понедељак, 04.07.2011, 15:20 -> 21:59
štampajДијалогом до консензуса
Србија, која тренутно председава неколико регионалних иницијатива, залаже се за јачање сарадње у региону и решавање проблема консензусом, оценио министар Вук Јеремић у Бечу.
Шеф српске дипломатије Вук Јеремић изјавио је да Србија, као тренутно председавајућа неколико регионалних иницијатива, сматра Организацију за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) стратешким партнером у утврђивању мира, демократије и безбедности у региону и борби против организованог криминала.
"Србија неће штедети напоре да елиминише корене те претње нашој безбедности, као и њихове последице. Наставићемо у пуној снази са нашом политиком нулте толеранције, чинећи све што можемо", поручио је Јеремић у говору на специјалном састанку Сталног савета ОЕБС-а у Бечу.
Министар је подсетио да Србија тренутно председава Јадранско-јонском иницијативом, Централноевропском инцијативом и Процесом сарадње у југоисточној Европи као и да ће Београд од 6. до 10. јула бити домаћин за 300 посланика Парламентарне скупштине ОЕБС-а, која ће имати своје 20. годишње заседање.
"Кључно за изградњу боље будућности региона је унапређивање добрих суседских односа. Нови ниво поверења и разумевања је успостављен, а кључни билатерални односи су видљиво побољшани", оценио је Јеремић и додао да се то дешава усред обновљеног полета да се процес потпуног помирења на Балкану приведе крају.
Шеф српске дипломатије је истакао да хапшење хашког оптуженика Ратка Младића и напредак постигнут у преговорима с Приштином указују на жељу Србије за стабилношћу на Балкану.
Јеремић је навео да је "критично важно" да се регионална сарадња не политизује или повезује са дипломатским неслагањем око нерешених питања, већ да се проблеми решавају консензусом.
"То треба применити и на текући дијалог Београда и Приштине. Видимо тај дијалог као увод у правично и уравнотежено решење које ће сви моћи да прихвате", рекао је Јеремић.
Приоритети српског председавања регионалним иницијативама биће решавање питања избеглица и интерно расељених лица, јачање сарадње са БиХ, Хрватском и Црном Гором, али и људска права и права мањина.
Јеремић је напоменуо да у неким областима Србија предњачи и у односу на најстроже норме ЕУ, наводећи као пример Савет националних мањина, који није само саветодаван, већ има и извршну моћ. Србија, такође, ради на промоцији инклузије Рома и њиховог већег укључивања у политички живот.
Боља сарадња у региону
Јеремић је поручио и да ће Србија радити на јачању сарадње три регионалне организације и других мултилатералних институција, а једна од жижних тачки, према његовим речима, биће управо ОЕБС.
Београд ће, према речима министра, радити и на модернизацији инфраструктуре. "Модернизовање електричне мреже је од виталног значаја, као и обнова железничке мреже, заједно са путном и речном инфраструктуром", указао је Јеремић.
Други фокус биће на ЕУ и Србија ће радити на продубљивању институционалног дијалога између Брисела и свих регионалних организација којима ће председавати 2011. и 2012. године, додао је Јеремић.
"Наставићемо, такође, да охрабрујемо Европску комисију да предузме одговарајуће интерне мере и прогласи слив реке Дунав и јадранско-јонску обаласт као званичне макро регионе ЕУ", навео је Јеремић.
Јеремић је закључио да је Србија преузела вођство на путу промене. "То је једини начин да прекинемо са опаким кругом мржње, насиља и нестабилности, и осигурамо да они никад више не постану део наше политичке имагинације", рекао је Јеремић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар