Li Mančang: Neće doći do oružanog sukoba na KiM

U razgovoru sa studentima Beogradskog univerziteta, ambasador Kine u Srbiji Li Mančang izjavio je da ne očekuje da će doći do oružanog sukoba na Kosovu i Metohiji. Kina nema za cilj da razjedini Evropu, izjavio je Li Mančang.

Li Mančang je odgovarao na pitanja studenata u okviru tribine "Mesto i uloga Kine u globalnom poretku sa posebnim osvrtom na Balkan i Srbiju".

Odgovarajući na pitanje da li će Kina pružiti oružanu podršku Srbiji ukoliko dođe do sukoba u južnoj srpskoj pokrajini, Li je odgovorio pitanjem: "Zašto da ratujemo kada možemo da razgovaramo?"

"Neće biti rata, što da se suprotstavljamo kada možemo da sednemo za sto i da razgovaramo? Kineska spoljna politika zalaže se za miroljubivo rešenje", podvukao je Li.

Ponovio je da Kina poštuje Srbiju i njen teritorijalni integritet, kao i njenu samostalnost.

Jedan od studenata primetio je da kineski sportisti na međunarodnim takmičenjima igraju protiv sportista Tajvana, koji Kina ne priznaje za samostalnu teritoriju, te je ambasadora upitao šta misli o tome da se i srpski sportisti takmiče sa kosovskim.

"Tajvan je sastavni deo Kine. On je naša provincija i puno zahvaljujemo Vladi Srbije i srpskom narodu što daju podršku Kini u tom smislu. S druge strane, mi ne priznajemo Kosovo i smatramo da kosovski problem treba da bude rešen u okviru Rezolucije 1244 i dijalogom", podvukao je Li.

Međutim, bez obzira na stav Kine da su Tajvan i Hongkong, koji su, inače, članovi Olimpijskog komiteta, deo njene teritorije, kineski sportisti takmiče se sa njihovim sportistima, ali pod uslovom, kaže Li, da na takmičenjima ne ističu svoju zastavu.

"Njihova zastava je olimpijska zastava, a ne politička zastava. To je naš stav", rekao je Li.

Razjedinjena Evropa nije u interesu Kine

Li je naveo i da inicijativom "Jedan pojas, jedan put", u koju su uključene zemlje centralne i istočne Evrope, Kina nema za cilj da razjedini Evropu, jer Evropa pripada Evropljanima, a Kina želi jaku i ujedinjenu EU.

Li je, odgovarajući na pitanje studenata, rekao da mnoge zemlje Balkana još nisu članice EU, a da Kina želi da ubrza njihov razvoj jer je, kaže, budućnost tih zemalja u EU, a da jaka i ujedinjena Evropa zavisi od njihovog pridruživanja.

Govoreći o odnosu Srbije i Kine, kaže da su oni "danas bolji nego juče, a slabiji nego sutra", i to zahvaljujući državnom rukovodstvu dveju zemalja, njihovim vladama i narodima.

"Srbija je inicijativu 'Jedan pojas, jedan put' uvidela kao šansu, zato je Srbija ne samo podrška u ovom projektu već i učesnik", rekao je Li.

Ukazao je da kineske kompanije u Srbiji rade Koridor 11, Most preko Save, brzu prugu Beograd–Budimpešta, da su investicionari u TE KO "Kostolac", RTB "Bor", "Železari Smederevo", kao i da će uskoro jedna kompanija za proizvodnju guma iz Kine uložiti milijardu dolara u Zrenjanin.

U planu je, kaže Li, i izgradnja auto-puta između Beograda i Zrenjanina.

Iako je saradnja dve prijateljske zemlje na najboljem nivou u istoriji, ukazuje Li, dodaje da je spoljnotrgovinska razmena i dalje mala i iznosi oko 400 miliona dolara.

S obzirom na to da Kina najviše uvozi poljoprivredne proizvode, Li ukazuje da je tu potencijal Srbije da na kineskom tržištu izvozi pšenicu, kukuruz i druge kulture.

"Još ne postoji sporazum da se roba iz Srbije direktno plasira na kinesko tržište i trenutno dve vlade o tome pregovaraju", rekao je Li.

On je najavio da će industrijsko-naučni park u Borči, koji će uskoro početi da grade srpske i kineske kompanije, imati deo za preradu hrane koja će se izvoziti u Kinu.

Još jedna od slabosti je i nedostatak kadrova, ukazao je ambasador, i poručio studentima da uče kineski, jer, kaže, onaj ko zna kineski može brzo da nađe posao.

Kina se otvara prema svetu 

Li je na tribini, govoreći o globalnom napretku Kine, rekao da je Kina počela da se "otvara" prema svetu pre 40 godina, jer je, ukazuje, bila jako siromašna.

"BDP Kine je u to vreme iznosio 150 dolara po glavi stanovnika, dok je BDP Japana bio sedam puta veći", naveo je Li. Ukazuje da Kina ima dva i po puta veći BDP od Japana.

Kao razlog uspeha i napretka Kine u globalnom svetu ističe stabilnu političku situaciju koja je, naglašava, bila osnov za razvoj i reforme.

Kaže da pre 40 godina nije verovao da će Kina napraviti takav uspeh, i da je tada sanjao da kupi automobil, dok danas, zahvaljujući razvoju Kine, ima čak dva skupa automobila i kuću, o kojoj, kaže, nije mogao ni da sanja.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво