РТС :: Дијаспора https://www.rts.rs/rts/dijaspora/rss.html sr https://www.rts.rs/img/logo.png РТС :: Дијаспора https://www.rts.rs/rts/dijaspora/rss.html Министар Ђорђе Милићевић боравио у Темишвару https://www.rts.rs/rts/dijaspora/vesti/5757302/ministar-djordje-milicevic-boravio-u-temisvaru-.html Ђорђе Милићевић, министар без портфеља задужен да прати стање, предлаже мере и учествује у координацији активности у области односа Републике Србије са дијаспором боравио је данас у Темишвару где је настављено представљање и рад на националном пројекту „Истином за Србију“, који је покренут уз снажну подршку Владе Републике Србије. Овај пројекат представља институционално, аргументовано и доследно супротстављање политичким манипулацијама, ревизији историје и дискриминаторским наративима, као и да се српски национални интереси бране на пољу истине, памћења и достојанства. „Данас, у Темишвару, стојимо овде као представници државе, али пре свега као народ који памти. Народ који зна цену слободе, који је страдао, али никада није престао да се бори за истину. У години у којој се навршава 30 година од трагичних и судбоносних догађаја за српски народ, овај скуп у оквиру пројекта „Истином за Србију“ добија посебан значај. Годишњица Сребренице мора бити тренутак пијетета према свим жртвама, али не и прилика за политичку манипулацију. Одлучно одбацујемо покушаје колективног жигосања српског народа као геноцидног. Србија се бори за истину, не зато што жели сукобе, већ зато што не прихвата неправду. Истовремено, обележавамо три деценије од највећег етничког чишћења у Европи након Другог светског рата, злочиначке акције „Олуја“. Више од 220.000 Срба протерано је са вековних огњишта. Стотине су убијене, нестале, њихова имања запаљена, њихова имена избрисана. И данас, уместо покајања, уместо мира, гледамо како се у Хрватској славе злочини.. Не стаје се, нажалост, ни ту. Сваког дана наш народ на Косову и Метохији трпи терор. Онемогућени да слободно живе, крећу се, лече се, школују своју децу. Под сталним притиском, често заборављени од света. Али не и од Србије. Политика председника Александра Вучића и државног руководства је јасна и чврста: Србија не оставља свој народ. Не правимо компромисе када је у питању истина и основна људска права нашег народа у јужној српској покрајини. Држава стоји уз њих, као што стоји и уз сваког Србина ма где живео.“ – изјавио је министар Милићевић.

„Српски народ није био на страни зла, већ на страни слободе. Борили смо се против фашизма, против неправде, против понижења. Страдали смо два пута, једном физички, а други пут када су наши џелати проглашени за жртве, а ми за кривце. Томе мора доћи крај. Зато је дијаспора, наш народ у расејању, од непроцењивог значаја. Ви сте амбасадори истине. Ви сте прва линија одбране од лажи, предрасуда, стереотипа. Свако ваше сведочанство, свако ваше објашњење, свако ваше „не“ на неистину, доприноси заштити српског националног достојанства.“ – поручио је министар Милићевић.

Након успешно одржаних трибина у Минхену, Брунену, Трсту, Гетеборгу, Паризу, Бечу и другим градовима где живе наши сународници, пројекат „Истином за Србију“ наставља се данас у Темишвару. На претходним скуповима говорили су бројни угледни српски интелектуалци, научници, јавни и културни посленици који су својим речима и ауторитетом допринели очувању националног памћења и истине о српском народу. У том духу, вечерас у Темишвару своја излагања имали су академик проф. др Дарко Танасковић, проф. др Бранко Ракић и књижевник, публициста и редитељ Драгослав Бокан, угледни представници српске науке, културе и јавне речи.

„Ово није директива. Ово је позив. Позив да свако од нас понесе свој део одговорности за памћење. За културу. За идентитет. Да не дозволимо да други пишу оно што ми знамо, да не гледамо како други славе своје злочине док се ми стидимо туђих лажи. Истина није ни левичарска, ни десничарска. истина је једна, и она је обавеза. Обавеза према нашим прецима. И још већа према нашим потомцима. Не смемо више дозволити да се стидимо онога што нисмо учинили, а да се други не стиде онога што јесу.“ – закључио је на крају министар Милићевић.

 

]]>
Thu, 24 Jul 2025 15:41:11 +0200 Вести https://www.rts.rs/rts/dijaspora/vesti/5757302/ministar-djordje-milicevic-boravio-u-temisvaru-.html
Исидорин бескрај https://www.rts.rs/rts/dijaspora/srbija-na-vezi/5757276/isidorin-beskraj.html “Отмена, и као сви отмени, напаћена и усамљена, она има за собом и једно велико искуство женâ и женске душе", рекао је Милош Црњански о Исидори Секулић радећи са њом интервју за "Време" 1932. године. Емисија колеге Владана Ракића емитује се 24.07.2025 у 18.55 на РТС Свет  
 

Исидора Секулић била је прва чланица САНУ, и прва жена у Србији која је била изабрана за дописну чланицу Српске краљевске академије наука, почасни председник српског ПЕН-а, председница Удружења књижевника Србије, потпредседница Удружења књижевника Југославије. Своје радове је објављивала у многим часописима широм Југославије.

Владан Ракић
Владан Ракић

О најумнијој Српкињи свог времена, проф. др Јован Делић и Јелена Делибашић написали су занимљиве књиге. Поред њих, у емисији говори и Лаура Барна, која већ 16 година води пројекат о Исидори.

Уредник је Владан Ракић, редитељка Драгица Гачић.

Драгица Гачић
Драгица Гачић
 
]]>
Thu, 24 Jul 2025 14:42:58 +0200 Србија на вези https://www.rts.rs/rts/dijaspora/srbija-na-vezi/5757276/isidorin-beskraj.html
Лајфлајн Чикаго донира неопходну медицинску помоћ Дому за децу у Сремчици https://www.rts.rs/rts/dijaspora/vesti/5756384/lajflajn-cikago-donira-neophodnu-medicinsku-pomoc-domu-za-decu-u-sremcici.html Хуманитарна организација Лајфлајн Чикаго, која делује под покровитељством Њеног Краљевског Височанства Принцезе Катарине, са поносом обавештава јавност о новој хуманитарној донацији намењеној Установи за децу и омладину у Сремчици. Ова помоћ ће значајно унапредити свакодневни живот деце и младих који живе у овој институцији. Као наставак дугогодишње подршке хуманитарним активностима у Србији, посебну улогу у овој акцији имала су три Кола српских сестара из Илиноиса – Коло српских сестара Свети Ђорђе из Џолијета, Коло српских сестара Кнегиња Зорка из Ленсинга и Коло српских сестара Свети Архангел Михаило из Ленсинга. Њихова несебична донација омогућила је набавку и испоруку неопходних медицинских помагала за штићенике са ограниченом покретљивошћу.

Током недавне посете установи у Сремчици, представници Лајфлајн Чикага лично су уручили донацију, која обухвата: 5 инвалидских колица, 3 ходалице, 2 тоалетне столице и 3 пара штака, све потпуно нове опреме.

„Ова пажљиво одабрана донација значајно ће побољшати квалитет живота наших штићеника са смањеном покретљивошћу. Омогућиће им већу удобност, лакши приступ свакодневним активностима и више достојанства у нези коју добијају.“ – изјавила је др Марина Видојевић, директорка Установе за децу и омладину у Сремчици.

Њено Краљевско Височанство Принцеза Катарина нагласила је: „Велика ми је радост што сведочимо искреној посвећености наше дијаспоре кроз организацију Лајфлајн Чикаго и Кола српских сестара. Њихова великодушна помоћ деци и омладини у Сремчици представља прави дух човечанства и заједништва. Помоћи онима којима је најпотребније, нарочито деци, наша је морална обавеза. Дубоко сам захвална свима који су учествовали у овој племенитој акцији и унели наду и боље услове живота у животе ових младих људи.“

Лајфлајн Чикаго и његови предани подржаваоци остају истрајни у својој мисији помоћи најугроженијим категоријама становништва широм Србије и Републике Српске, кроз континуирану хуманитарну подршку и снажна партнерства.

]]>
Wed, 23 Jul 2025 18:29:34 +0200 Вести https://www.rts.rs/rts/dijaspora/vesti/5756384/lajflajn-cikago-donira-neophodnu-medicinsku-pomoc-domu-za-decu-u-sremcici.html
Берлинско завештање оца Драгана https://www.rts.rs/rts/dijaspora/srbija-na-vezi/5756153/berlinsko-zavestanje-oca-dragana.html У претходних 35 година, отац Драган Секулић уложио је много вере и труда да се обогати верски и духовни живот српске заједнице у Берлину. Путем који је трасиран сада корачају неки нови исељеници из Србије, а дугогодишњи сарадници оца Драгана настављају његову најважнију мисију: да благошћу спајају људе са ових простора.

После осам година службе у Мионици, млади свештеник Драган Секулић преузео је парохију у Берлину 1989. године и тамо остао до пензије. Током 35 година његове службе, уз подршку Црквеног одбора и парохијана откупљена су два објекта и претворена у српске цркве. При оба берлинска храма убрзо су формирани хорови и отворене допунске школе на српском језику. Многи исељеници из Србије ту су пронашли прве пријатеље и подршку, делили лепе али и оне мање лепе трнутке.

отац Драган Секулић
отац Драган Секулић

Одлазећи у пензију на опроштајној литургији отац Драган је, српској заједници у Берлину, оставио у аманет да негује српски језик и православну веру и да заједничким напорима у неко догледно време купе и трећи храм.

Уредник Драгана Живојновић

Драгана Живојновић
Драгана Живојновић

Реализација Ернестина Глигоријевић

Ернестина Глигоријевић
Ернестина Глигоријевић
 
]]>
Wed, 23 Jul 2025 14:38:29 +0200 Србија на вези https://www.rts.rs/rts/dijaspora/srbija-na-vezi/5756153/berlinsko-zavestanje-oca-dragana.html
Министар Ђорђе Милићевић отворио тематски спортско-рекреативни центар у Врњачкој Бањи https://www.rts.rs/rts/dijaspora/vesti/5755131/ministar-djordje-milicevic-otvorio-tematski-sportsko-rekreativni-centar-u-vrnjackoj-banji.html Ђорђе Милићевић, министар без портфеља задужен да прати стање, предлаже мере и учествује у координацији активности у области односа Републике Србије са дијаспором, отворио је данас тематски спортско-рекреативни камп у Врњачкој Бањи који окупља децу из дијаспоре и региона, у присуству министра спорта Зорана Гајића, државног секретара Ратка Николића и прослављених српских репрезентативаца, Дејана Томашевића, Николе Рађена и Николе Росића. На кампу је присуствовало више од 120 деце из дијаспоре и региона, узраста од 10 до 15 година. ,,Са посебним осећајем поноса и радости, данас сам присуствовао почетку једне посебне приче која се управо овде, у Врњачкој Бањи, бисеру српског туризма и срца наше земље, пише заједно са децом из дијаспоре и региона. Отворили смо спортско-едукативни камп који окупља више од 120 дечака и девојчица, узраста од 10 до 15 година из дијаспоре и региона.

Овај камп није само простор за спортске активности и нова знања. Он је живи доказ колико нам је стало до сваког нашег детета које живи ван Србије. Сваки километар који сте прешли да дођете овде значи нам више него што можете да замислите. Ви нисте гости, ви сте део једне велике породице. И ми желимо да се овде, у својој Србији, осећате као код куће.

Наша је жеља да деца која одрастају далеко од матице осете атмосферу земље својих предака – да упознају српски језик, заволе српску културу, науче нешто ново о својој историји и повежу се са вршњацима из Србије. Иза сваког дана проведеног у кампу стоји труд да се створе нераскидиве везе – не само међу учесницима, већ и са Србијом, као својом трајном духовном и културном матицом”.

Посебна драж овог кампа је управо у томе што обједињује оно што је највредније, дечију радост, национални идентитет и осећај припадности. Деца из дијаспоре и региона имају прилику да кроз игру, едукацију и спорт упознају вршњаке из Србије, поделе своја искуства и изграде пријатељства која ће трајати. Такве везе су залог једне снажне, сабране и јединствене Србије, где год живели.“ – изјавио је министар Милићевић.

,,Захвалност дугујем свим родитељима који су препознали вредност овог програма, наставницима и тренерима који неуморно раде са децом, и организационом тиму који је омогућио да све тече у духу сарадње, љубави и поверења. Нарочито ме радује што је под покровитељством Министарства спорта овај камп обогаћен и спортским садржајима који развијају такмичарски дух, тимску солидарност и здраве животне навике.

Желимо да овај камп буде трајно упориште сваког детета у дијаспори и региону, да сваке године у јулу Врњачка Бања буде место окупљања младих Срба из целог света. То није само програм, то је мисија, да Србија живи у срцима своје деце, где год се она налазила. Тиме показујемо да је национална политика за наше сународнике који живе ван Србије, одговорна и дугорочна”.

„Ово није само спортски или едукативни камп, ово је институционална порука повезаности, разумевања и заједништва. Деца која су данас овде, сутра ће бити мостови сарадње, носиоци нашег језика, традиције и идентитета у свету. Зато је наша дужност да их подржимо, да их охрабримо, и да им пружимо прилику да боље упознају своје порекло. Сигуран сам да ће из овог кампа понети успомене, пријатељства и вредности које ће их везивати за Србију током читавог живота.“ – истакао је министар Милићевић.

,,Драга децо, будите поносни на своје порекло. Србија је ваш дом, увек отворен, топао и поносан на вас. Добро дошли кући”.

 

]]>
Wed, 23 Jul 2025 18:33:53 +0200 Вести https://www.rts.rs/rts/dijaspora/vesti/5755131/ministar-djordje-milicevic-otvorio-tematski-sportsko-rekreativni-centar-u-vrnjackoj-banji.html
ТВ минијатуре: Јована на крову света https://www.rts.rs/rts/dijaspora/srbija-na-vezi/5755074/tv-minijature-jovana-na-krovu-sveta.html Каратисткиња Јована Прековић

Каратисткиња Јована Прековић је на последњим Олимпијским играма у Јапану освојила златну медаљу у категорији до 61 килограм. То је прва и, за сада једина, олимпијска медаља српских каратиста. О Јовани, у емисији говори познати карате стручњак Ливијус Бунда, мајстор каратеа 7. дан.

Владан Ракић
Владан Ракић

Уредник емисије Владан Ракић

 
]]>
Tue, 22 Jul 2025 14:57:58 +0200 Србија на вези https://www.rts.rs/rts/dijaspora/srbija-na-vezi/5755074/tv-minijature-jovana-na-krovu-sveta.html
Принцеза Катарина донирала нови транспортни инкубатор болници у Петровцу на Млави https://www.rts.rs/rts/dijaspora/vesti/5754417/princeza-katarina-donirala-novi-transportni-inkubator-bolnici-u-petrovcu-na-mlavi.html Њ.К.В. принцеза Катарина, преко своје Фондације у Србији, донирала је вредан транспортни инкубатор Општој болници у Петровцу на Млави. Овај неопходан медицински уређај омогућиће безбедан транспорт превремено рођених и тешко оболелих беба којима је потребна хитна и специјализована медицинска нега. Донација је реализована захваљујући великодушним прилозима прикупљеним током хуманитарне вечери одржане 1. маја у Њујорку, на броду Bateaux New York“. Догађај је организовала хуманитарна организација Лајфлајн Њујорк, која већ више од 30 година делује под покровитељством Њеног Краљевског Височанства.

Вреди подсетити да је до сада болница у Петровцу на Млави располагала само једним транспортним инкубатором, такође донацијом принцезе Катарине од пре више година. Овом новом донацијом капацитет неонаталне неге у болници се удвостручава, што омогућава медицинском особљу да на адекватан и правовремен начин пружи помоћ новорођенчади која се из мањих места транспортују у веће здравствене установе, уз стабилне услове и континуиран наџор током превоза, што често представља разлику између живота и смрти.

Као покровитељка хуманитарне организације Лајфлајн и Фондације Принцезе Катарине, Њено Краљевско Височанство већ деценијама посвећено брине о најосетљивијима - новорођеним бебама у критичном стању. Са дубоком вером у будућност наше деце, принцеза Катарина непрекидно ради на унапређењу неонаталне неге, трудећи се да животно важна медицинска опрема стигне тамо где је најпотребнија, у болнице и заједнице широм Србије.

Са сваком новом донацијом, Лајфлајн доноси више од медицинске опреме - доноси поруку наде, саосећања и достојанства.

„Веома сам срећна што је још једна болница у нашој земљи добила тако важну опрему, која може спасити животе наших најнежнијих малих бића, наших беба. Свако дете заслужује шансу за живот и приступ најбољој могућој нези, без обзира на то где је рођено. Ови инкубатори су извор наде и подршке у најосетљивијим тренуцима. Од срца сам захвална свим дивним људима чија су љубав и великодушност омогућили ову донацију током догађаја у Њујорку. Хвала вам што сте показали да саосећање не познаје границе и што заједно градимо бољу будућност за нашу децу“, рекла је Њ.К.В.принцеза Катарина.

Иако, због текућег лечења од рака, није могла лично да присуствује примопредаји, ЊКВ Принцеза Катарина истакла је своју трајну посвећеност: „Моје срце је у потпуности уз народ Србије. Непрестано радим, преко својих фондација, Лајфлајна и Фондације Принцезе Катарине, како бих осигурала да наша земља добије хуманитарну подршку која јој је потребна. Свако дете заслужује шансу за живот. Наша је дужност да заштитимо најрањивије, и захваљујући посвећеном тиму, доносимо више од инкубатора — доносимо наду, саосећање и будућност“.

Директорка Опште болнице у Петровцу на Млави, Др Данијела Цветојевић, поручила је у име целокупног колектива да су изузетно захвални Принцези Катарини, њеној Фондацији и Лајфлајну Њујорк, подсетивши да је једини транспортни инкубатор који је ова болница до сад имала управо био резултат Принцезине донације и то пре више од 2 деценије, 2003. године, што довољно говори колико је ова помоћ добродошла и неопходна.

Фондација Принцезе Катарине и Лајфлајн Њујорк настављају своју несебичну подршку здравственим установама широм Србије, захваљујући дародавцима из целог света, са мисијом да сваком детету пруже здрав почетак живота.

Са активним канцеларијама у Њујорку, Чикагу, Торонту, Атини и Лондону, хуманитарна организација Лајфлајн наставља да шири свој глобални утицај, вођена визијом и саосећањем своје покровитељке,принцезе Катарине.

Да би се ова важна мисија наставила, принцеза Катарина и њене фондације и даље се ослањају на подршку хуманих појединаца и организација. Сваки допринос помаже у унапређењу неге за оне који су најугроженији.

 

]]>
Mon, 21 Jul 2025 15:05:16 +0200 Вести https://www.rts.rs/rts/dijaspora/vesti/5754417/princeza-katarina-donirala-novi-transportni-inkubator-bolnici-u-petrovcu-na-mlavi.html
(Под)сећање на Козару https://www.rts.rs/rts/dijaspora/srbija-na-vezi/5754280/podsecanje-na-kozaru.html Ове године обележено је 83 године од чувене Битке на Козари, која је почела 10. јуна 1942. и трајала је 27 дана, у којој су нацистичке немачке снаге, уз помоћ хрватских усташко-домобранских јединица, напале вишеструко слабије локалне партизанске јединице. Била је то једна од најкрвавијих битака у време Другог светског рата на подручју бивше Југославије, у којој су највеће жртве били цивили. лавије, у којој су највеће жртве били цивили.

 

Козара је постала симбол страдања и отпора српског народа у борби против немачких нациста и хрватских усташа. Била је то огромна голгота српског народа тог краја. Тачан број страдалих и несталих лица у време непријатељске офанзиве на Козару ни данас се не зна, а вероватно се никада неће ни сазнати. Према досадашњим подацима, у тој бици страдало је око 40.000 цивила, а 68.000 је заробљено и одведено у логоре, пре свега у Логор Јасеновац, који је познат и као "Логор смрти". Најстрашније од свега јесте чињеница да је од тог броја више од 23.000 деце са Козаре завршило у логорима.

Колико данас знамо о тим страховитим догађајима, калварији српског народа на Козари лета 1942. године, о ужасима у Јасеновцу, и колико уопште знамо о дешавањима и страдањима нашег народа за време Другог светског рата? Догађаји из тог периода се све више запостављају, миноризују и, коначно, заборављају. Сведоци смо и злоупотребе тих догађаја, погрешне интерпретације, као и намерног кривотворења прошлости.

Како се одупрети свим тим негативним појавама? Да ли нам то треба? Колико данас знамо о Козари, посебно млађе генерације? Колико нам је заиста стало да знамо истину и да негујемо културу сећања? Како да сачувамо прошлост од заборава?

Фактографски, кроз разговоре са историчарима, познатим београдским интелектуалцима пореклом са Козаре, са преживелим страдалницима козарачке епопеје, члановима Удружења Козарчана у Београду и другим саговорницима емисија нас подсећа на део наше трагичне прошлости, као и на значај саме планине Козаре.

Емисија је рађена пре две године, поводом 80 година козарчке епопеје.

Нада Вукелић и Мирослав Карлица Нада Вукелић и Мирослав Карлица

Аутори емисије Мирослав Карлица и Нада Вукелић

Музичка уредница Бранка Лолић

Редитељка Ерна Глигоријевић

 
]]>
Mon, 21 Jul 2025 16:58:12 +0200 Србија на вези https://www.rts.rs/rts/dijaspora/srbija-na-vezi/5754280/podsecanje-na-kozaru.html
Србија на вези: Дејан Караклајић, 2. део https://www.rts.rs/rts/dijaspora/srbija-na-vezi/5753102/srbija-na-vezi-dejan-karaklajic-2-deo.html На врхунцу каријере, када је био остварен као филмски и телевизијски редитељ, Дејан одлучује да напусти Београд и Југославију и оде у свет...  

 
Дејан Караклајић
Дејан Караклајић

У претходној емисији Дејан нам је причао о одрастању у послератном Београду, почецима Телевизије Београд, познанству и сарадњи са доајенима југословенског глумишта, о драмама и филмовима које је снимао... Сазнали смо да су тачкице и глобус које годинама гледамо на шпици Дневника, његова идеја!

И баш у време када је био остварен као филмски и телевизијски редитељ, на чуђење и породице и пријатеља, Караклајић одлучује да напусти Србију! Отишао је најпре у Швајцарску, а затим у Америку, на две недеље. Остао је 25 година!

Дејан Караклајић и Тамара Дрезгић
Дејан Караклајић и Тамара Дрезгић
 

Причао нам је о начину живота који је затекао 80-тих у "земљи снова", о прилагођавању и сналажењу у неком другом свету. Шта је научио, шта морао да прихвати, зашто цени Американце, како је настао Холивуд, како живе наши људи у Америци, кога је упознао...

Из Америке, Дејан одлази у Норвешку... "Необичан" језик није савладао, али је и тамо радио као редитељ и продуцент. Описао нам је тај северни народ, обичаје и систем о ком скоро ништа не знамо...

Уредник емисије Тамара Дрезгић

Тамара Дрезгић
Тамара Дрезгић

 

 
]]>
Fri, 18 Jul 2025 14:14:08 +0200 Србија на вези https://www.rts.rs/rts/dijaspora/srbija-na-vezi/5753102/srbija-na-vezi-dejan-karaklajic-2-deo.html
Министар Ђорђе Милићевић уручио уручио 26 уговора у оквиру „Програма финансијске подршке организацији кампова за младе из дијаспоре и региона у 2025. години“. https://www.rts.rs/rts/dijaspora/vesti/5752444/ministar-djordje-milicevic-urucio-urucio-26-ugovora-u-okviru-programa-finansijske-podrske-organizaciji-kampova-za-mlade-iz-dijaspore-i-regiona-u-2025-godini.html Ђорђе Милићевић, министар без портфеља задужен да прати стање, предлаже мере и учествује у координацији активности у области односа Републике Србије са дијаспором данас је на свечаној додели уговора са представницима локалних самоуправа, уручио 26 уговора у оквиру „Програма финансијске подршке организацији кампова за младе из дијаспоре и региона у 2025. години“. У циљу очувања, јачања и унапређења трајних веза Републике Србије са својом дијаспором и Србима у региону, Влада Републике Србије усвојила је Програм финансијске подршке, мера и активности у области очувања и јачања односа са дијаспором и Србима у региону кроз организацију кампова за младе у 2025. години. Овај програм представља снажан и конкретан корак у правцу неговања заједничког идентитета, културе, традиције и духовности нашег народа, ма где он живео.

Реч је о најмасовнијем организованом програму повезивања српске омладине ван матице са државом Србијом, њеним институцијама, историјом, културом и народом.

Деца и млади који ће учествовати у овим камповима долазе из различитих крајева Европе и региона, а у Србији ће имати прилику да уче српски језик, проучавају нашу историју, упознају се са народним обичајима, старим занатима, духовним вредностима, али и да остваре трајна пријатељства са својим вршњацима из отаџбине. Кампови ће обухватити културно-уметничке активности, спортске садржаје, посете културно-историјским споменицима, манастирима и природним лепотама Србије.

"Oбнављамо оно што чини срж нашег националног бића — везу између матице и наших сународника у расејању и региону. Потписивањем ових 26 уговора о сарадњи са локалним самоуправама широм Србије, настављамо реализацију Програма који није само формалност, већ инвестиција у српско јединство, у породицу, у децу, у будућност.

Наши кампови за децу и младе из дијаспоре и региона нису туристички аранжмани — они су живи мостови између онога што је било, што јесмо, и онога што желимо да будемо.

Ове године, идемо још јаче, шире и организованије. Обухват програма је већи него икада. Са нама су општине и градови од Врњачке Бање до Суботице, од Ваљева до Медвеђе. Биће то прилике за нашу децу да се повежу са вршњацима у Србији, да осете дух завичаја, да науче о нашој историји, култури и традицији — али и да учествују у креирању заједничке будућности.

Посебно је значајна улога локалних самоуправа. Локалне самоуправе нису само партнери — већ домаћини, који дочекују, отварају врата и срца, који пружају тај први осећај припадности. Без њихове посвећености, овај програм не би био могућ.

Такође, ово је прилика да се подсетимо да је српска породица свуда — и у Великој Плани и у Чикагу, и у Рашкој и у Паризу, и у Ариљу и у Бањалуци. Деца која долазе из дијаспоре и региона нису гости — она су деца Србије. На нама је да их тако и дочекујемо и тако их васпитавамо — са љубављу, поштовањем и вером у то да нас само јединство, заједништво и неговање идентитета могу одржати у свету који се брзо мења.

Зато је и политика коју предводи председник Александар Вучић и Влада Републике Србије, јасна и недвосмислена: очување српског идентитета, подршка породицама, улагање у младе — у Србији и у расејању.

Ови уговори које данас потписујемо нису само папир. Они су доказ да држава мисли, брине и делује. И нећемо се зауставити. Сваке године ћемо ићи корак даље. Свако дете које дође у Србију постаје гласник заједништва, чувар српског језика, културе и идентитета.

Хвала вам што сте део те мисије и што заједно показујемо да Србија није само географија — већ осећај припадности који нас све повезује.

Будимо јединствени где год били! ”, изјавио је министар Ђорђе Милићевић

 

]]>
Thu, 17 Jul 2025 17:40:06 +0200 Вести https://www.rts.rs/rts/dijaspora/vesti/5752444/ministar-djordje-milicevic-urucio-urucio-26-ugovora-u-okviru-programa-finansijske-podrske-organizaciji-kampova-za-mlade-iz-dijaspore-i-regiona-u-2025-godini.html
Наши сусрети: Крестићева борба за истину https://www.rts.rs/rts/dijaspora/srbija-na-vezi/5752331/nasi-susreti-kresticeva-borba-za-istinu.html Разговор са професором Василијем Крестићем

Емисија „Крестићева борба за истину“ садржи разговор са Василијем Крестићем, редовним чланом САНУ, професором историје и дугогодишњим шефом Архива САНУ, кандидатом за подпредседника и председника САНУ, једним од креатора чувеног Меморандума САНУ и једним од најбољих стручњака за геноцид.

По њему у Јасеновцу је уморено више од милион Срба, што је заправо резултат великохрватске политике, а велику одговорност за великохрватску политику, која датира још од Јосипа Јураја Штросмајера, сноси тадашња српска интелигенција, тврди академик Крестић.

Аутор, уредник емисије је Владан Ракић, редитељка Драгица Гачић.

]]>
Thu, 17 Jul 2025 15:29:47 +0200 Србија на вези https://www.rts.rs/rts/dijaspora/srbija-na-vezi/5752331/nasi-susreti-kresticeva-borba-za-istinu.html
Њ.К.В принцеза Катарина и Лајфлајн Чикаго помажу Дому за стара лица у Калиновику https://www.rts.rs/rts/dijaspora/vesti/5751291/njkv-princeza-katarina-i-lajflajn-cikago-pomazu-domu-za-stara-lica-u-kalinoviku-.html Хуманитарна организација Лифелине из Чикага, под покровитељством Њеног Краљевског Височанства принцезе Катарине, са поносом објављује донацију Дому за стара лица у Калиновику, Република Српска. Захваљујући изузетној великодушности Три Кола Српских Сестара — Коло Српских Сестара Свети Ђорђе из Џолијета, Илиноис; Коло Кнегиња Зорка из Лансинга, Илиноис; и Коло Српских Сестара Свети Архангел Михаило из Лансинга, Илиноис — овај дом је добио преко потребну помоћ, која укључује: 50 комплета постељина, 25 јоргана и велики професионални кухињски шпорет индустријског типа (шпорет/рерна). Ова пажљиво одабрана донација значајно ће унапредити услове живота и квалитет неге за 50 корисника овог дома у Калиновику.

Њ.К.В. принцеза Катарина наставља да пружа подршку старијима и најугроженијима, а верни пријатељи организације Лајфлајн из Чикага остају посвећени својој хуманитарној мисији побољшања услова живота широм Србије и Републике Српске.

„Од оснивања моје Фондације, део наше мисије посвећен је бризи о старијима. Желим да знају да нису заборављени. Њихов допринос друштву, њихова мудрост и животно искуство су непроцењиви и треба да буду светионик за млађе генерације. Не смемо заборавити да им упутимо топао осмех, да их питамо како су, како се осећају – ти једноставни гестови љубазности много значе. Старије особе заслужују добру бригу и пажњу и драго ми је ако ова донација може допринети томе“, изјавила је Њено Краљевско Височанство принцеза Катарина.

В.Д. директорка установе, госпођа Гордана Аврам, упутила је искрену захвалност: „У своје име, и име целокупног особља и корисника Дома за стара лица у Калиновику, изражавам дубоку захвалност на великодушној донацији коју су омогућили Фондација принцезе Катарине и Лајфлајн Чикаго. Посебно се захваљујемо Колу Српских Сестара Свети Ђорђе из Џолијета, Кнегињи Зорки из Лансинга и Колу Свети Архангел Михаило из Лансинга на неопходним стварима које су нам донирали. Професионални кухињски шпорет, постељина и јоргани су нам били преко потребни, и ваша донација је искоришћена на најкориснији могући начин. Никада нећемо заборавити вашу доброту и хуманост.“

]]>
Wed, 16 Jul 2025 17:53:21 +0200 Вести https://www.rts.rs/rts/dijaspora/vesti/5751291/njkv-princeza-katarina-i-lajflajn-cikago-pomazu-domu-za-stara-lica-u-kalinoviku-.html
Безбедно на путу https://www.rts.rs/rts/dijaspora/srbija-na-vezi/5751236/bezbedno-na-putu.html Годинама уназад, током летњих месеци на путевима у Србији, догоди се око 100 саобраћајних несрећа, у којима дневно просечно погину бар две особе, а 65 њих буде повређено. Повећање броја несрећа и броја настрадалих везан је за већи обим саобраћаја, посебно транзитног, али и за високе температуре, као и присуство умора код возача.

Током летњих месеци, као највећи фактори ризика настанка саобраћајних незгода, означени је умор возача, поспаност и пад концентрације. Због тога је покренута кампања под називом „Вози одморан" која ће трајати до половине септембра.

Реализују се и едукативне кампање: „Безбедно кроз тунел" и „У тунелу нисмо сами" које се спроводе у циљу едукације возача за безбедно понашање у тунелима у редовним условима одвијања саобраћаја и у случају ванредних догађаја који могу животно угрозити учеснике у саобраћају.

Показујемо вам и како изгледа новоизграђена деоница аутопута Милош Велики, и то од петље Паковраће код Чачка до петље Прилипац код Пожеге. Ова деоница, дуга 19,5 километара, која пролази кроз изузетно захтеван брдско-планински терен западне Србије, представља један од најзначајнијих и најзахтевнијих инфраструктурних подухвата у последњој деценији у Србији јер чак половину трасе чине тунели, мостови и надвожњаци.

Емисију припремили: Горан Маслар и Тања Адамовић.

Горан Маслар
Горан Маслар

Редитељ Драгица Гачић

Драгица Гачић
Драгица Гачић
 
]]>
Wed, 16 Jul 2025 16:01:02 +0200 Србија на вези https://www.rts.rs/rts/dijaspora/srbija-na-vezi/5751236/bezbedno-na-putu.html
Наши сусрети: Ни магле нису свуда исте https://www.rts.rs/rts/dijaspora/srbija-na-vezi/5750696/nasi-susreti-ni-magle-nisu-svuda-iste.html Велики број српских писаца живи ствара у расејању. Њихове активности су првенствено усмерене на задатак очувања српског језика, културе и идентитета.

Снежана Миладиновић Лекан српски је писац, живела је и стварала неколико деценија у Сједињеним Америчким Државама. Пре извесног времена вратила се у матицу и настанила у главном граду.

Снежана Миладиновић Лекан и Бобан Ковачевић
Снежана Миладиновић Лекан и Бобан Ковачевић

Објавила је девет књига, седам збирки поезије и једну прозну књигу, као и трокњижје у коме су заступљени и проза и поезија.

Снежана Миладиновић Лекан и Бобан Ковачевић
Снежана Миладиновић Лекан и Бобан Ковачевић

Уредник емисије Бобан Ковачевић
Редитељ Драгица Гачић

 
]]>
Tue, 15 Jul 2025 15:54:14 +0200 Србија на вези https://www.rts.rs/rts/dijaspora/srbija-na-vezi/5750696/nasi-susreti-ni-magle-nisu-svuda-iste.html
Потомци Немањића живели у јужној Енглеској и на Барбадосу https://www.rts.rs/rts/dijaspora/vesti/5749924/potomci-nemanjica-ziveli-u-juznoj-engleskoj-i-na-barbadosu.html Пронађени су докази о вероватним потомцима династије Немањића који су живели и сахрањени у Јужној Енглеској и на Барбадосу. Дигитална грађа сакупљена током путовања адвоката и путописца Виктора Лазића на овом острву похрањена је у Музеју књиге и путовања Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат. „На далеком Барбадосу, међу палмама и тропским растињем, надомак најлепших плажа на свету, пронашао сам гроб једног од последњих познатих потомака византијских царева и – Немањића! Мом изненађењу није било краја док сам сазнавао чињенице из узбудљивог живота последњих изданака царске лозе – живели су као гусари и плаћене убице али у државној служби најзначајнијих и најокрутнијих владара Европе свог времена. Везе са Србијом заборављене историје откриле су се преда мном на длану тамо где сам најмање очекивао, надомак плажа, међу палмама и пољима шећерне трске далеког Барбадоса", изјавио је Виктор Лазић.

У порти Цркве Светог Јована на источном Барбадосу Лазић је пронашао гроб Фердинанда Палеолога (1619–1670). Његов отац Теодор Палеолог (1560–1636) сахрањен је у јужној Енглеској и на гробу је исписао генеологију која га повезује за последњим византијским царевима, чија мајка је била српска принцеза Јелена Драгаш.

Професор Љубомир Максимовић, секретар Одељења историјских наука САНУ, један од најзначајнијих и најугледнијих српских византолога, каже: "Палеолози су се после пада Цариграда расули по Европи, а много их је завршило у Италији. Ми не знамо колико су имали наследника и колико их је данас још увек живо, а то не знамо ни за Немањиће. Уколико је тачан натпис на гробу Теодора Палеолога у Енглеској, о нда би чланови ове породице заиста могли бити и далеки потомци Немањића".

Сакупљена грађа ће бити доступна у дигиталном облику од 1. августа 2025. године у Музеју књиге и путовања, на чијој сталној поставци ће бити укључена и фотографија гроба са Барбадоса Фердинанда Палеолога. 



]]>
Mon, 14 Jul 2025 18:39:52 +0200 Вести https://www.rts.rs/rts/dijaspora/vesti/5749924/potomci-nemanjica-ziveli-u-juznoj-engleskoj-i-na-barbadosu.html
Наши сусрети: Српска и Србија на вези-Представништво https://www.rts.rs/rts/dijaspora/srbija-na-vezi/5749836/nasi-susreti-srpska-i-srbija-na-vezi-predstavnistvo.html У специјалној емисији Програма за дијаспору РТС-а, под називом „Српска и Србија на вези: Представништво“, приказана ја најважнија институција Републике Српске изван њених граница. Како и са којим циљем је та институција основана, која је њена основна мисија, како функционише, шта су јој основни задаци, али и каква је уопште сарадња Србије и Српске и колики је ту допринос самог овог Представништва? Осим шефа Представништва Млађена Цицовића, који је представио ову установу, њено функционисање, њене главне активности у промовисању Српске у Србији, односно јачању и ширењу сарадње са Србијом, у емисији говоре и високи политички представници Српске и Србије, министар за европске интеграције и међународну сарадњу Српске Златан Клокић и министар спољних послова Србије Ивица Дачић, затим познате јавне личности у пољу културе академик Матија Бећковић, оперска примадона Јадранка Јовановић, директор СКЦ у Суботици Миле Тасић, као и градоначелници, привредници и други ствараоци из Србије који су, уз помоћ или посредовањем овог Представништва, веома добри сарадници и пријатељи Републике Српске.

Аутори емисије су Нада Вукелић и Мирослав Карлица,

музичка уредница Бранка Лолић 

редитељка Ернестина Глигоријевић

]]>
Mon, 14 Jul 2025 14:16:15 +0200 Србија на вези https://www.rts.rs/rts/dijaspora/srbija-na-vezi/5749836/nasi-susreti-srpska-i-srbija-na-vezi-predstavnistvo.html
Министар Ђорђе Милићевић отворио манифестацију " Путевима српске историје, језика, културе и традиције" https://www.rts.rs/rts/dijaspora/vesti/5748912/ministar-djordje-milicevic-otvorio-manifestaciju--putevima-srpske-istorije-jezika-kulture-i-tradicije-.html Ђорђе Милићевић, министар без портфеља задужен да прати стање, предлаже мере и учествује у координацији активности у области односа Републике Србије са дијаспором отворио је данас у Аранђеловцу, у срцу Шумадије, у граду који је симбол историјске снаге и културне лепоте Србије, манифестацију „Путевима српске историје, језика, културе и традиције“, поручивши да овај догађај представља живи доказ колико је важно неговати идентитет, историју и корене српског народа, посебно међу најмлађима. Манифестација окупља преко 90-оро српске деце из дијаспоре и региона, која живе у Шведској, Чешкој, Словачкој, Италији, Аустрији, Румунији, Норвешкој, Северној Македонији, Црној Гори, Републици Српској и Хрватској. Њима се придружују и деца из различитих градова и општина из саме Србије, чиме ова манифестација добија снажан интегративни карактер, повезујући нашу децу широм света у духу заједништва, пријатељства и љубави према отаџбини.

„Овде смо данас како бисмо показали да Србија није само географски појам, већ простор душе, припадности и вредности које се преносе с колена на колено. Србија мисли на своју децу, где год они живели. Зато је наша обавеза да створимо мостове који ће повезати младе нараштаје из расејања са коренима из којих потичу. Ова манифестација је један од таквих мостова, мост љубави, знања, поштовања и националног поноса. . Али сви сте овде са једним истим осећањем: љубављу према свом народу, језику, писму и пореклу. А то је оно што нас све повезује ма, где живели. Овај програм није само едукативан. Он је доказ да Србија брине о вама, својој деци у расејању. Он је порука да држава жели да сачува, не само границе, већ и своје духовне темеље, а ти темељи су породица, традиција, језик и истина о нашој историји. “ – изјавио је министар Милићевић.

Током трајања манифестације, деца ће имати прилику да учествују у тематским радионицама из области српског језика, историје, народне традиције, обичаја и народних игара. Упознаће се са старим занатима, посетити значајне културно-историјске споменике, верске објекте и знаменитости Аранђеловца и околине. Посебан нагласак стављен је на очување културног и духовног наслеђа, које чини темељ националног идентитета.

„Овакви програми су од непроцењивог значаја. Кроз њих наша деца уче ко су, одакле потичу и шта значи бити Србин у свету данас. Али што је још важније, овде се рађају нова пријатељства, граде се вредности и стварају успомене које ће их везивати за матицу читавог живота. Учићете о томе шта значи бити део једног народа који зна да памти, да поштује и да гради . То је наш највећи задатак, да створимо ту емоционалну и духовну везу са Србијом, јер само тако можемо бити сигурни да ће српско име и српска култура живети и у наредним генерацијама. “ - поручио је министар Милићевић.

У овом времену глобализације, асимилације и све већег удаљавања младих од корена, овакве манифестације представљају браник културне самосвести и идентитетске одговорности. Порука која се шаље из Аранђеловца јесте порука наде, континуитета и истрајности, да Србија не заборавља, да Србија позива, и да Србија отвара врата свој деци, ма где живели.

„Породица је темељ друштва, а знање о свом пореклу темељ је самопоуздања сваког човека. Зато овде у Србији, и у овом програму, негујемо вредности које трају: љубав према родитељима, поштовање старијих, заједништво, понос, али и одговорност према отаџбини. Сваки нови сусрет са нашом децом из дијаспоре је подсећање да не постоје границе када је у питању љубав према отаџбини. Србија је њихов дом, а наша је обавеза да тај дом буде отворен, стабилан и достојанствен. Манифестације попут ове нису само културни догађаји, оне су темељ нове енергије српског јединства у будућности.“ – закључио је министар Милићевић.

Манифестација „Путевима српске историје, језика, културе и традиције“ представља симбол снажне повезаности дијаспоре са матицом и пример посвећености државе у очувању националног идентитета, кроз образовање, културу и живо искуство. Србија, кроз овакве пројекте, не само да отвара врата, већ гради мостове за генерације које долазе.

 

]]>
Fri, 11 Jul 2025 18:31:53 +0200 Вести https://www.rts.rs/rts/dijaspora/vesti/5748912/ministar-djordje-milicevic-otvorio-manifestaciju--putevima-srpske-istorije-jezika-kulture-i-tradicije-.html
Србија на вези - портрети: Стане Рибич, 1 . део https://www.rts.rs/rts/dijaspora/srbija-na-vezi/5748532/srbija-na-vezi---portreti-stane-ribic-1--deo.html У згради Радио телевизије Словачке, крајем јануара откривена је биста Николе Тесле. Била је ово идеја Станета Рибича, председника српског удружења у тој земљи...  

 
На снимању емисије у библиотеци у Трнави На снимању емисије у библиотеци у Трнави

Стане Рибич са породицом долази у словачки град Трнаву, почетком 90-тих. Била је то огромна промена у животу ове петочлане новосадске породице. Како су изледале прве године, колико је тешко променити средину, интегрисати се у ново друштво...

Стане Рибич Стане Рибич

Доласком на чело српског удружења у Словачкој, Рибич започиње пут промоције српске културе, неговања традиције и идентитета.

Трнава, Словачка Трнава, Словачка

Уз велика залагања успева да издејствује Србима статус националне мањине, да упише српски језик у Европску повељу језика мањина, подигне споменике Јовану Јовановићу Змају и Доситеју Обрадовићу у Модри, граду у ком су се школовали. У току је рестаурација старог српског гробља у Великом Међеру, које спада међу четири највећа места страдања нашег народа из два светска рата.

Екипа РТС-а била је и на откривању бисте Николе Тесле у згради РТВ Словачке. Свечаности су присуствовали званичници Србије и Словачке, представници српских удружења из света, словачки и српски пирјатељи. Стане нам је причао како је све почело...

Момчило Бабић, амбасадор Србије у Словачкој, Александар Гајовић, државни секретар у Министарству културе, Драгана Милошевић, покрајински секретар за културу, Јарослав Резник, директор РТВ Словачке  и Стане Рибич Момчило Бабић, амбасадор Србије у Словачкој, Александар Гајовић, државни секретар у Министарству културе, Драгана Милошевић, покрајински секретар за културу, Јарослав Резник, директор РТВ Словачке и Стане Рибич

Провешћемо вас и кроз Братиславу и Трнаву, диван градић који зову "Мали Рим"...

Тамара Дрезгић поред Чумила, туристичке атракције у Братислави Тамара Дрезгић поред Чумила, туристичке атракције у Братислави

Уредник емисије Тамара Дрезгић

Братислава, Словачка Братислава, Словачка
 
]]>
Fri, 11 Jul 2025 14:51:57 +0200 Србија на вези https://www.rts.rs/rts/dijaspora/srbija-na-vezi/5748532/srbija-na-vezi---portreti-stane-ribic-1--deo.html
Дани Николе Тесле 2024, РТС Свет, 18.55 https://www.rts.rs/rts/dijaspora/vesti/5747496/dani-nikole-tesle-2024-rts-svet-1855.html Манифестација „Дани Николе Тесле“ одржава се традиционално широм Србије. Прошле, 2024. године обележен је посебан јубилеј - 20 година Теслине научне фондације из Филаделфије. Да се подсетимо... Низом различитих догађаја и скупова промовисани су лик и дело легендарног научника и на крају, на донаторској вечери, награђени сви они који су у претходне две деценије томе највише допринели.

Међу добитницима највиших признања и награда је и редакција Програма за дијаспору РТС.

Уредник Борис Миљевић

Редитељ Драгица Гачић

]]>
Thu, 10 Jul 2025 13:32:29 +0200 Вести https://www.rts.rs/rts/dijaspora/vesti/5747496/dani-nikole-tesle-2024-rts-svet-1855.html
Париз: Одржана конференција „Француска и Србија – нераскидиво пријатељство“ https://www.rts.rs/rts/dijaspora/vesti/5746550/pariz-odrzana-konferencija-francuska-i-srbija--neraskidivo-prijateljstvo.html У петак, 4. јула, у једној од најугледнијих институција француске Републике, Сенату у Паризу, одржана је конференција чија је тема било пријатељство између Француске и Србије, и то у организацији сенатора странке Национално окупљање Ајмерика Дурокса, историчара Алексиса Труда и председника удружења “Сви Срби у Паризу” Саше Пешића. Дурокс је Конференцију отворио реченицом “Косово је Србија!”. Конференцију је отворио сенатор Дурокс и то на српском језику рекавши: „Косово је Србија!“. Ова порука, изречена под сводовима Луксембуршке палате, симбола француске демократије, наишла је на громогласан аплауз и урезала се дубоко у срца свих присутних.

Овај догађај окупио је велики број високих званица, како из политичког, тако и из верског, академског и дипломатског живота, што је додатно сведочило о његовој важности и тежини. Међу званицама су били епископ западноевропски Јустин, Бојана Кондић Панић, амбасадорка БиХ, Анђелка Шимшић, први конзул Србије, Томислав Ћирић, војни изасланик Министарства одбране Републике Србије, Весна Филиповић Николић, министар саветник Амбасаде Србије у Француској, Растко Стефановић, бивши шампион Европе у рукомету, Александра Поповић, заменица амбасадора Републике Србије при Унеску у Паризу, затим француски сенатори, посланици у француској Скупштини међу којима господин Жулијен Лимонги, председници општина, изабрани званичници, представници удружења, пријатељи Србије међу којима најистакнутији Жан-Лин Лакапел (бивши посланик Европског парламента) и бројни гости.

Сенатор Дурокс је у свом уводу нагласио важност историјског српско-француског пријатељства, уз констатацију да се Француска огрешила о Србију када је током прославе Дана победе 11. новембра 2018. у Паризу председник Александар Вучић био постављен по страни. Назвао је тај чин срамотним, али је истакао да право српско-француско пријатељство надилази политичке грешке и да је оно „узвишено и вечито“.

Алексис Труд је говорио о вековним везама између српског и француског народа, почевши од краљице Јелене Анжујске, преко савезничких односа у Првом светском рату, до савремених политичких односа. Посебно је истакао допринос Хипполyтеа Мондаина, француског официра и министра војске Краљевине Србије (1862–1865), и подсетио на изјаву бившег председника Француске Франсоа Митерана који је рекао да „док је он председник – рат против Срба се неће водити“.

Угледни филозоф и професор Данијел Салваторе Шифер говорио је о својој личној повезаности са српским народом.

"Никада нисам био на страни Срба, већ на страни истине, а истина је била на страни Срба", рекао је Шифер. Он је подсетио да је током НАТО бомбардовања рањен на Косову и Метохији, чиме је платио цену своје лојалности истини.

Председник Уружења "Сви Срби у Паризу" Саша Пешић истакао је да српска дијаспора у Француској савршено илуструје да је могуће остати веран својим коренима, а истовремено у потпуности пригрлити другу отаџбину и истакао да удружење активно ради на интеграцији, очувању идентитета и јачању српско-француског пријатељства.

"Између Француске и Србије постоји ретка веза, рођена у рововима рата, одрастала у амфитеатрима знања и сазрела у срцима народа. Та веза није савез случајности, већ братство душе, ковано жртвом, поверењем и узајамним поштовањем", навео је Пешић.

То су, каже, она пријатељства која историја слави, која народи његују и која ће будућност наставити, јер се не заснивају на интересу, већ на лојалности и заједничком идеалу слободе.

"Наслеђе које славимо је живо и носи наду, рушећи предрасуде и баријере у име слободе, једнакости и братства које нас уједињују. Живела француска! Живела Србија! Живела Република Српска! Живело бесмртно пријатељство између наша два народа! Косово је Србија", поручио је Пешић.

Сенатор Дурокс је уручио медаљу Сената амбасадору БиХ у Француској, Бојани Кондић Панић и амбасадору Србије Ани Хрустановић, саопштено је из Удружења "Сви Срби у Паризу".

]]>
Wed, 9 Jul 2025 14:46:00 +0200 Вести https://www.rts.rs/rts/dijaspora/vesti/5746550/pariz-odrzana-konferencija-francuska-i-srbija--neraskidivo-prijateljstvo.html