понедељак, 27.06.2011, 19:02 -> 20:06
Чланство у ЕУ стратешки циљ
Србија данас Европу гледа у очи и каже да је учинила оно што је обећала, рекао председник Борис Тадић на предавању у Берлину и запитао да ли ће Европска унија учинити исто.
Председник Србије Борис Тадић поручио је у Берлину да Србија очекује статус кандидата за чланство у Европској унији и, убрзо након тога, почетак преговора о придруживању, али да неће мењати став о непризнавању самопроглашене независности Косова.
"Решавање питања Косова сувише је важно за оба народа, и Србе и Албанце, да би постало политичка игра условљавања чланством у Европској унији", оценио је Тадић у предавању на тему "Србија као актер регионалног помирења и фактор стабилности на Балкану" у Фондацији Фридрих Еберт.
Према његовим речима, грађани Србије желе у ЕУ и била би велика штета и за Србију и за земље ЕУ ако би нашса земља била у статусу вечног приближавања Унији.
У Србији већ сада постоји консензус да је чланство у ЕУ стратешки циљ, а да су регионално помирење и стабилност неопходни предуслови укључивања у европске токове, истакао је председник Тадић.
"Србија је довољно дуго била на маргинама европских интеграција, сада је дошао тренутак да будемо у њиховом средишту. Модерна, демократска Србија - десет година након пада Милошевића - спремна је да почне разговоре о приступању са Европском унијом", рекао је председник Србије.
Према његовим речима, Србија данас "Европу гледа у очи и каже да је учинила оно што је обећала", запитавши се да ли ће ЕУ учинити то исто.
Тадић је нагласио да Србија пре уласка у ЕУ жели да реши питање Косова, али да коначно решење одмах сада не би у једнакој мери уважило интересе и једних и других.
"Оно што знате и оно што није спорно - Србија неће и не може признати самопроглашену независност Косова" закључио је председник Србије.
Проблеме решити помирењем
Тадић је рекао да проблем може да се реши само помирењем Срба и Албанаца, и да нема помирења ако се не разговара.
"Због тога Београд и Приштина воде дијалог под покровитељством ЕУ, и очекујем прве резултате већ током јула", рекао је председник Србије.
Србија је данас један од предводника борбе против организованог криминала, а нема и неће бити компромиса у системској борби против корупције, као најозбиљније претње несметаном развоју тржишне економије, рекао је председник Србије.
Тадић је, говорећи о сарадњи Србије са Хашким трибуналом, рекао да ће се Младићу у Хагу придружити и последњи осумњичени у бекству Горан Хаџић.
Хапшење свих осумњичених је предуслов помирења у региону. "Није ли баш савремена Немачка настала управо на искреном и консеквентном суочавању са тешком прошлошћу", навео је председник Србије.
Тадић је рекао да очекује да Савет безбедности УН одобри независну истрагу о шокантним извештајима о трговини људским органима на Косову.
Србија не негира злочине који су чињени над косовским Албанцима, али постоји тенденција да се злочини почињени над Србима наочиглед међународне заједнице негирају, оценио је Тадић.
Тадић се у говору осврнуо и на улогу некадашњег премијера Србије Зорана Ђинђића у демократском преображају Србије.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 55
Пошаљи коментар