Студио 6 – Ржевски свира Ржевског

Фредерик Ржевски рођен је у Масачусетсу 1938, а клавир је почео да учи са само пет година. Музичко образовање стекао је на универзитетима Харвард и Принстон где су му професори били Роџер Сешнс, Валтер Пистон и Милтон Бабит.

Године 1960, одлази у Италију где се усавршава код Луиђија Далапиколе и започиње каријеру као пијаниста који је посвећен извођењу нове музике. Са колегама је основао и музички колектив Musica Electronica Viva, групу која је била усмерена на заједничко стварање музике, импровизацију и истраживања на пољу електронике. Предавао је на многим светским школама, међу којима су и Краљевски конзерваторијум у Бирселу, Краљевски конзерваторијум у Хагу, Јејл универзитет и Висока школа за уметност у Берлину.

Током свог стваралаштва Ржевски је направио самосвојни спој фоклорних и популарних мелодија са изузетном свирачком виртуозношћу, која се ослања на специфичне пијанистичке технике XX века - чији је најбољи представник његов варијациони циклусУједињени народ никада неће бити побеђен.
Ипак, главна карактеристика овог аутора јесте његова нескривена и полемична политичност. Он је током деценија стварао музику која нагони на размишљање, емпатију и активизам било да се бавио проблемима затворских казни, тензијама између владе и грађана, борбе за мањинска права или нестајањем индустријске радничке класе. Ржевски је такође смели експериментатор са формом: попут петочасовног „романа" за клавир под именом Пут. Сва његова дела красе интензитет и покренутост, специфична концентрација и пропитивање граница музичког, али и политичког деловања.

На овом наступу сам аутор је извеo нека своја рецентна дела, тачније циклус Шест ставова.
Уредничко-ауторски тим емисије Студио 6: Невена Поповић, Ксенија Стевановић и Ивана Неимаревић
Тонска режија: Зоран Марић
Директор фотографије: Игор Милићевић
Редитељ: Иван Вања Милановић

Реприза, 07. септембар у  03:13 и 11:13

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво