уторак, 29.04.2025, 11:07 -> 11:23
Неуспео и осми покушај конституисања новог сазива скупштине у Приштини
Ни у осмом покушају посланици скупштине у Приштини нису успели да конституишу нови сазив тог тела, јер ни данас, из седмог пута, нису изабрали председника и потпредседнике, пошто кандидат покрета Самоопредељење Аљбуљена Хаџиу није добила већину од шездесет једног гласа.
За Аљбуљену Хаџиу данас су гласала 54 посланика, док је против било 47, а три уздржана.
И пре данашње седнице било је најава да странке неће мењати ставове. Покрет Самоопредељење да ће њихов кандидат и даље бити Аљбуљена Хаџиу, а посланици Демократске партије да неће гласати, јер се не слажу да Аљбин Курти има функције посланика и вршиоца дужности премијера.
Председник Демократске партије, друге по броју посланика, Мемљи Краснићи, поручио је након седнице да је време владавине партија завршено, и да демократија функционише већином, а не наметањем.
“Институције припадају народу, а не било којој одређеној странци. Сви морају да схвате да је време владавине странака прошло. Заиста је претерано да се окупљамо свака два дана да бисмо их позвали на разум и предложили кандидата који добија већину. Рекли смо да је на Самоопредељењу да предложи председника, али не може да добије гласове силом“, навео је Краснићи.
Председник Алијансе за будућност Рамуш Харадинај рекао је да ће посланици те странке гласати за избор председника скупштине само ако покрет Самоопредељење промени кандидата.
Председавајаћи на седници Авни Дехари прогласио је прекид, а наставак седнице најавио за четвртак, 1. маја у 10 часова.
Конституисање новог сазива скупштине почело је седницом 15. априла. На њој су одмах испољене разлике између покрета Самоопредељење и осталих странака, тако да нису спроведене ни основне административне процедуре, а тичу се верификације мандата и полагања заклетве посланика.
Када су на другој седници процедуре обављене, приступило се избору председника и потпредседника скупштине које на успева.
На изборима одржаним 9. фебруара највише места у скупштини добио је покрет Самоопредељење – 48, затим следе Демократска партија са 24, Демократски савез са 20, Алијанса за будућност са иницијативом Нисма са 8 и Српска листа са 9. Један мандат има странка "За слободу, правду и опстанак", а 10 преосталих места имају представници несрпских мањинских заједница.