Privredna istorija Srbije: Ustrojenje poštanskog zevedenija, 3-9

Karađorđevi ustanici nasledili su na teritoriji beogradskog pašaluka 57 poštanskih stanica. Zvale su se menzulane. Ta složenica nastala je od turskih reči menzul - poštanski konj i han - stanica. Prenosioci poruka i pisama zvali su se tatari. Bili su to činovnici visokog ranaga, izdržljivi i vešti jahači.

Za vreme vladavine kneza Miloša tatarskom službom rukovodio je Rista Dukić, Rista Menzuldži Baša. Hroničari onoga vremena zabeležili su kao najpoznatije tatare Bogdana Đorđevića, Ristu Prendića i Petra Ilića Peketu. Oni su knezovima Milošu i Mihailu, jašući nekoliko dana bez odmora od Carigrada do Beograda doneli Hatišerif i Berat da će Turci 1867. napustiti gradove u Srbiji.

Kako se povećavao broj pismenih, rastao je obim razmene pisama i drugih pošiljki. Knez Aleksandar Karađorđević je 1843. potpisao prvi pravni propis koji reguliše prenos pisama u Srbiji: Ustrojenije poštanskog zavedenija, kojim će se, pisalo je u uvodu, sva poglavitija mesta u Srbiji tako skopčati da se stvari i lica lako, sigurno i skoro iz jednog mesta u drugo preneti mogu.

Tako je nastala poštanska služba Srbije.

Snimatelj: Dušan Živković
Montaža: Ksenija Savićević
Autor i urednik: Božidar Đuran

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво