Реакције на договор Београда и Приштине

Представници ДСС-а и СРС-а сматрају да је договор Београда у Приштине још један корак ка признавању Косова и Метохије. Договор представља две стране "у позитивном светлу" пред ЕУ, сматрају поједини аналитичари.

Поједине политичке странке и аналитичари различито реагују на исход данашњих преговора Београда и Приштине, на којима је постигнут договор о слободи кретања и матичним књигама.

Бивши министар за Косово и Метохију Слободан Самарџић оценио је да споразум Београда и Приштине представља признање независности Косова јер се, како сматра, крше сва документа на којима почива суверенитет Србије.

"Данашњи договор с представницима нелегалне државе Косово представља флагрантно кршење Устава Србије и Резолуције 1244 и као такав представља флагрантно кршење правних докумената на којим почива суверенитет Србија", изјавио је за агенцију Бета Самарџић, који је и потпредседник Демократске странке Србије.

Самарџић је указао да ДСС никада не би прихватила "мамац европских интеграција" да се одрекне дела територије. "Држави и народу остаје само да живе са чињеницом да се део њене историјске територије отцепио, а да је Влада то признала", казао је Самарџић.

Према речима бившег министра, теме које се регулишу корак по корак значе да се Србија корак по корак трује на кашичицу. Самарџић је навео да теме о којима се разговара и о којима ће се разговарати иду на руку на "лажној држави Косово".

Потпредседник Српске радикалне странке Драган Тодоровић изјавио је да је Београд договором са Приштином направио још један корак који води не само ка признању независности Косова, већ и ка додатним уценама.

"То се могло очекивати, све приче како то наводно није корак ка признавању независности су само фарса којом власт жели да обмане градђане Србије", казао је Тодоровић за агенцију Бета и додао да договор води ка циљу који желе Брисел и Вашингтон - да Србија омогући да Косово егзистира као независна држава.

Тодоровић је оценио да договор постигнут у Бриселу неће донети ништа добро за српски народ у Покрајини.

Утицај на евроинтеграције  

Професор београдског Факултета политичких наука Предраг Симић оценио је да договор Београда и Приштине представља две стране "у позитивном светлу" пред ЕУ и утиче на процес њихове евро-интеграције.

"Данашњи договор у Бриселу ће две стране представити ЕУ у позитивном светлу, а не као два овна на брвну. Данашњи споразуми ће сигурно наићи на одобравање у Бриселу", рекао је Симић.

"Данашњи споразуми су дуго очекивани продор у преговорима и за сада се само може поздравити напредак у тим договорима у којима се траже мере за јачање поверења Приштине и Београда", рекао је бивши српски амбасадор у Француској.

Аналитичар Душан Јањић каже да је добро што је у Бриселу постигнут споразум јер је "био последњи час да се спасе преговарачки процес". "Добро је што је договор постигнут, иако у само две области, јер су преговори већ били запали у опасну кризу", рекао је Јањић.

Јањић је оценио да су најважнија у дијалогу Београда и Приштине - питања печата и царина.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом