Читај ми!

Velikani – Miloš Crnjanski

Početkom Prvog svetskog rata mobilisan je u austrijsku vojsku i poslat na galicijski front da juriša na Ruse. Veći deo vremena provodi u samoći ratne bolnice. I piše: "Front, bolnice, pa opet front, i ljubavi, svuda ljubavi, za hleb i šećer, sve mokro, sve kiša i blato, magle umiranja".

30 miliona nedužnih mrtvih ljudi našlo je mesta u antiratnim stihovima nesrećnog mladog ratnika, koje je iz rata doneo u vojničkoj torbi. Vratio se u svoju razorenu otadžbinu skrhan i rezigniran kao i Homerov junak, koji se, posle duge odiseje, vratio na rodnu Itaku. Nastaje "Lirika Itake"

I "Dnevnik o Čarnojeviću" donosi iz rata. Odbijaju da ga objave u celini i predlažu piscu da izdvoji pet tabaka. Nasumce bira delove teksta. Ostalo spaljuje. I ne mari. Ko u mladosti vidi toliko umiranja, sa nestajanjem rukopisa lakše se miri. "Napisaću novi", odgovarao je. Nastaju "Seobe". Drugi svetski rat dočekaće u diplomatskoj službi Kraljevine Jugoslavije.

Kad je rat okončan, diskretno su mu stavili do znanja da će, kao desničar i protivnik Tita i komunističke ideologije, ako se vrati, sigurno nekoliko godina biti na robiji. Crnjanski uzvraća da je "zavičaj ono što čovek izabere da mu bude zavičaj" i ostaje u Londonu, gradu kome posvećuje sledeći roman. Kad su popustile staljinističke stege, vraća se u svoj grad i posvećuje mu "Lament nad Beogradom". Na poslednji počinak ispraćen je stihom: "Ne bojim se smrti, toliko puta sam umirao. Moja prva smrt bila je moje rođenje"...

Urednik i scenarista serije je Momir Karanović, a reditelj Ivan Popović.

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво