четвртак, 15.05.2025, 09:21 -> 12:56
Мијачић: Срби на Косову и Метохији без гласа и заштите, расте поверење у КФОР и ЕУ
У сенци нових упада такозване косовске полиције у српске институције на северу покрајине, истраживање "Анализа трендова 2024" показује да неповерење, несигурност и осећај напуштености доминирају ставовима Срба на Косову и Метохији. Координатор Радне групе за поглавље 35 Националног конвента о Европској унији и директор Института за територијални и економски развој Драгиша Мијачић упозорава да је српска заједница гурнута на маргину, без институционалне заштите и без реалне политичке алтернативе, док се притисци проширују и на здравство, културу.
Према речима Драгише Мијачића, притисци на српске институције постају све шири, обухватају не само привремене органе, већ све више јавна комунална предузећа, културне и спортске установе, а у последње време и здравствене установе.
"Имали смо ванредну контролу у Дому здравља у Великој Хочи, што је отприлике тест за могуће акције у наредним данима", каже Мијачић.
Док се настављају упади тзв. косовске полиције у српске институције, Драгиша Мијачић упозорава да су Срби на Косову и Метохији остали без политичког гласа и институционалне заштите.
Истраживање "Анализа трендова 2024" показује дубоко неповерење и осећање напуштености, док, према Мијачићевим речима, поверење у КФОР достиже историјски максимум од 1999. године.
"Никад Српска заједница није имала толико велико поверење у њих. Сада, ваљда због ових безбедносних изазова, подаци који показују поверење у КФОР, али ја бих рекао и у Европску унију, су у порасту у односу на други параметар".
Мијачић сматра да су упади у институције на КиМ значајан, али не и финалан ударац.
"Али свакако постоји у овом политичком вакууму косовских институција притисак на институције и установе које се финансира Република Србија", рекао је Мијатовић.
Како каже, алтернатива институцијама које финансира Србија не постоји, што српску заједницу доводи у безнадежан положај.
"Када причамо о централним институцијама, морамо рећи да Срби не учествују у политичком и друштвеном животу Косова. Срби имају и сада представнике, али ти се политички представници не боре се за права Срба у институцијама система, тамо где су изабрани, или у неким другим форумима", објаснио је Мијачић.
Цео разговор можете погледати у видеу на почетку.