Читај ми!

Тадић у БиХ

Србија жели најближе пријатељске односе сарадње са БиХ и спремна је на решавање свих преосталих отворених питања између две земље, поручио председник Тадић у Сарајеву. Србија и БиХ су важне за стабилност Западног Балкана и ЕУ у целини, истакaо Небојша Радмановић.

Председник Србије Борис Тадић, током званичне посете Сарајеву, рекао је да Србија жели најближе пријатељске односе сарадње са Босном и Херцеговином и да је спремна на решавање свих преосталих отворених питања између две земље. Тадић је истакао да подршка Србије интегритету БиХ није само декларативна.

Подсећајући да су БиХ и Србија повезане и географски, и културно и економски и инфраструктурно, председник Србије је указао да протекле године представљају можда и најтеже тренутке у историји две земље и да нерешена питања и даље постоје.

"Ипак, желимо да затворимо та питања на добробит свих грађана и обе државе", рекао је Тадић, и поновио да Србија поштује територијални интегритет и суверенитет сваке државе чланице УН, а посебно оних у суседству.

Према његовим речима, Србија ће прихватити све оно о чему се договоре три конститутивна народа и два ентитета у БиХ. Србија једна од потписница и гарант Дејтонског споразума, рекао је Тадић, наводећи да то не тумачи као право на мешање у унутрашње ствари неке државе.

Тадић је истакао да је процес евроинтеграција целог региона, за Србију кључни стратешки циљ и изразио наду да ће и остале земље напредовати ка ЕУ.

Председник Србије је поново истакао значај осуде свих који су починили ратне злочине.

"Србија је давала и даваће допринос привођењу правди свих оних за које се сумња да су починили ратне злочине. То није важно само због помирења у нашем региону, већ и због успостављања владавине права", рекао је Тадић и истакао да је важно и да судови обезбеде праведно и фер суђење и праведну казну.

Србија и БиХ важне за регионалну стабилност

Председник Председништва БиХ Небојша Радмановић је истакао да су Србија и БиХ важне за стабилност западног Балкана, али и за стабилност ЕУ у целини. Радмановић је рекао да је важно да све земље Балкана напредују ка ЕУ и навео да је потребно што пре начинити крупне кораке у том правцу.

"Нека ово буде позив Европској унији да подстакне преостале земље Балкана да испуне услове и приближе се Унији", рекао је Радмановић.

Заложивши се за то да се отворена питања решавају што пре, Радмановић је истовремено најавио да ће за десетак дана бити одржан нови трилатералан састанак у Хрватској.

Према његовим речима, разговарало се и о унапређењу економске сарадње, а Тадић је додао да је било речи и о заједничком наступу на трећим тржиштима. Радмановић је подсетио да је Србија највећи инвеститор у БиХ и да обим робне размене између две државе износи 2,5 милиона конвертибилних марака.

Тадић и Радмановић су демантовали спекулације о наводном захлађењу односа између Београда и Бањалуке.

Тадић је са генералним секретаром Савета за регионалну сарадњу Хидом Бишчевићем разговарао о заједничким активностима које ће уследити пошто је Србија прошле седмице преузела председавање Процесу сарадње у југоисточној Европи, чији је Савет оперативни орган.

Тадић је истакао да ће борба против организованог криминала бити главни приоритет председавања Србије.

Током посете Сарајеву, Тадић се састао и са високим представником у БиХ Валентином Инцком који је оценио да је данашња посета још један позитиван корак на "дугачком путу Западног Балкана према послератном опоравку и помирењу".

Високи представник је током разговора истакао да ће "чврсти и продуктивни билатерални односи Сарајева и Београда користити грађанима и у Србији и у Босни и Херцеговини".

Инцко је додао да је напредовање Србије према ЕУ "добар пример који би Босна и Херцеговина требало да следи".

Тадић је разговарао и са председавајућим Савета министара БиХ Николом Шпирићем о могућностима развијања добросуседских односа, којима доприносе пријатељски сусрети и континуиран дијалог.

Шпирић је изнео оцену да се економска сарадња БиХ и Србије развија у добром правцу, али да има простора за њено даље унапређење, због чега је потребно формирати заједничку комисију за економску сарадњу.

БиХ је, према речима Шпирића, заинтересована за потписивање Меморандума о сарадњи са Србијом у области европских интеграција, као и за потписивање билатералног споразума о регионалној сарадњи, у складу са Споразумом о стабилизацији и придруживању са ЕУ.

Број коментара 20

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом