Извор: РТС

Блокада зграда РТС-а траје више од 48 сати, радницима онемогућен улаз на посао

Студенти у блокади незаконито су блокирали зграде Радио-телевизије Србије у Београду, у Таковској и Абердаревој улици и на Кошутњаку. Блокада траје од понедељка увече. Окупили су се и испред Радио-телевизије Војводине у Новом Саду. Током јутра дошло је до гурања између полиције и студената, један полицајац повређен, неколико студената добило ударе пендрецима, јавља репортер РТС-а. После инцидента ситуација је мирна. Одржано 16 минута тишине за страдале на Железничкој станици у Новом Саду.

Студенти у блокади захтевају од Одбора за културу и информисање да објаве позив за избор нових чланова РЕМ-а

Студенти у блокади високошколских установа у Београду су на Инстаграму објавили писмо Одбору за културу и информисање Народне скупштине у којем захтевају да се распише јавни позив за нове чланове Савета Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ).

Између осталог, подсетили су да је мандат претходном сазиву Савета РЕМ-а истекао 4. новембра прошле године и цитирали су законске одредбе.

Поручили су да ће блокада Радио-телевизије Србије трајати све док се не распише јавни позив за избор чланова Савета РЕМ-а.

Блокада зграда РТС-а траје више од 48 сати

Незаконита блокада објеката Радио-телевизије Србије траје више од 48 сати. Почела је у понедељак око 22 сата када су студенти у блокади блокирали улазе у зграде РТС-а у Таковској и Абердаревој улици у центру Београда, као и прилазе згради РТС-а на Кошутњаку.

Студенти у блокади поручују да ће блокирати РТС "све док се не распише позив за нове чланове РЕМ-а или док се РТС не угаси".

Блокада објеката РТС-а траје 45 сати

Блокада зграда Радио-телевизије Србије у центру Београда и на Кошутњаку траје више од 45 сати.

Извештај Лазара Јановића

НУНС: Непримерено означавање новинара не доприноси унапређењу рада јавног медијског сервиса

Независно удружење новинара Србије (НУНС) саопштило је да изражава забринутост и осуђује јавно дељење личних података запослених у Радио-телевизији Србије (РТС) на друштвеним мрежама, као и постављање плаката са именима и фотографијама уредника, који по форми подсећају на потернице. Овакви поступци представљају озбиљан притисак на медијске раднике и раднице и могу потенцијално довести до угрожавања њихове безбедности и приватности, због чега их, како наводе, сматрају недопустивим у демократском друштву.

"Иако грађани имају пуно право да буду незадовољни уређивачком политиком РТС-а и да захтевају професионално, непристрасно и одговорно извештавање – посебно од медија који се финансира из јавних средстава – понашања која имају елементе застрашивања или јавног таргетирања нису прихватљив облик друштвеног притиска", саопштили су из НУНС-а..

"Подсећамо да према Препоруци CM/Rec (2012)1 Комитета министара Савета Европе, јавни медијски сервиси морају „слушати потребе и интересе грађана, обезбедити плурализам мишљења и бити заштићени од политичког и комерцијалног утицаја“. Њихова кључна улога је да обезбеде тачно, свеобухватно и професионално информисање свих грађана", наведено је у саопштењу.

Додаје се да НУНС апелује на грађане да се уздрже од деловања које може створити атмосферу притиска и потенцијално угрозити личну сигурност медијских радника, јер такви поступци могу ослабити легитимитет студентских протеста, који се од почетка одвијају мирно, достојанствено и са јасним захтевима за унапређење рада јавних медијских сервиса.

"Позивамо руководство РТС-а да озбиљно размотри изражено незадовољство јавности, да отвори простор за плурализам мишљења и преиспита своју уређивачку политику у складу са демократским стандардима и јавним интересом. Без одговорног јавног сервиса нема ни истински информисаних грађана", поручују из НУНС-а.

Опширније Краће

Блокиран главни улаз у РТВ, одата пошта настрадалима у паду надстрешнице

Испред зграде покрајинског јавног сервиса Радио-телевизије Војводине налази се неколико десетина грађана и студената, који блокирају главни улаз у зграду, док су други улази слободни.

Програм се реализује редовно.

У 11.52, из зграде је изашао и део радника, и заједно су одали пошту 16-минутном тишином за настрадале у паду надстрешнице 1. новембра.

Фото: РТС

Шеснаест минута тишине испред зграде РТС-а

Окупљени испред РТС-а су одржали 16 минута тишине за страдале на Железничкој станици у Новом Саду.

Готово 40 сати запосленима у РТС-у је онемогућено да уђу на своја радна места. Блокирани су сви улази у Таковској и Абердаревој улици, као и на Кошутњаку.

Скуп протиче мирно.

Извештај Јелене Баранин

УНС: Недопустиво означавање новинара РТС-а и јавно дељење њихових приватних података

Удружење новинара Србије (УНС) осуђује објављивање и дељење броја телефона новинара Радио-телевизије Србије (РТС) на друштвеним мрежама и позива грађане да престану са оваквим начином означавања новинара и угрожавања њихове сигурности и приватности, а од надлежних да пронађу и казне одговорног.

На друштвеној мрежи Икс твитераш са профила "Кристал Мет Дејмон“ објавио је јуче бројеве телефона новинара РТС-а Николине Ракић, Миленка Кришана и Марка Иваса и, очигледно иронично, у истој објави позвао грађане да их "не зову и не шаљу поруке“, наводи се у саопштењу РТС-а.

„Молим вас немојте да зовете и шаљете поруке овој СНС анимир дами са РТС-а која је синоћ ушла у зграду са кордоном полиције Апелујем на вас да је не зовете и зовете и шаљете увредљиве поруке хвала на сарадњи“, написао је он уз објаву броја телефона новинарке Ракић.

УНС истиче и да су јуче у Београду облепљени плакати, односно, како се на њима наводи - потернице, са фотографијама уредника РТС-а, Ненада Љ. Стефановића, Сандре Перовић, Милоша Јанковића, Бојане Млађеновић, Мирјане Брајковић и Милице Недић, а на којима је натпис „тражи се“.

УНС поново истиче да свако има право да буде незадовољан радом новинара и медија, да је критика њиховог рада легитимна, али да је непустиво означавање новинара, јавно дељење њихових приватних података и објављивање потернице за њима.

УНС истиче да је овакво означавање новинара може озбиљно угрозити њихову безбедност и апелује на грађане да се од тога уздрже.

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је да је објављивање потерница на којима су неки од уредника информативног програма РТС-а, од стране студената у блокади, позив на линч и, како је истакла, срамота блокадера.

Брнабић је у објави на друштвеној мрежи Икс навела да блокадери још једном показују да им се све свело на насиље и таргетирање људи и додала да то нема са вредностима, правом и правдом.

''И - поново насиље. Јуче су студенти блокадери објавили потернице, сасвим јасно у форми умрлица, на којима су неки од уредника информативног програма РТС. Ово је позив на линч. Ово је срамота блокадера'', истакла је Брнабић.

Она је додала да остаје да се види ко ће се од медијских удружења у земљи и иностранству огласити и стати у одбрану уредника РТС да свој посао раде без притисака и претњи по живот. 

У близини зграде РТС у Таковској, коју трећи дан блокирају студенти у блокади, излепљени су плакати у форми потерница, а на којима су уредници и новинари информативног програма РТС. На "потерницама" су потписани студенти у блокади.

Опширније Краће

МУП: Студенти у блокади онемогућили да се полиција врати на положај

Јутрос око 5 часова у Таковској улици испред зграде РТС, док је полиција обезбеђивала безбедан улазак за раднике РТС на посао, окупљени грађани који више дана блокирају зграду РТС су након тога опколили и блокирали службена возила МУП-а у покушају да спрече полицијске службенике да извезу возила са тог простора, наводи се у саопштењу МУП-а-

Како се додаје, и поред више упозорења и наређења полиције да омогуће пролаз службеним возилима окупљени су одбили да то учине.

"Полиција ниједног тренутка није употребила силу већ су разговором покушали да постигну договор са окупљенима да се повуку са стране како би полицијска возила напустила тај простор. Како и поред тога, окупљени нису ослободили пролаз службеним возилима, полиција је без употребе средстава принуде уз претходно упозорење и наређење применила тзв. Потискивање окупљених на једну и другу страну како би ослободили пролаз возилима", наводи се у саопштењу.

Напомиње се да су учесници скупа пружали интензиван отпор вређајући полицијске службенике. Том приликом један полицијски службеник је задобио повреду скочног зглоба и хитна помоћ га је превезла у здравствену установу. Након тога учесници протеста су се на нова упозорења померили и полиција је возилима напустила лице места, додаје се у саопштењу.

Како се истиче, у току је рад на утврђивању околности овог догађаја и обавештавање надлежних органа ради утврђивања евентуалне одговорности учесника окупљања приликом блокаде полиције.

"Министарство унутрашњих послова истиче да полиција искључиво штити јавни ред и мир, грађане и институције и упозорава да ће у свом поступању спроводити мере и овлашћења у складу са законом. Још једном позивамо све грађане да се уздрже од свих понашања која угрожавају друге грађане и ометају рад надлежних органа и институција, већ да поштују закон", наводи се саопштењу.

Опширније Краће

Смиривање ситуације после инцидената у Илије Гарашанина

Полиција је распоређена у Светогорској и Таковској улици, а у једном тренутку када је полиција покушала да пропусти раднике РТС-а у зграду дошло је до нагуравања. Дошао је још један кордон полиције са опремом.

Како јевља извештач РТС-а са лица места, један полицајац је повређен. Како су изјавили редари, неколико студената је добило ударце пендрецима.

У међувремену је дошло до разговора команданта полиције и редара и до смиривања ситуације, а уследили су и поздрави, јавља репортер РТС-а.

Гурање полиције и грађана у околини РТС-а

На углу Таковске и Светогорске улице дошло је до нагуравања полиције и грађана, јавља репортер РТС-а.

Блокиран главни улаз зграде РТВ-а

Део Новосађана, од јуче блокира зграду РТВ-а. Они су се на позив у групи Збор грађана, у 16:30 окупили испред покрајинског јавног сервиса, а два сата касније, придружили су им се и студенти у блокади факултета. Студенти су прво прочитали своје захтеве, а затим су заједно, испред на видео биму, испратили дочек студената бициклиста у Стразбуру.

Грађани и студенти, током ноћи су се смењивали по дежурствима, а идеја је да покрајински јавни сервис у блокади држе 24 сата. Од јутрос у блокади се налази само главни улаз.

Таковска улица затворена за саобраћај

И даље су студенти у блокади испред свих улаза у зграде РТС-а. Тренутно су затворене за саобраћај Таковска и улица Илије Гарашанина.

На Кошутњаку су исписали графите на прилазима згради. Студенти у блокади београдских факултета на Инстаграм налогу објавили су да протест траје док се не распише нови конкурс за савет РЕМ-а или док се РТС не угаси. "Јавни медијски сервис ради против свих нас", навели су у објави.

Студенти кажу да су акцију координисали јер, наводе, оба јавна сервиса нису извештавала о бициклистима који путују до Стразбура, нити је о томе урађена ниједна пристојна рубрика.

Студенти који блокирају зграде Радио-телевизије Србије, и грађани који их подржавају, синоћ су преко видео-бима у Таковској улици, и у Кошутњаку, испратили долазак студената бициклиста у Стразбур. Студенти и грађани су узвикивали "пумпај", а у част бициклиста су упаљене и бакље.

У свом саопштењу Радио-телевизија Србије позвала је студенте да прекину незакониту блокаду објеката јавног медијског сервиса.