понедељак, 28.04.2025, 20:25 -> 23:19
Црна статистика у саобраћају – шта би могли да промене они који се затекну на месту несреће
Од почетка године 138 особа је погинуло, а претходних пет година више од 2.600 људи је страдало док је око 98.000 повређено у саобраћајним несрећама на путевима Србије. Подаци Агенције за безбедност саобраћаја показују и да је свака четврта погинула особа била млађа од 30 година. Учесници дискусије "Недеља превенције повреда у саобраћају" указују и на важност обуке грађана за указивање прве помоћи уколико се затекну на месту несреће.
Да један тренутак у саобраћају може потпуно да промени живот из личног искуства сведочи и некадашња кошаркашица Наташа Ковачевић Стојаковић.
Њој је због повреда задобијених у несрећи која се догодила у Мађарској 2013.године ампутирана нога до колена. У тој несрећи страдале су две особе.
"Након саобраћајне несреће коју сам преживела, ја сам научила да се снага не мери догађајима који нам се деси већ начином на који одлучимо да одговоримо. Желим да поделим поруку коју бих волела да се више чује у нашем друштву – вежите појас, оставите телефон, будите одговорни, будите пажљиви", истакла је Наташа Ковачевић Стојаковић.
Подаци Агенције за безбедност саобраћаја показују и да половина страдалих живот изгуби на лицу места док друга половина премине након несреће, у периоду од 30 дана. Такве податке могли би да измене и они који се затекну на месту несреће.
"Имамо прилику да спасимо животе. На првом месту тако што ћемо правилно и благовремено указати прву помоћ, али и обезбедити коридоре да припадници хитне службе што пре да дођу на лице места", напомиње Бранко Стаматовић, в.д.директора Агенције за безбедност саобраћаја
У просторијама Националног тренинг центра за прву помоћ Црвеног крста Србије приказана је и симулација у пружању прве помоћи након саобраћајне несреће. Да пружи прву помоћ на терену у претходном периоду обучено је више од 36.000 грађана од тога 5.000 нових возача.
"Сви смо део саобраћајне заједнице, било да смо пешаци, возачи, бициклисти или путници. Зато је од суштинског значаја да предузмемо одговорност за своје поступке на путовању или на улици. Сваки пут када се одлучите да будете пажљивији у вожњи, ви заправо бирате живот", рекао је Љубомир Миладиновић, генерални секретар Црвеног крста Србије.
Током Недеље превенције повреда у саобраћају, полицијска статистика упозорава. Само током једног дана у Сремској Митровици полиција је задржала седам возача због насилничке вожње, двојицу и због коришћења наркотика. Међу приведенима је и 51-годишњак који је у Руми возио са 2,24 промила алкохола у организму и како се сумња, изазвао саобраћајну незгоду у којој је лакше повређен 22-годишњи пешак.