Америчких Држава објавила је више од 230.000 страница докумената у вези са атентатом на активисту за људска права Мартина Лутера Кинга из 1968. године, након што је председник Доналд Трамп раније ове године наложио њихово декласификовање.

Подаци о убиству Мартина Лутера Кинга, који нису били дигитализовани и деценијама су били чувани у владиним архивама, укључују записе ФБИ, ЦИА и друге релевантне материјале из истраге, пише Си-Би-Ес њуз.

Канцеларија директора Националне обавештајне службе (ОДНИ) наводи да објављени документи садрже интерне Еф-Би-Ај дописе који детаљно описују напредак истраге, као и информације о бившем цимеру Џејмсу Ерлу Реју, који је касније признао убиство Кинга.

Такође, документи обухватају и записе о потрази за Рејом, који је побегао из земље пре него што је ухваћен и осуђен.

Директорка ОДНИ-а, Тулси Габард, рекла је да су ти документи први пут објављени онлајн у једној целокупној колекцији са минималним редакцијама, премда су неки већ делимично били доступни кроз Закон о слободи информација.

Такође је напоменула да су Кингови рођаци имали прилику да прегледују досијее пре него што су постали јавни.

Реакције породице Кинга биле су различите. Двоје преживале Лутерове деце, Бернис Кинг и Мартин Лутер Кинг III, позвали су јавност да приступе документима "са поштовањем", наглашавајући да је атентат на њиховог оца дубоко личан губитак.

Бернис Кинг је изразила забринутост због поновног суочавања са "трауматичним детаљима", док је нећака, Алведа Кинг, подржала објављивање, називајући то "историјским кораком ка истини".

Реј се изјаснио кривим за убиство Кинга у Мемфису годину дана након атентата и осуђен је на 99 година затвора, али је касније повукао своју кривицу и годинама је безуспешно тражио ново суђење. Умро је 1998. године.

Иако је он био осуђен за убиство, породица Кинг и неки званичници сматрају да је убиство било део шире завере, док је Министарство правде у неколико наврата потврдило да је Реј деловао сам.

Суд у Тенесију 1999. године пресудио је да су "владине агенције" биле умешне у атентат, што је изазвало додатне теорије о учешћу званичника у том атентату.

Други званични налази се разликују. Министарство правде спровело је испитивање атентата 1977. и 2000. године, које је тврдило да је Реј био атентатор и да није деловао као део завере. Седамдесетих година прошлог века, Одбор за атентате Представничког дома Конгреса САД утврдио је да је Кинг вероватно убијен као део завере у коју је уплетен Реј, али да влада није била умешана.

Убрзо након што је започео свој други мандат, Доналд Трамп је наредио да се објаве федерални досијеи о атентату на председника Џона Ф. Кенедија 1963. године, заједно са убиствима Кинга и сенатора Роберта Ф. Кенедија 1968. године. Документа о Џону Кенедију објављени су у марту, а влада је објавила неколико делова докумената о Роберту Кенедију почев од априла.

Читај ми!