Evropski izbori odlažu izveštaj o napretku Srbije

Godišnji izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije biće odložen dok se ne završe izbori za Evropski parlament zakazani za kraj maja, navode diplomatski izvori u Briselu. Tek tada biće jasnije koliko novih poglavlja će Srbija moći da otvori na međuvladinoj konferenciji u junu. Od rezultata evropskih izbora zavisiće i pravac politike proširenja EU na Zapadni Balkan, ocenjuju analatičari u Briselu.

Iako najavljen za sredinu aprila, godišnji izveštaj Evropske komisije o Srbiji i drugim zemljama Balkana biće objavljen najverovatnije tek 29. maja. Znak da neke zemlje članice vide proširenje na Balkan kao rizik na unutrašnjem planu uoči izbora.

"Nije samo reč o odlaganju godišnjih izveštaja, već i o tome da lideri Zapadnog Balkana neće biti pozvani da prisustvuju na evropskom samitu u Sibiu za vreme rumunskog predsedavanja", napominje Srđan Cvijić sa Instituta za otvoreno društvo iz Brisela.

I dok zemlje članice neće da rizikuju sa temom proširenja uoči izbora, odlaganje izveštaja moglo bi da poremeti očekivani kalendar događaja, jer će za odluku o broju novih poglavlja u pregovorima sa Srbijom sredinom juna, na raspolaganju biti samo dve ili tri nedelje.

Srbija ima pet poglavlja u proceduri odlučivanja, a do sada je za vreme jednog predsedavanja otvarala najviše dva. Lakmus papir za stanje proširenja u junu biće odluka o otvaranju pregovora sa Makedonijom, koja uprkos sporazumu sa Grčkom nije izvesna.

Mnogo pitanja nakon novih izbora 

Situaciju bi mogli da zakomplikuju i rezultati izbora.

"Nećemo imati kao do sada solidnu većinu dve najveće političke grupe, Narodne partije i socijalista. Moraće možda da uđe treća i četvrta politička grupa u tu jednačinu, što bi značilo možda odgađanje formiranja nove Evropske komisije", dodaje Cvijić.

Sadašnja EK usvojila je strategiju za Balkan u kojoj se prvi put pominje 2025. kao rok za članstvo Srbije, ali taj dokument nije do sada preokrenuo dinamiku proširenja.

"Države članice nisu potvrdile dokument već su ga primile k znanju, samim tim ostavljena je određena nedoumica oko budućnosti dokumenta. To ima posebnu snagu imajući u vidu da se bliže izbori za Evropski parlament i biranje nove EK", smatra Srđan Majstorović iz Centra za evropske politike, Beograd.

Zato će sastav i organizacija nove EK posle izbora biti važni i za Balkan, posebno pitanje hoće li postojati poseban resor za proširenje i ko će ga preuzeti od sadašnjeg komesara Hana.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво