Извор: РТС

Србија на удару врућина – букте пожари, здравље угрожено: како се заштитити

У Србији је на снази четврти топлотни талас овог лета. Издат је највиши степен упозорења на врућине. Сектор за ванредне ситуације МУП-а упозорава на висок ризик од пожара у Топличком, Јабланичком, Пчињском, Пиротском, Нишавском и Зајечарском округу. Наредних дана очекују се температуре више од 40 степени.

До краја недеље прогнозиране су велике врућине у целој Србији, а посебно ће бити изражене на југу и истоку земље. Грађани спас траже у хладовини, домовима и на купалиштима.

Посебна пажња препоручује се онима који морају да раде на отвореном током високих температура. С обзиром на то да су врућине посебно опасне за хроничне болеснике, лекари саветују редовно узимање терапије.

"Потребно је да уносите довољно течности, нешто слано и слатко. Срце тражи брзе шећере. На било какав осећај нелагодности или слабости, склоните се у климатизован простор", упозорава др Ивана Стефановић из Градског завода за хитну медицинску помоћ.

Докторка саветује и да се деца и животиње не остављају у затвореним возилима ни на тренутак, као и да се обавезно обиђу старији чланови породице, који због непријатности често избегавају коришћење клима-уређаја, што може довести до топлотног удара.

Начелник Ургентног одељења Здравственог центра у Врању, Љубиша Стоиљковић, истиче да је код пацијената са хипертензијом често потребна корекција терапије, у консултацији са изабраним лекаром.

"Када је реч о боравку на отвореном, ако се ради о радном, а не рекреативном боравку, потребно је прилагодити радно време", додаје Стоиљковић.

Ризик од пожара

Високе температуре повећавају ризик од пожара, па су ватрогасне јединице у приправности. Министарство унутрашњих послова саопштило је да је на територији Србије тренутно активно 11 пожара – на подручју Ужица, Бора, Краљева, Крагујевца, Ниша и Врања.

На планини Столови код Краљева горела је шума и ниско растиње.

"На терену је 26 припадника МУП-а са шест возила. Ватрогасцима помажу и мештани, добровољна ватрогасна друштва, као и радници 'Србијашума' – њих 13 са шест возила и једним булдожером који чисти путеве и прави нове. Пожар је локализован и ради се на његовој ликвидацији", каже Пера Луковић, командант Ватрогасно-спасилачке јединице у Краљеву.

У Врању је горела санитарна депонија, а ватрогасци гасе пожаре у околним селима, где гори борова шума.

Због пожара, Градски штаб за ванредне ситуације у Врању прогласио је ванредну ситуацију на делу територије тог града. Проблеми са водоснабдевањем јављају се и у појединим местима око Ниша.

Читај ми!